EL84 SE x 4 (paralel SE)

EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la zmajz » 08 kol 2011, 18:29

Ljeto je, svi se kupaju ili dave u plavom moru. Oni s više sreće se utapaju u pivu, bevandama i inim strašnim stvarima što normalnim voliteljima vjernog zvuka i fine muzike prijete tamo negdje uz obale sinjeg nam mora. Dok im Jaca priča utješne stvari o boljitku i napretku i odličnom BDPju. Tako im i treba.
No, medjutim, ja daleko od mora Jadranskoga, a blizu Šoderice i granice Mađarske, neosjetljiv na priče sa dnevnika hateveja o boljitku, razmošljam ovako:
-hoćem prodati zvučnike: neide
-hoćem prodati pojačalo: neide
Pa reko': ajmo mi to napraviti drukčije, a možda i bolje. Lutam Internetima i naiđem na ovo:
http://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/el84_4.htm
Ko stvoreno za mene, imam sve osim izlaznih trafića, ali to se da izračunati i uposliti Kolareka da to izvede. Malo sam proračunavao trafo za 1.25k primar i 6 oma sekundar, za 20W, ali je to popriličan trafo (ipak je to SE, pa je automatski i veliki), ali me zainteresiralo onako teoretski. Kako je to na priloženoj šemi SE ali kao pentoda, interesira me jel to izvedivo kao trioda (4 x EL84), time bi i snaga (izlazna) bila manja pa bi i trafo bio nešto nrmalniji.
E sad, vi koji niste po godišnjima, nabacite par mišljenja o cijeloj stvari, jer kako ide, ja pojačalo neću prodati, pa bih ga volio iskoristiti za nešto interesantno. Npr.: paralel SE sa 4 x EL84, koliko je to realno izvedivo i pozitivne i negativne stvari vezane uz to.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la ilimzn » 08 kol 2011, 20:11

Ovo izgleda kao nekakav krperaj gdje je autor uzeo standardni PP ulaz s splitterom i onda spojio SE izlaz samo na jedan izlaz slittera?! Po meni, bolje bi bilo da je druga trioda u ECC83 slijedilo, iako je ECC83 prilicno traljavo slijedilo, bolje nego ovako.
Sto se tice prelaska iz pentode u triodu, snaga ce pasti cca 4 puta (na oko 5W) a trafo ce onda trebati preracunati s obzirom na reyultantni Rp EL84 spojene u triodu.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la zmajz » 08 kol 2011, 20:29

Moje osnovno razmišljanje je išlo u smislu da je EL84 izmišljena i napravljena upravo za audio, a i čuo sam mišljenja sa više strana (nažalost nisam imao prilike osobno se uvjeriti) da je u triodnom režimu kudikamo bolja, pa čak i bolja od čistih trioda, u toj primjeni. Kako imam to pojačalo koje je dobro, štoviše jako sam zadovoljan njime u režimu u kojem ga slušam (4 komada EL84 u PP) na mojim Fostexima (osjetljivost po tvorničkim spec. 97 db....), ali imam želju za nečim novim (ono: crv u dupetu), spreman sam uz minimalni trošak ići u neku avanturu.
No, tu se javlja problem(i) kojima ja nisam dorastao, kao napr. povećana kapacitivnost paralelnih lampi, nerazumijevanje razlika između triodnog i pentodnog načina rada u smislu ukupnog rezultata. Ja znam da bih bio zadovoljan, što god napravio (ipak bi to bila moja beba!!), ali bih volio u startu izbjeći neke za znalce očite stvari, a meni toliko nevidljive.
osim toga, za ovo ljetno vrijeme dobro dođe malo mozganja, pa dalo rezultat ili ne, koga briga...
BTW, EL84 je toliko dostupna i ne skupa, da je šteta ju zapostavljati na račun nekih egzota koje se često pojavljuju na forumu.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la Edison » 08 kol 2011, 21:01

Ne bih ja radio ovo s Bonavoltine stranice. Em je komplicirano nacrtano, em i nije naka shema. Ilimzn je vec objasnio.

EL84 nije teska za pogon, treba joj oko 11V na mrezici za pun izlaz. S jednom EL84 dobijes oko 2W (realnije 1,8-1,9W), a izlazni trafo je 5k. Ako stavis 4x EL84 u paralelu, trebat ce ti izlazni trafo od 1,25k i dobit ces oko 7,5W snage. Lampe bi trebale biti uparene, a bilo bi zgodno i da se osigura svakoj nezavisan bias, tad bi prosle i koje nisu bas jako uparene.

Ulazni dio bi dobro isao s ECC88, prvu triodu za nponsko pojacanje, a drugu kao katodno sljedilo. Ako bi kroz triode tekla struja od 10mA, ne bi trebalo biti problema s pogonom 4 EL84. Ako neces koristiti povratnu vezu, a u ovom slucaju ti i ne treba, naponsko pojacanje bi bilo dovoljno.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la harkonen » 08 kol 2011, 22:07

U svijetlu toga da ti želiš svoj postojeći PP amp pretvoriti u SE , dakle ne krećeš iz početka, ne vrijedi te odgovarati od toga ( :-) ), a i kako su u pitanju nezahtjevne horne, 5-6W iz triodnog spoja će biti uporabljivo. Kako se radi o potrebnom prilagođenju impedancije izlaznog trafoa kad ucrtaš radnu liniju za EL84 u triodi (i podjeliš tako izračunatu impedanciju sa brojem izlaznih lampi u paraleli), imaš povoljnu impedanciju i za UL. Pentodu mislim da niti nećeš koristiti. Vjerovatno
si se zasitio do sad...
Za ulaz iskoristi kako Edison veli ili pojednostaviš priču pa ubaciš Ecc88 ili 6n1p u SRPP-u, a za bias izlaznih lampi
stavi u katodu svake od njih CCS od LM317 i riješio si hrpu podešavanja, samo proračunaj radne linije tako da
ti i UL i triodni imaju istu mirnu struju.
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la zmajz » 09 kol 2011, 16:52

Eto ti ga na! začas ste me odgovorili. Skoro!
Prije svega, hvala na komentarima i smjernicama, ali sam se u međuvremenu dosjetio nečeg nedavnog. To nedavno beše izrada trafića za 2 x 2A3 (paralel SE) za LesFaula (a skoro i za Edisona) kod znanog nam majstora (izračun je naravno bijo moj). Dakle izračuna 8W i 10W varijante imamo, majstora imamo, nofci nisu problem, nofcih nema, ali nema niti povratne informacije od LesFaula kako je to ispalo, tj. kako su se pokazali!!! Dakle o tome dosta ovisi daljnja aktivnost.
Inače sam dosta premišljao o tome što uraditi s tim pojačalom da bi ga se značajno unaprijedilo ili poboljšalo. prva ideja je bila, narafski, napraviti PP sa postojećom konfiguracijom (po 4 kom EL84 po kanalu) ali potražiti neku dobru topologiju, provjerenu, i ići na UL i triode mod (switchable), izvući kakkvih 30W u Ul itd...
Slijedeća ideja je bila ići na 4 kanala po cca 12-14W u PP, isto nešto provjereno, ali tu se javlja trošak za 4 nova izlazna trafića...
Pa varijanta da se naprave gitarska pojačala, koja bi se lakše prodala (nešto alla Vox AC30 ili 15, nema veze) - tu je Bepone u igri....
a onda i varijanta SE sa 2xEL84, i tu se potruditi malo više.
nA KRAJU (PRIJE DVA DANA) SAM NALETIO NA GORE SPOMENUTU ŠEMU I TO MI SE UČINILO INTERESANTNO (mrzim kad slučajno stisnem CapsLock i onda mi kompać piše sve velika slovaa umjesto malih). To mi se učinilo manjim troškom (naoko), pa reko ' da vidimo.
Ni meni se ne sviđa ECC83 na ulazu, ali postoji cijela hrpa boljih i pristupačnih sijalica za tu svrhu.
No, kao što sam prije spomenuo, tu se nalaze neke zamke koje ja sam teško da ću uočiti, pa reko da prezentiram ideju ovdje i naći će se znalci koji će me upozoriti (kao što se i pokazalo!).
I da ne zaboravim, negdje sam naletio i na projekt PPP sa EL84 (ali samo 2 komada po kanalu), moram potražiti gdje sam to vidio, i to mi izgleda jako interesantno (dostupnost lampe, cijena a i trafo bi mogao biti jednostavan), i razmotritri i tu opciju u varijanti sa 4 komada EL84 (dea se iskoriste postojeći resursi)....
To bi bila povijest ideje, a mene i inače muče stvari tipa praktičnosti (dobavljivost, cijena, jednostavnost izrade, razumljivost) jer moje znanje i nije znanje da bih mogao nešto posebno razrađivati (npr. pijačalo sa fermahtovim lampama RL 12 P 35 i RV 12 P 2000), eto.
Evo, našao sam:
http://www.jogis-roehrenbude.de/
tražiti:
PPP-Verstärker mit der EL 84
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la Edison » 09 kol 2011, 21:34

zmajz je napisao/la:Evo, našao sam:
http://www.jogis-roehrenbude.de/
tražiti:
PPP-Verstärker mit der EL 84


Zmajzu, PPP je kratica za Parallel Push-Pull. Zelis PP ili SE pojacalo?
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: EL84 SE x 4 (paralel SE)

PostPostao/la zmajz » 10 kol 2011, 12:53

Interesantan je i ovaj PPP sa EL84 (doduše tu je duplo napajanje itd....)
Volio bih SE, ali da čujemo kako je ispao trafo za LesFaula!
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb


Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron