Referntni sustav - konačno ili možda ipak ne ...?

Referntni sustav - konačno ili možda ipak ne ...?

PostPostao/la Gilhooley » 18 ruj 2012, 17:34

Pozdrav svima,

Evo - nije me bilo dugo, ali da sad ne bajam o DIY stvarima od kojih se malo moram i odmoriti, napisat ću nešto o iskustvu sa starim uređajem koji po proizvodnji potječe još iz godine kad sam ja rođen (1969.).

Napominjem da ovo pišem iz čista srca, s vlastitim opservacijama, bez namjere da nekome nešto tvrdim ili omalovažavam ili vrijeđam. Ovo je spontana reakcija na uređaj koji nisam znao da postoji i koji mi je najduže od svih audio komponenata držao osmijeh na licu i koji me oduševljava sa svakim novim materijalom.

Dakle radi se o Pioneer LX-800T, solid state receiveru skromnih mogućnosti, jednog AUX ulaza i to je to. Nema filtera mrežnog napona, nema soft-starta, nema simetrično napajanje, ima vezni kond prema zvučniku, nema zaštite zvučnika....bla, bla, čista sirotinja.

Ono što je najfrapantnije jest uključenje na obične šitex ovale.

PROKLETSTVO PA TO SVIRA KAKO TREBA!!! :hail: :hail: :hail:

Nakon što je uključeno na radnom stolu - nije se micalo skoro 10 dana jer nisam mogao to isključiti jer bih onda morao to sve prespajati. Sve je bilo spojeno sa umotanim žicama jer nisam mogao drugačije. BTW - kabel je zeleni od auto zvučnika, da sad ne ulazim u žice i vodiče... :twisted:

Materijali su se mijenjali: Grace Jones, Anna Oxa...najimpresivniji je bio Chris rea s Max Middletonom na Fender Rhodes Electric Piano s kojeg se doslovce nisam mogao skinuti danima. Vokal fenomenalan, otvoreno, bistro, jasno, nesputano...

Zatim sam prebacio s ovala na Tannoy Jupiter S. Normalno dok sam se priviknuo na novi zvuk, ali opet je sjeo. I visokih i srednjih i basa. Svega taman koliko treba, bez napora i žestine.

U svih ovih godina što sam radio pojačala, imao razno raznih tvorničkih pojačala, slušao kod drugih i po sajmovima - ništa nije toliko bilo uzbudljivo kao ovaj mali skromni uređaj napravljen u doba crno-bijele televizije (barem za mene).

Vjerujem da su u to vrijeme radili uređaje s onim materijalom kojeg su imali na raspolaganju, ali činjenica da on i sada obavlja funkciju kako treba. Sad ne ulazim u električka mjerenja i parametre koje bi trebao zadovoljiti po nekim mjerilima, oslanjam se isključivo na vlastitu emociju i ono što meni pruža i mom uhu jer meni je jedino to bitno. Ako sada svira sa starim elementima, kako li je tek svirao s potpuno novim.

No da ne duljim puno, prilažem par slikica svoje zadovoljštine da vidite zapravo o čemu se radi.

Živili svi i živio vintage...moja referenca...

Gilhooley
Privitak/ci
DSC_0610.JPG
Spojen na KEF CS-5 i na Marantz
DSC_0610.JPG (197.36 KiB) Pogledano 2043 put/a.
DSC_0608.JPG
Receiver izvana
DSC_0608.JPG (155.52 KiB) Pogledano 2043 put/a.
DSC_0609.JPG
Kvalitetan spoj zvučnika
DSC_0609.JPG (204.7 KiB) Pogledano 2043 put/a.
DSC_0606.JPG
Receiver iznutra
DSC_0606.JPG (199.17 KiB) Pogledano 2043 put/a.
DSC_0605.JPG
Kako spojiti žice na pojačalo...
DSC_0605.JPG (194.53 KiB) Pogledano 2043 put/a.
DSC_0604.JPG
Stare izlazne stezaljke
DSC_0604.JPG (208.52 KiB) Pogledano 2043 put/a.
DSC_0603.JPG
Izlazni tranzistori
DSC_0603.JPG (179.51 KiB) Pogledano 2043 put/a.
Haba, haba, haba...
Avatar
Gilhooley
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 10 srp 2011, 22:11
Lokacija: Zagreb

Re: Referntni sustav - konačno ili možda ipak ne ...?

PostPostao/la Roko » 19 ruj 2012, 08:35

Krasan vintage Pioneer, Gil :thumbup: ...kad budemo organizirali Vintage Fest to moraš dofurat ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar


Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron