Modus M (ex Tehno)

Ovdje možete objavljivati vaše radove

Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la ziki » 17 svi 2011, 21:51

Ne znam jesam postao u dobru temu pošto projekt nije moj rad od početka do kraja. Dobio sam u jednoj razmjeni ovo pojačalo, ali sam ga odlučio rastaviti i presložiti u novo kučište. U trenutku kad sam ga dobio već sam bio složio oba kanala za moju verziju istog pojačala (krenio ga sastavljati pred nekoliko mjeseci) pa sam odlučio sastaviti oba i na kraju malo usporediti. Ovaj prvi je skutijan i uredno svira, a moj čeka nalet inspiracije i koji dan godišnjeg da ga sastavim. Kad bude gotovo moći ću ovdje iznijeti usporedbe obje verzije.

Ovako je pojačalo izgledalo kad je došlo kod mene.

P2220062.JPG


Topljenom plastikom zaljepljeni elektroliti za dno kućišta pojačala, vodiča nekoliko metara, neadekvatno hladilo i s time mirna struja podešena na 15mA po kanalu dok je preporuka 100mA. Zanimljivo je da i tako složen nije imao ni malo bruma.

Iskoristio sam transformator i pločice pojačala, a ostalo otišlo u rashod. Stavio sam sve u kućište koje mi je ostalo od jednog projekta. Tu je ispravljač sa 4x10000 uF Cornell Dubillier , trafo 300VA. Za sada nisam stavio zaštitu za zvučnike. DC offset je zanemarivo mali, 5mV i 7mV. Promijenio sam neke komponente na samoj pločici, ali manje-više je odrađeno sa vulgaris elementima osim što su elektroliti fini Nichiconi. Kod druge verzije koju sam polako radio su u startu bolji dijelovi pa me baš zanima da li će biti razlike i u kojoj mjeri.

Evo kako sad izgleda iako su još neke stvari promijenjene (kabeli preko hladila fiksirani i odmaknuti od hladila i stavljeni u bužir) i još neke sitnice.

Modus unutra.jpg


Modus naprijed 1.jpg


Modus nazad 1.jpg
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la ziki » 17 svi 2011, 21:56

Mislio sam postaviti shemu, ali je PDF formatu što nije dopušteno na forumu. Topologija je klasika i dosta poznata, a vjerujem da je većina vidjela Botićeve verzije ovog pojačala koje su vrhunski izvedene. Ovdje sam mislio samo još prednju ploču odraditi 5mm crnim plekisglasom ili 5mm Al (ako uspijem pronaći).

Zaboravio sam napomenuti da je za hladila zadužen Bepone :D .
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la Khadgar2007 » 17 svi 2011, 22:11

Jako lijepo izgleda,baš onako spartanski kako volim. A kako to da Bepo ima hladnjake?!!!!! Mislim cijevari bi mu trebali svratiti u "dobronamjerni" posjet i viditi kako to da on ima ovakve hladnjake za SS topologiju. :lol:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la fixxxer » 17 svi 2011, 22:12

Jako lepo!

I sam sam svojevremeno slozio isti amp koji i dalje svira u sistemu ali kako sam
definitivno presao na vakuum, uskoro ce da napusti mesto na polici...
Avatar
fixxxer
 
Postovi: 254
Pridružen/a: 07 svi 2011, 17:30
Lokacija: Beograd

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la sstrsat » 17 svi 2011, 22:20

Khadgar2007 je napisao/la: A kako to da Bepo ima hladnjake?!!!!! Mislim cijevari bi mu trebali svratiti u "dobronamjerni" posjet i viditi kako to da on ima ovakve hladnjake za SS topologiju. :lol:


E bepo ti je to nabavil u sklopu akcije NNNZ (Niki Nas Nemore Zajebat), onoga ca su crveni zvali NNNI :lol: :lol:

A postoje i "limene" triode. Imaju one doduse i svoj sluzbeni tehnicki naziv ali ovaj lipse zvuci :lol: Ali o njima kroz neko vrime
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la Khadgar2007 » 17 svi 2011, 22:24

2c39BA? Pa da se ponavljam kao Maltus sa osciloskopima. :lol:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la sstrsat » 17 svi 2011, 22:27

Nije 2C39.
Pod limenim triodama mislin na nec skroz drugo ali kako san rekal sve u svoje vrime. Bit ce na ovin stranicama dosta o njima
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la ziki » 17 svi 2011, 23:29

Khadgar2007 je napisao/la:Jako lijepo izgleda,baš onako spartanski kako volim. A kako to da Bepo ima hladnjake?!!!!! Mislim cijevari bi mu trebali svratiti u "dobronamjerni" posjet i viditi kako to da on ima ovakve hladnjake za SS topologiju. :lol:


:D Jednom prilikom mi je rekao da će složiti neki izlaz od Passa pa ti vidi :D .
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la ziki » 17 svi 2011, 23:30

fixxxer je napisao/la:Jako lepo!

I sam sam svojevremeno slozio isti amp koji i dalje svira u sistemu ali kako sam
definitivno presao na vakuum, uskoro ce da napusti mesto na polici...


Vidio sam i tvoju verziju koja je super uredno složena. Možda jedino su premala hladila. Odveli i tebe na vakum :)
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Modus M (ex Tehno)

PostPostao/la fixxxer » 17 svi 2011, 23:38

Jeste, hladnjaci su malo knap pa u letnjim danima treba spustiti bias na 60ak mA
po paru (radio sam sa 2 para izlaznih). Mada, cini mi se da sam proslo leto zaboravio to da
uradim i jos se cudim kako dobro zvuci :mrgreen:
Salu na stranu, ne greje se preterano cak ni kad se slusa malo glasnije duzi vremenski period...

Prevukli me na svetlu stranu, sta ces, ne zalim se. SS je kriv :)
Avatar
fixxxer
 
Postovi: 254
Pridružen/a: 07 svi 2011, 17:30
Lokacija: Beograd

Sljedeća

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.