opus dac

Re: opus dac

PostPostao/la sinisap » 28 ruj 2011, 06:22

lemilica se grije!!!
sinisap
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 25 svi 2011, 21:04
Lokacija: Zagreb

Re: opus dac

PostPostao/la Khadgar2007 » 28 ruj 2011, 08:12

Čuj zahladilo je pa nije loše malo prigrijati lemilicu. :mrgreen:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: opus dac

PostPostao/la joe dalton » 28 ruj 2011, 16:43

zmajz je napisao/la:Osobno nisam zainteresiran (zadovoljan sam s onim što imam), ali nevidim zašto bi SMD bili takav bauk. Prvo, nema rupica za bušenje, drugo s par strana sam čuo da su SND komponente u nekim slučajevima kvalitetnije od starinskih žohara. Nema dodatnih vodova, gustoća spremanja na pločicu je veća, kraće veze između komponenti itd. a to je ipak visokofrekventna tehnika gdje svaka sitnica igra ulogu...
Pitajte Sstrsata, sve što počne oscilirati na 500 hiljada milojona gigaherca nevalja!

Slažem se za SMD, jedini je problem kod toga ako trebaš ručno lemit komponente. Znači nije baš za DIY.
DAC o kojem pričamo je relativno jednostavan, nema tu tako puno dijelova oko čipa tako da mislim to neće biti kritično ako se uredno složi sa običnim komponentama.
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

Re: opus dac

PostPostao/la sinisap » 28 ruj 2011, 16:53

malo sam gledao po popisu djelo u farnellu kaj se nudi i izbor je jako veliki! kaj bi bilo najbolje?
a napajanje? oče neko nekaj sad naručivati izvana pa da se prikrpam?
sinisap
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 25 svi 2011, 21:04
Lokacija: Zagreb

Re: opus dac

PostPostao/la joe dalton » 28 ruj 2011, 17:22

s@ki je napisao/la:znači projekt s prednje strane samo bez smd dijelova?


Polako, treba malo stati na loptu. 8-)
Ako se mene pita ja bi stavio na istu pločicu i receiver i napajanja.
Mogu pokušati složiti pločicu u Express PCB-u, ali sam prilično kratak s vremenom pa će to malo potrajat.
Prije početka trebalo bi definirati što želimo. Znači koji receiver, kako riješiti napajanja, kako riješiti izlaz.
Projekt o kojem je riječ ima 22u vezne kondenzatore na izlazu. Prilično velike vrijednosti kondenzatora. Datasheet od WM8741 navodi kao "Maximum capacitance load" 1 nF. Kako čip podnosi 22 uF? Nisam stigao još pročitati cijelu raspravu na DIYaudio.com (stigao samo do 18te strane) možda je tamo objašnjeno.
Ima na ebay-u dosta gotovih DAC pločica sa Wolfsonima ili AK4396 (isto dobar čip):
http://www.ebay.com/itm/260746963923?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
http://www.ebay.com/itm/110675633109?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
http://www.ebay.com/itm/120697876954?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
http://www.ebay.com/itm/110678043419?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
Tamo su i sheme. Pitanje je da li se isplati, odnosno možemo li bolje od toga a da nije bitno skuplje.
Ako želite samo kopirati pločicu opus DAC-a s "običnim" komponentama umjesto SMD onda je to druga priča. Po meni to nema smisla jer onda vrijedi ovo što kaže Edison - bolje kupiti gotovu pločicu sa zalemljenim dijelovima.
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

Re: opus dac

PostPostao/la tom_hifi » 28 ruj 2011, 19:20

Ja bih svakako volio pomoći koliko god mogu i, naravno, želim da se izvuče maksimum iz svega što se radi.

22uF na izlazu?! Uff, alaj je to puno. To treba sve dobro proučiti, prije nego što se krene u štampu.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: opus dac

PostPostao/la sinisap » 28 ruj 2011, 19:33

meni se čini da se može i bez tih kondova na izlazu ali ima puno toga na diyaudio. postoji i ovo:
The Opus is basically just the DAC by itself and it has balanced output. If you want to get SE output you will need to either get the following:

Ballsie Lite Converter

Or Line stage with built in Ballsie

IVY

Even if you're going to go fully balanced, I would suggest you get the IVY board, it is much better for sound output.

You will need a power supply for the DAC. Depending on your budget, you can go these way. Upper is least expensive solution and lower is most expensive but better as well

1- Use LCDPS power supply to power analog and digital sections of the DAC independently or use one side of the LCDPS to power both analog/digital section of the DAC and the other side of the LCDPS to power the SPDIF tranceiver/MUX/USB

2- Use a Placid HD power supply to power both the analog/digital section of the DAC or use two of them to power them individually. Use LCDPS to power the SPDIF tranceiver/MUX/USB and use a Placid HD Bipolar Shunt power supply to power the IVY stage

3- Use any combination you like but the Placid HD Shunt power supplies are the best to power the DAC and IVY Stage. The tranceiver/mux/usb can all be powered by LCDPS.

If I was going to build this, I would use the following:
Opus DAC
Placid HD Shunt to power both Analog/Digital section of the DAC
IVY III Linestage
Placid HD Bipolar Shunt Power Supply for IVY III
Your choice of tranceiver/mux/USB
SPDIF tranceiver with I2S output
or
4:1 Mux receiver with I2S output (new version coming out soon...
or
USB receiver with I2S output (new version coming out soon...)

And of course transformers
Power transformers
You can use the 15V for DAC and IVY and Transceiver/MUX/USB. The 9V should also work well with the DAC and Tranceiver but not the IVY

Enjoy
neko je več istraživao.
sinisap
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 25 svi 2011, 21:04
Lokacija: Zagreb

Re: opus dac

PostPostao/la sinisap » 28 ruj 2011, 19:37

sinisap
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 25 svi 2011, 21:04
Lokacija: Zagreb

Re: opus dac

PostPostao/la sinisap » 28 ruj 2011, 19:41

ali di je gušt u tom?? isto tak mogu otiči u dučan i gotovo! ali svi znamo da to nije to...
sinisap
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 25 svi 2011, 21:04
Lokacija: Zagreb

Re: opus dac

PostPostao/la joe dalton » 28 ruj 2011, 21:50

sinisap je napisao/la:meni se čini da se može i bez tih kondova na izlazu ali ima puno toga na diyaudio. postoji i ovo:


Može, ali nešto mora biti na izlazu. Pogledaj datasheet od WM8741, tamo je dato rješenje sa OP ampovima. Ima i drugih rješenja.

Ovo ostalo što navodiš je samo prikaz kako modularno složiti cijeli DAC od pločica koje lik prodaje. Ako ti je to ok samo naprijed.
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.