Zanimljivo sa Neta

Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la elvis » 11 lip 2014, 14:08

Stavio sam ovo u "off", više zbog toga što je u grupi "brbljaonica" te manje više onda nije nužno da je baš sve DIY, mislim da niko neće imati ništa protiv da zaobiđemo pomalo to "preporučeno da bude DIY", to mi se u zadnje vrijeme čini kao nekakvo ograničenje... he he he

Prođe možda i najveće događanje kada je hifija u pitanju, naravno mislim na Minhenski high end show te sudeći po onome što pročitah na netu, malo toga je bilo vanredno dobro. Švabe su to po običaju dobro organizirali, no nije da nije bilo situacija koje bi znale malo iznervirati posjetitelje, ali to nije ni važno. Znači malo toga što vidjeh po netu bijaše extra novo, no za oko mi je zapelo nešto možda i ne tako novo, ali definitivno zanimljivo... vidi film:

Gobel high-end at Munich high-end audio show 2014


Ima tu hrpa toga neobičnog na ovim zvučnicima, čista omni priča ali naglasak stavljam na srednjetonsko/visoktonski panel... par detalja:


kako stoje stvari, "daska" svira od 170Hz pa na dalje...
http://www.goebel-highend.de/en/company/research.html

znači kako vele: wave bending technology ..... meni nije jasno da to može otići do 20000 Hz. Ja se ubih sa esl-ima i membranom od 6u da se razvučem do tih visina, a oni sa daskom to dosegnu samo tako.. :). Ovako sa videa, zvuk mi se čini skroz OK, vjerujem da u živo to zbilja impresivno zvuči.
Šta oni zaliepiše iza te daske ? Slab sam na ove nekonvencionalne topologije, odmah slina curi ..... :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la elvis » 11 lip 2014, 14:19

Evo ih i "naked"

Otvorena pitanja... koje drvo (vidim da i lameriraju), koja debljina, kakav piezo elemet... (i da li je piezo), ovjes je očito nekakav tanji konop....
Privitak/ci
goebel_stereo_1_wb.jpg
goebel_stereo_1_wb.jpg (102.54 KiB) Pogledano 13749 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la Mate » 11 lip 2014, 19:04

Analog domain - još jedan bezvezni marketinški naziv koji ne znači ništa osim reklame. U kojoj drugoj domeni zvučnici uopće mogu postojati?

Inače ne zvuči to loše čak i ovako izdaleka.

Osim te zagonetne daske, moram primjetiti rješenje bas područja. A to su višestruki bas driveri u kompresijama. Očito kompresijom se najbolje kontrolira bas membrana. Manji promjeri znače i manju masu u pokretu što opet daje pojačalima lakšu kontrolu. Zato se brojem drivera nadoknađuje glasnoća. U onom subu ih ima čak 16.
Nema se što reći. Ziher princip, dotjeran , to mora biti dobro.
Još samo da dokučimo tu dasku :roll: :roll:
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la elvis » 12 lip 2014, 09:45

Malo sam našao vremena i pročitao par reviewa, pa su nekakvi detalji malo jasniji, no otvorila su se nova pitanja. Prije svega crne linije na obodima nisu nikakvi konopci koji služe u svrhu ovjesa kako sam na prvu pomislio, to su laserom urezani prorezi naknadno ispunjeni silikonom, nekakva anti-rezonantna spika.
Materijal nije samo drvo, ali je drvo nekakvo „egzotično“, vrlo lagano i vrlo čvrsto, mada te dvije karakteristike ne idu zajedno, no očito je da nešto postoji (mada to može biti samo komercijalna spika). Bajdvej to je sendvić tog egzotičnog drveta i nekakvih drugih materijala (umjetnih… fibre glass, epoxy… bla bla), ukupne debljine oko 1,5mm sve zajedno u 9 slojeva, sve to dobro stisnuto u nekakvoj presi. Čitava priča naslanja se na NXT.... sve u svemu čini mi se kao mission impossible za nekakvo DIY-anje, ali izazov je šta ne ? Šteta je što mr. Gobel taji hrpu drugih detalja, no to je tako, shvaćam ga… :). Onaj kompet na slici iznad dođe od 5000 do 12000 eura (različiti podaci na različitim mjestima, pa sada nemam pojma koliko zapravo zaista dođe komplet), a ono na video zapisu koliko sam shvatio prelazi 100k€

Na slici ispod vide se ti antirezonantni usjeci napunjeni silikonom. Na prvi pogled izgledaju anarhično, no jučer mi je Nino skrenuo pozornost na to kako su zapravo vrlo precizno i po pravilu napravljeni. Na donjoj slici isto ali uvećano...
Privitak/ci
goebl1.jpg
goebl1.jpg (69.44 KiB) Pogledano 13645 put/a.
goebl2.jpg
goebl2.jpg (94.15 KiB) Pogledano 13645 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la Roko » 23 lip 2014, 19:50

Nešto za razmatranje u labu... :D

slika


slika


http://www.symposiumusa.com/panorama2.html




Nino uvijek ima egzotičnih ideja :D
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la elvis » 26 lip 2014, 10:21

Da da dobra tema za ubiti koji sat uz kaficu i glazbu... očito magnetostati nezaustavljivo ulaze u svijet visokog hifija, no nije to za čuditi se, teško je klasičnim driverima približiti se zvuku koji daje reproducira planar... ne kažem da je to nemoguće, no tada je takav driver tj. zvučnik vjerojatno skup za popizditi....

Evo još malo na tu temu, ljepotani zvani VSS5...., dipoli, line array na bass sekciji (Mati će se ovo svidjeti :) )

http://www.forsman.no/cms/products/vss5.html
Privitak/ci
vss-5.jpg
vss-5.jpg (71.84 KiB) Pogledano 13562 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la elvis » 26 lip 2014, 13:21

Evo gledam sliku i ono što mi je prilično zapelo za oko je relativno mali postotak perforacije na zaštitnim pločicama magnetosatskih drivera na VSS5. U ESL priči to bi bili statori, a ESL pravilo traži 60% perforacije. Na ovim magnetostatima rekao bi da je to jedva 40%, a podsjećam da smo u testu na ESL-u došli do spoznaje da je i 34% sasvim dovoljno... Razbili smo jedan mit, idemo dalje :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la Roko » 25 srp 2014, 14:33

neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la elvis » 19 sij 2015, 10:35

Ne mogu da ne primijetim kako Golden Ear sa svojom Triton serijom skuplja samo pohvale gdje god da se pojave. Svim člancima koji pišu o tim zvučnicima zajedničko je čuđenje kako nešto što ima zvuk "vrijedan" 10k dolara može biti upakirano u 2k. Kao što ste vjerujem već vidjeli razmeću se sa pasivnim membranama kojih
je posvuda i sa svake strane, zbilja ne znam što bi rekao. Uspjeli su kod mene izazvati veliko zanimanje. Da ih ima kupiti u HR i da je cijena
na istom nivou kao u normalnom svijetu, okinuo bi 2k dolara bez puno razmišljanja za ove Triton Five. Za te pare ni u samogradnji
ne možeš napraviti dobar zvučnik, solidan možda da, ali zbilja ono baš dobar dobar ne. Ovo sa Golden ear pričom zbilja mi je zanimljivo. Stavljam ovaj Triton Five na svoju globalnu wish listu (inače na toj listi nalazi se puuuuno toga :) )

Evo malo teksta...
http://www.digitaltrends.com/home-theater/golden-ear-triton-five-loudspeakers-ears-on-at-ces-2015/

Ako je netko imao priliku čuti nešto od ove firme uživo, cijeno bi kratak komentar...
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zanimljivo sa Neta

PostPostao/la vulejov » 19 sij 2015, 12:34

..
Zadnja izmjena: vulejov; 07 lip 2015, 22:06; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
vulejov
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 12 sij 2015, 23:14
Lokacija: Marinkova Bara

Sljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.

cron