Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la micro » 09 lip 2013, 22:09

Uzmi FLUITIN 1532 , koji nije jeftin i ako se radi o olovnom lemu jedan od najboljih ako ne i najbolji koji se moze naci uopste, nije jeftin oko 300kn u cipoteci 0,5kg debljine 0,5mm.
micro
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 17 srp 2011, 14:42

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la audio kutak » 09 lip 2013, 22:31

ziki je napisao/la:Kad opet budeš kupovao uzmi 0,7mm ili 0,5 još bolje.

ma to sam na ebayu kupio prije par godina... platio 1 KG nekih 6-8 dolara ukupno....
vidim da je na Farnelu oko 400 kn + pdv onaj od pola kile!!

ne treba tanji tinol, lemilica vrlo brzo otopi ovaj od 1mm ali sam skužio da je lemilica preslaba kada
presvlačim tinolom deblju žicu ili veću površinu... onak vuće lemilicu sebi.... očito je slaba...

hvala svima
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 09 lip 2013, 23:14

Micro ti je dao odličan savjet, taj Fluitin 1532 je odličan lem za elektroniku i to je sve što ti praktično treba. S vremenom ćeš ubost neku finu Wellericu sa temp. regulacijom i to riješiti za dulje vrijeme.
Ako ne nađeš taj Fluitin u Chipoteci, ima ga u raznim varijantama na eBayu. Recimo, nekoliko ovakvih kolutova i imaš čim lemit cijelo ljeto ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Khadgar2007 » 09 lip 2013, 23:52

Ja koristim za kvalitetnije lemljenje multicomp Sn99,3Cu0,7 ,0,9mm http://uk.farnell.com/multicomp/509-072 ... dp/5090726 i sasvim je ok. Cijena je isto negdje :shock: :shock: 350kn+PDV :shock: :shock: bila je mnogo jeftinija od toga kada sam kupio tih 0,5kg prije 3 godine. Potrošio ogromnih 15tak deka u 3 godine :roll: .Zato uvijek imam i neki vulgaris tinol za raznorazne sitnice di mi nije bitno jel tinol sa zmijskim uljem ili bez njega pa tako onaj bolji čuvam za lemljenje stvari u NFu i VFu.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Rade » 05 srp 2013, 11:15

Trenutno se radi dvostazna i nešto , kompresiona kutija .....ono nešto se odnosi na bas od 20 cm koji će da radi samo ono što midbas od 16 cm ne može , dakle prvih 150 hz i to žestoko potisnut prema dole po nivou . Kutija je iz dva dela , zbog eventualne promene bas zvučnika zajedno sa kutijim :) ako ne bude kako sam zamislio .
Inače kutija je rađena eksperimentalno , kao i sve koje sam do sada radio , a ovde se konkretno eksperimentisalo sa načinom rada i finiturom ........vreme razrade je prošlo i sad idu radovi na skretnici
Privitak/ci
P7050317 [800x600].jpg
skretnica
P7050317 [800x600].jpg (54.86 KiB) Pogledano 6853 put/a.
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Rade » 05 srp 2013, 11:26

Dok se bavimo kutijama , u pauzama po malo se zavrašava hibrid koji je nastao od izlaznog stepena kojem je dodan selektor ulaza , tri koja idu preko atenuatora sa 24 položaja i jedan koji će biti direktan , tj preskočiće atenuator .
Inače je to moj stari izlazni stepen kojem je urađeno induktivno napajanje anodnog napona i dodan selektor ulaza sa atenuatorom tako da je postao integrisano pojačalo .
Na afotografiji se vide sa strane stabilizatori anodnog napona i izlaznog stepena , a po dva transformatora su u njihovoj blizini . Bara iznad transformatora nosi rele za uključivanje , mali transformator sa ispravljačem za selektor ulaza i spojne kleme ......prednja maska je urađena od maslinovog drveta sa rešetkom od inoxa / i poklopac pojačala je od inoxa / .....i dugmići su od maslinovog drveta
Privitak/ci
P7050313 [800x600].jpg
hibrid
P7050313 [800x600].jpg (98.3 KiB) Pogledano 6851 put/a.
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 05 srp 2013, 14:47

Zgodni projekti Rade, i zvučnici i pojačalo :thumbup:
Ako ti to ne bude prevelika tlaka i projekti ti se učine zgodnim za to, mogao bi u podforumu o zvučnicima i u tranzistorskim pojačalima (pogledaj gore u naslovnom podforumu), staviti koju slikicu i predstaviti projekte po redoslijedu izrade. Vjerujem da bi mnogima bilo zanimljivo to pogledati ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 05 srp 2013, 14:54

Ovo gore na pojačalu nije dobro jer se u metalu koji prolazi kroz jezgre transformatora događa indukcija. Može proći samo ako je donja strana (dno pojačala na koje su pričvršćeni transformatori) plastično.
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Rade » 05 srp 2013, 17:08

@ Roko , neke fotke nisam radio , jer mi je uvek bio problem da prljavim rukama i u prostoru sa prašinom pravim neke fotke ......potrudićemo se u nekim drugim projektima . Što se tiče kutija , to bi trebalo da dobro radi .....što se tiče pojačala to je u stvari ovo http://www.olimpiaudio.com/Prodotti/StatoSolido/Osmino.html , praktično Pedrilo kao izlazni stepen , modifikovan u integrisano pojačalo .


@ zbotić , u pravu bi bio kad ne bi postojao izolator ispod vijka M3 koji drži baru , a koji je inače urezan u glavi M6 koji drže transformatore :) .....jedino moguće rešenje s obzirom da sam prvo napravio kutiju a posle gledao gde ću šta ugurati :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Mate » 05 srp 2013, 19:44

Rade je napisao/la:@ zbotić , u pravu bi bio kad ne bi postojao izolator ispod vijka M3 koji drži baru , a koji je inače urezan u glavi M6 koji drže transformatore :) .....jedino moguće rešenje s obzirom da sam prvo napravio kutiju a posle gledao gde ću šta ugurati :)

Ona traka liči na Al pa ni ste strane ne treba očekivati neku veliku indukciju. Iako u jako tankim lamelama od nemagnetskog materijala dolazi do nešto povećane indukcije. Doduše ne znam fizikalnu pozadinu toga i mislim da je to izraženije na višim frekvencijama.
Ovo znam iz vremena kad sam koristio induktivne "proximity switch" kao krajnje sklopke. U uputama je stajalo da se mogu aktivirati i tankim pločicama bakra ili aluminija.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron