Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la SuperSaša » 04 lis 2013, 10:27

@ Rade

zanimljiva konstrukcija na prethodnoj strani. Jel to Ciare HW175?
Vjerojatno si mjerio jedinicu, kako se slaže sa tvorničkim podacima, posebno u vezi Qm, rezonantne i mase membrane?

@ yoke

Jesi vidio na diyaudio, Joachim Gerhard dizajnirao two way sa Satori driverima... A jeff Bagby radi na Satori - RAAL kombinaciji...
SuperSaša
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 10 svi 2011, 08:23

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Rade » 04 lis 2013, 14:50

SuperSaša je napisao/la:@ Rade

zanimljiva konstrukcija na prethodnoj strani. Jel to Ciare HW175?
Vjerojatno si mjerio jedinicu, kako se slaže sa tvorničkim podacima, posebno u vezi Qm, rezonantne i mase membrane?

.

nije HW175 nego CW175 , dakle 4-omska verzija ...u principu su skoro identični ......mereni su parametri i slažu se sa deklarisanim , počev od Qm do mase . Problem je što ne ide nisko pa mu je potreban bas . Ja sam probao sve verzije koje se mogu naći na mreži i jednostavno lažu svi oni koji tvrde da ima basa ....nema ga .....nije baš da ga nema ali nije to taj bas za tu veličinu . Sa druge strane izuzetno dobro radi ono što može da odsvira , recimo od 100hz pa na dalje .....snažan magnet , mali Qts , mala masa , papirna membrana ....i to radi perfektno ....zaista dobar zvučnik , gledajući konstrukciju , karakteristike i cenu .
PS montiranje faznog korektora u centru membrane ima nekih prednosti stim da ima i negativnih strana ....kao prvo smanjena je površina emitovanja a uz to i sam karater kako odrađuje mid-bas područje , recimo malo je tanji u odnosu na klasičnu membranu .....zavisi ko šta voli .
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la SuperSaša » 04 lis 2013, 21:42

Thanks, a kak bi išlo 2 kom HW175 u 2.5 ( ili 2way sa dvije jedinice) transmisijskoj liniji tuniranoj na rezonantnu freq drivera da čuva membranu od izleta...znači mali samostojeći zvučnik kod kojeg bi bila bitnija kvaliteta basa od dubine...

za npr 16 kvadrata nearfield...

Jel znaš možda u kakvim uvjetima u Ciareu mjere jedinice? Jer sve imaju zanimljivu grbu u području 100 - 300 Hz. Zanimljivo za izvesti baffle step ili možda dobiti zvučnik sa višom osjetljivosti od prosjeka...
SuperSaša
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 10 svi 2011, 08:23

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Rade » 05 lis 2013, 08:03

SuperSaša je napisao/la:Thanks, a kak bi išlo 2 kom HW175 u 2.5 ( ili 2way sa dvije jedinice) transmisijskoj liniji tuniranoj na rezonantnu freq drivera da čuva membranu od izleta...znači mali samostojeći zvučnik kod kojeg bi bila bitnija kvaliteta basa od dubine...

za npr 16 kvadrata nearfield...

Jel znaš možda u kakvim uvjetima u Ciareu mjere jedinice? Jer sve imaju zanimljivu grbu u području 100 - 300 Hz. Zanimljivo za izvesti baffle step ili možda dobiti zvučnik sa višom osjetljivosti od prosjeka...

može da se ide za sisteme 2.5 , pošto zvučnici sa malim Qts ne idu previše nisko , pa se onda jedan koristi za pun opseg a drugi da ga dopuni samo na niskim frekfencijama . Generalno ovo je problem svih onih koji su pokušavali da sa SS 8545 / mislim da je taj model / doviju bas .....a ne ide . Velikom zapreminom ili previše nisko tjunirani nikad nisu dali neke dobre rezultate .....visoko tjuniran i mala zapremina i onda rade kako treba , ali nema basa .
Ja sam protiv sistema 2.5 jer nije neka velika razlika u ukupnoj zapremini a ni u ceni naspram klasične 3 vie .
Po meni bi se dobili daleko bolji rezultati sa dva mala HW 135 u MTM sistemu . Griphon ima model http://www.gryphon-audio.dk/products/loudspeakers/mojo.aspx koji bar po meni najpribližnije odslikava to što mislim , stim da oni koriste male Sease .....visokotonac ne mora da bude ribon , ali svakako bi trebao biti kvalitetan ......ako se ne ide na neku ekstra verziju kutija i ne ide na ekstra skupe komponente za skretnicu , ideje koje ima većina dijera , kutija bi mogla sasvim pristojno da radi a da ne bude nešto preterano skupa .....stim što tako urađen monitor uvek ima šanse da bude u budućnosti nadograđen sa jednim ozbiljnim bas zvučnikom i tako postane vrlo vrlo ozbiljna naprava .
Što se tiče merenja koja Ciare radi , tu je uvek bilo primedbi na ta merenja što se dijera tiče jer fajlovi sa frekfentnim odzivima i impedance koje se mogu skinuti sa njihovog sajta su ili neupotrebljivi ili sa velikom mukom korisni . Problem je što različite zvučnike snimaju u različitim kutijama pa se to onda mora prilagođavati .....konkretno ako se koristi bilo koji odziv koji oni rade na različitim panelima onda se bar u mom simulatoru mora koristiti panel neograničeno veliki da ne bi dva puta kalkulisao difrakcije , ako tako koristiš simulator onda ne možeš da simuliraš tvoj lični panel .....u svakom slučaju postoji procedura kako da se eskivira taj problem ali je komlikovano .....meni je mnogo lakše da ga izmerim i onda to je što je , nema ništa ni manje ni više . U najnovijem katalogu Ciare su rađena nova merenja koja više odgovaraju 'stvarnosti ' / mislim svako merenje je realno samo što svako merenje nije upotrebljivo/ ali fajlovi još uvek ne postoje i za sada se koriste stari .
GENERALNO gledano taj problem sa grbom nije jedini što se tog opsega tiče .....posmatrano realno svaki zvučnik montiran na neki panel ima probleme .....počev od toga da mu pritisak pada odmah ' pošto frekfencija koja ima veću talasnu dužinu od panela ' zaobilazi panel i postaje omnidirekcionalna gde ulazi u niz problema , počev od modova pa do kojekavih refleksija , poništavanja , pojačavanja i ostalog .....niko to još nije rešio pa se ne treba sa tim opterećivati .....mada neki i rade na tome . Baffle step je samo početak problema koji nastaje u momentu kad talas napušta panel i on se relativno lako rešava ....ostalo je veliki problem ......takozvano rešavanje problema tri zida ....pod , zid iza i bočni zid ....i tako
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la yoke » 08 lis 2013, 14:34

ev me opet...
kod mene veselje nikad ne prestaje
mada se uopce ne trudim da mi bude nesto posebno veselo...ali eto...
nikako na zelenu granu...

trenutno mi svira 2.5 scan speak
ne mogu reci da mi visokotoni nesto paraju usi, dapace jako sam zadovoljan kako to svira
jedini problem s kojim se borim u zadnje vrijeme je bas
sa srednjim i visokima sam zadovoljan
ali cijelo vrijeme me zafrkava bas...
pokusao razne kombinacije
pokusao razmjestaj po prostoru
da bi jutros skuzio da mi basevi ne sviraju jednoakom glasnocom...pfff...
srecom, do kablova je :mrgreen:

morat cu malo pronjuskati...

raal/satori

trenutno nemam nesto previse slobodnog vremena
napravio sam ove probne kutije, cca19L kompresija...nisam uspio to natjerati da mi svira kako bi ja zelio
pokusao sam smanjiti volumen s par kozervi macje hrane...ali ni to nije previse pomoglo (za nekih 3L)
dobro, zvucnici nisu na stalcima, iako bi trebali biti....
tako da dok ne nabavim neke stalke, mislim da se necu previse opterecivati ;)

@supersasa, da vidio sam dva tri projekta sa satori, i ovaj jedan s manjim raal-om...
ako se ne varam i oni su isli s otprilike 18L, cini mi se da se spominje da to ljepo radi u kombinaciji s dodatnim subom...
ako mi ovo ne proradi, uzmem i sbacoustic visokotonaci skepam taj kit ;)

inace cuo sam se s Aleksandrom (RAAL), koliko vidim on naginje pasivi, da mu to zvuci prirodnije...
mozda se zaletim jednog dana do njega :mrgreen:

@rade, sto bi ti napravio s ovom kombinacijom raal-a i satorija ?
da pokusam napraviti bas refleks ?
Avatar
yoke
 
Postovi: 358
Pridružen/a: 07 svi 2011, 11:20

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Rade » 14 lis 2013, 13:55

Sad idem napamet ali neću puno pogrešiti ....ja sam krenuo od pretpostavke da imaš 8 omsku verziju ......pa je bilo veliko iznenađenje zašto kompresiona kad zvučnjak nije za kompresionu ......mada može ali nema baš nešto basova .....zatim sam simulirao taj midbas u basreflexu 20-tak litara i sve je u redu osim 68 cm dugog tunela koji simulator izbacuje kao idealni . I to je po meni i jedini razlog što se ne pokušava staviti u bas refleks .....mala kutija a dugačka cev pa nema gde da stane ........međutim to nije problem jer postoje takozvani 'kompresori ' za sabijanje velikih cevi u pristojne dimenzije . Recimo jedan od njih je takozvana klesidra koja staje u prostor 18x15x3 cm ...... 18 je širina kutije , onda treba 15 po dubini i 3 po visini i problem rešen .....mada može da se nameštaju dimenzije skoro po želji .
To se može probati , zapremina kutije oko 20 litara , gore visokotonac , ispod midbas i u dnu kutije kao jedan prorez , taj otvor od klesidre ......koji jeste malo komlikovan za uraditi ali rešava problem a uz to i daleko bolje filtrira talase koji izlaze kroz otvor ........ova verzija ide do nekih 36--7-8- hz što i nije tako loše ..

Druga opcija koja se meni mnogo više sviđa je DCAAV u nekih 33 litra / ako se uzme da monitor mora imati i postolje onda ukupna površina koju kutija zauzima je otprilike ista / koji ima odziv prema dole mnogo bolji od basrefelxa i daleko bolje drži snagu na niskim frekfencijama ........DCAAV ima samo jednu manu , malu kompresiju na nekih 150 hz , a sve ostalo su velike prednosti .......35 hz garantovanih ........

PS obe verzije su po meni zgodne jer kod basreflexa ću postaviti malo uputstvo kako se radi sa klesidrom pa će vorumaši naučiti i to čudo tehnike , dok kod DCAAV će se videti sve prednosti ovog sistema koji je zaista više nego dobar .......inače programe za oba je pisao nadaleko čuveni Đan Piero Mataraco
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la yoke » 14 lis 2013, 14:39

nije problem basa...
kao dubine...

cini mi se da su tu shemu s ''ustima'' iskoristili za neku satori verziju...
potrazim pa nakeljim link
isto tako sam negdej procitao da i zatvorena kutija s cca17L svira o.k....
pa sam napravo skatulu koja je tu negdje, kao mogal bi posluziti i za basrefleks i kompresiju...
ostavlja mi prostora za igru...
valjda...

uglavnom, trenutno nemam vremena za igru...pa...
doduse, jednan otvor za bas reflex bi uspio napraviti...

ovjde je neki box simulator za satori...
http://sbp.softica.dk/2.0/en/?id=4
i jedan projekt
http://meniscusaudio.com/images/The%20K ... 0Bagby.pdf

po ovom simulatori..ako dobro kuzim...izbaci promjer porta od 5cm uz duzinu od 20cm ?
Avatar
yoke
 
Postovi: 358
Pridružen/a: 07 svi 2011, 11:20

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 26 tra 2014, 18:52

Ono što se na fotografiji ne vidi je da ovi opampovi zapravo uopće nemaju nožice. 3 x 3 mm :D


opamp1.jpg
opamp1.jpg (91.88 KiB) Pogledano 8327 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la 44250 » 01 srp 2014, 13:49

LME49830 sa 2sk/j i irfp mosfetima u hibrid-varijanti sa bipolarnim tranzistorima u izlazu:

slika

slika

slika

to se radi ovih dana...
Zadnja izmjena: 44250; 26 srp 2014, 22:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
44250
 
Postovi: 181
Pridružen/a: 09 ruj 2011, 18:13
Lokacija: Ugrinovci-Zemun-Beograd

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la ziki » 01 srp 2014, 17:31

I lijepo za sada izgleda. Kvalitet dijelova je isto u porastu :D. Super.
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron