Sampling frekvency coverter

Sampling frekvency coverter

PostPostao/la s@ki » 03 lis 2011, 15:01

Evo jedne teme za razmišljanje, ovaj puta iz svijeta autoakustike no vjerujem da je isti primjenjiv i u kućnom HIFI.

Radi se o spajanju izvora (head unit ilitiga po naški "autoradio", CD/DVD player) preko optike na vanjski DAC/procesor.
Konkretan problem je sa Audison BitOne procesorom koji "pucketa" u slijedećim situacijama:

- kad HU odreže digitalni signal; kad se prebaci na nedigitalni izlaz ( radio-usb itd. )
- kad se HU gasi a bitone i pojačalo ostanu upaljeni ili kad se pali a hu prebire po dvd-u pa ne pušta digitalni još i naravno kad prebacuješ daleke foldere na dvd-u pa se čuje kao na gramofonskoj ploči da prodere igla..

I tako u žaru borbe sa istim se meni obraća kolega i veli da je dotični Audison proizveo nešto zvano Audison SFC no isti je cijenom dobro iznad 1000kn i teško dobavljiv.
Prema njemu :
"e sad sfc radi to da pojačava digitalni signal i drži ga stalno upaljenim jer remote iz hu ide prvo u njega pa u bitone pa u pojačalo i tak se gasi onda osim toga pretvara od 32khz do 192khz u 48khz ( taj dio mi nije bitan i nemora bit a mislim da je zbog toga skup ) i ima optički i coax ulaz i izlaz a meni treba samo coax"

Pitanje je sad, kako riješiti gore navedene probleme i da li se uopće isplati ići u DIY?

Evo i linkova od samog uređaja.
http://shop.tchernovaudio.com/goods/pdf ... FC_eng.pdf
http://www.diymobileaudio.com/forum/mem ... helps.html
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Sampling frekvency coverter

PostPostao/la s@ki » 03 lis 2011, 15:15

što se same optical to caox konverzije tiće, hoće li ovo zadovoljiti ?
slika
image8 by saki_zg, on Flickr
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Sampling frekvency coverter

PostPostao/la grunf » 03 lis 2011, 16:55

a koji je HU? taj dac/procesor inače ne bi smio proizvoditi to klikanje kod nestanka digitalnog signala kao ni svaki drugi DAC,iskreno dosta dugo sam radio s autoakustikom i tak Audison mi se nikad nije sviđao s tehničke strane

ja u autu imam starog Denona koji je usput debelo twikan i ne bih ga mijenjao za ništa što se danas proizvodi,a da košta ispod 10000kn i u gepeku par LM3886 na DLS 13cm,zvuk nije ko kućna hifa,ali je debelo iznad prosjeka auto akustike
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: Sampling frekvency coverter

PostPostao/la s@ki » 03 lis 2011, 17:02

ja imam u planu odraditi car amp sa lm3886 u nekoj "hi end" verziji no nikako uloviti vremena da uopće krenem razmišljati što i kako ... drago mi je da nisma jedini s tom idejom :D

eh sad... gore navedeni problem je prisutan u SVIM kombinacijama sa navedenim procesorom (Audison BitONe) i generalno gledano ljudi diljem svijeta imaju problema s time. Riješenje se našlo u vidu tog SFC kojeg sad uredno Audison naplaćuje kao "dodatak" a zapravo je njihov zajeb u startu.

Sama ta igračkica ima optički i koaks ulaz koji preko prekidača biraš, a ista ta dva su na izlazu stalno aktivni. (taj dio se iz DIY sklopa uredno može izbaciti i koristiti samo jedna varijana) i drži signal na 48kHz neovisno o ulazu.

nažalost, nemam čime snimiti signal u tim "anomalijama" obzirom da imam običan osciloskop.(ili da budem brz na fotiću) ? haha

ono što me više mući jest ta "filtracija". Što bi sklop morao raditi da bi spriječio taj "bump" na izlazu ili pak šum? mislim da nekakav aktivni bandpass tu ne drži vodu, ili možda griješim ?
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Sampling frekvency coverter

PostPostao/la grunf » 03 lis 2011, 17:45

s@ki je napisao/la:ja imam u planu odraditi car amp sa lm3886 u nekoj "hi end" verziji no nikako uloviti vremena da uopće krenem razmišljati što i kako ... drago mi je da nisma jedini s tom idejom :D

eh sad... gore navedeni problem je prisutan u SVIM kombinacijama sa navedenim procesorom (Audison BitONe) i generalno gledano ljudi diljem svijeta imaju problema s time. Riješenje se našlo u vidu tog SFC kojeg sad uredno Audison naplaćuje kao "dodatak" a zapravo je njihov zajeb u startu.

Sama ta igračkica ima optički i koaks ulaz koji preko prekidača biraš, a ista ta dva su na izlazu stalno aktivni. (taj dio se iz DIY sklopa uredno može izbaciti i koristiti samo jedna varijana) i drži signal na 48kHz neovisno o ulazu.

nažalost, nemam čime snimiti signal u tim "anomalijama" obzirom da imam običan osciloskop.(ili da budem brz na fotiću) ? haha

ono što me više mući jest ta "filtracija". Što bi sklop morao raditi da bi spriječio taj "bump" na izlazu ili pak šum? mislim da nekakav aktivni bandpass tu ne drži vodu, ili možda griješim ?


uvik isto s Audisonom,sve lipo zapakirano ,a uvik neki problemi

e sad kako nisam veliki poznavatelj teorije,najvjerojatnije momci iza audisona nisu dobro odradili dio oko digitalnog recivera ,npr CS8416 tako da iz DAC-a prilikom nestanka-prekida signala čuješ klik,a u biti se nebi trebao čuti već bi se trebao uključiti mute na samom reciveru, dacu ili analognom izlazu, zato i prodaju tu kutijicu da na svojoj grešci zarade još koji euro

u samoj kutijici imaš tri cristalova integrirca,a sad kako su oni interno spojeni to je teško reći,u biti samo malo proučavanja datashetova brzo bi riješilo shemu ,ali radi vrlo jednostavno, daje konstanatan digitalni signal na izlazu tako da DAC ne klika,a usput konvertira sample rate
CS8416 digitalni reciever
CS8421 32-bit, 192 kHz, Asynchronous Stereo Sample-Rate Converter
CS8406 192 kHz Digital Audio Transmitter

sve ovo dodatno zagorčava život digitalnom signalu pa bi bilo najbolje da nabaviš shemu tog DAC/procesora pa da se tu proba riješiti problem umisto kupovine te njihove magične kutijice jer ništa drugo ne može pomoći a da je izvedljivo u jednostavnoj samogradnji

usput jesi proba s coax signalom umisto optičkim
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: Sampling frekvency coverter

PostPostao/la s@ki » 03 lis 2011, 19:31

ma ista pizdarija no navodno malo manje problema imaju sa coax.

problem je što ovi iz audisona čuvaju manuale ko zmija noge, nisam uspio nigdje nać manual.

eventualno da ga izvadimo kolegi iz auta pa poslikamo iznutrice, samo neznam baš da ćemo nešto time postići
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Sampling frekvency coverter

PostPostao/la grunf » 06 lis 2011, 18:22

s@ki je napisao/la:ma ista pizdarija no navodno malo manje problema imaju sa coax.

problem je što ovi iz audisona čuvaju manuale ko zmija noge, nisam uspio nigdje nać manual.

eventualno da ga izvadimo kolegi iz auta pa poslikamo iznutrice, samo neznam baš da ćemo nešto time postići


jel ga možeš poslikati ? možda i to pomogne,da vidimo šta je unutra, baš me kopka
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: Sampling frekvency coverter

PostPostao/la s@ki » 06 lis 2011, 19:56

kolega baš nije oduševljen idejom da ga se tweaka, no možda ga uspijem dobiti da ga se otvori... i mene živo interesira što ga hebe ..sutra dolazi pa ćemo vidjet
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39


Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.