Ripol

Ripol

PostPostao/la Mate » 07 tra 2013, 20:10

Ima li netko priručnu matematiku za izračun ripol kutije, ili barem da ima negdje primjer s dimenzijama za 15" driver'.
Za 12" inča ima koliko oćeš ali za 15 nisam uspio pronaći.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ripol

PostPostao/la zverinje » 11 lis 2013, 18:56

ja sam napravio ripol sa 15" driverom,dimenzija 45x45 cm,no nista ne fali da bude i 50x50 ili 40x40 na primer.Bitna stvar je dimenzija manjeg otvora i povrsina
otvora treba da bude oko 27-28% povrsine membrane zvucnika.Sve u okviru 25 do 30 % povrsine membrane je u redu.Zadnji otvor je definisan dimenzijama drajvera i stranica dolazi do magneta zvucnika,ili se izbusi otvor i magnet viri kroz stranicu,sto si i vidjao na slikama.Interesantna stvar,imas bas 15" a kutija malecka da manje ne moze biti.No mnogo vaznije od toga je da je zvuk super,karakter zvuka je slican kao i kod ostalih dipola,OB ili H-frame,znaci cist bas koji nikada nece da zamulja.Inace u odnosu na OB ili H-frame,posto sam isti drajver probao i u tim varijantama,gubi se na efikasnosti u odnosu na iste.Sad ne bih znao da kazem koliko je to tacno u decibelima,ali sam ripol morao da pojacam na aktivnoj skretnici u odnosu na OB i H-frame.
Nadam se da sam pomogao
zverinje
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 11 lis 2013, 18:35

Re: Ripol

PostPostao/la Mate » 12 lis 2013, 18:09

zverinje je napisao/la:ja sam napravio ripol sa 15" driverom,dimenzija 45x45 cm,no nista ne fali da bude i 50x50 ili 40x40 na primer.Bitna stvar je dimenzija manjeg otvora i povrsina
otvora treba da bude oko 27-28% povrsine membrane zvucnika.Sve u okviru 25 do 30 % povrsine membrane je u redu.Zadnji otvor je definisan dimenzijama drajvera i stranica dolazi do magneta zvucnika,ili se izbusi otvor i magnet viri kroz stranicu,sto si i vidjao na slikama.Interesantna stvar,imas bas 15" a kutija malecka da manje ne moze biti.No mnogo vaznije od toga je da je zvuk super,karakter zvuka je slican kao i kod ostalih dipola,OB ili H-frame,znaci cist bas koji nikada nece da zamulja.Inace u odnosu na OB ili H-frame,posto sam isti drajver probao i u tim varijantama,gubi se na efikasnosti u odnosu na iste.Sad ne bih znao da kazem koliko je to tacno u decibelima,ali sam ripol morao da pojacam na aktivnoj skretnici u odnosu na OB i H-frame.
Nadam se da sam pomogao

Odlično @zverinje. Tvoj prvi post i baš na temu iz travnja. Svejedno hvala ti.
U međuvremenu sam napravio za probu matematikom "od oka" ali uklapa se u ove tvoje mjere.
Kako je bas bio 4 Ohma, trebao sam izvući iz prašine jednu mrcinu od 160W/4Ohma jer sva druga pojačala su klipala ko luda.
Imaš pravo, bas je mrak. Probao ja malo Bachove fuge na organima, kad se pojavila susjeda ako bi mogao malo stišati jer da je baš htjela spavati.
A uopće nje bilo jako. Istina je da se malo kuća tresla. :lol:
Osjetljivost cca 70tak db.
E sad ovako. To je bila jedna 15ica. Budući imam i drugu, čeka se slobodno vrijeme da se napravi druga polovica ripola pa da vidimo.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ripol

PostPostao/la zverinje » 16 lis 2013, 00:25

Heh,malo kasni odgovor,ali nikad nije kasno :) Dok sam trazio nesto na netu,pretraga mi je izbacila i link ka ovom forumu i kad sam usao vidim temu ripol,a
posto nema bas mnogo o tome na netu,a i u samogradnji je redja pojava,rekoh ajd da bacim pogled.Ko hoce da pravi ripol ima sada parametre.
Imao sam na hard disku ( koji je nenadano preminuo a sanjim i podaci) stivo o ripolu, i ako se dobro secam,cini mi se da ima pik na oko 280-300 hz,tako da ga je najbolje rezati od 150-200 hz i to sto strmijim rezom.Posto treba da napravim jedan ripol za 10" drajver,kada ga budem zavrsio,izmericu,i postaviti slike
zverinje
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 11 lis 2013, 18:35

Re: Ripol

PostPostao/la zmajz » 16 lis 2013, 11:16

Pa dobro, imate li vi kakvu matematiku kao polaznu točku za izradu ripola, ili odokativno po principu ' vidio original, ajde da probam...'
Jako me interesira, ali stvarno je malo toga na mreži, a drugdje nemam gdje tražiti.
Evo, naašao sam nešto:
ripole.zip
(7.59 KiB) Preuzeto 528 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ripol

PostPostao/la Mate » 16 lis 2013, 21:16

zmajz je napisao/la:Pa dobro, imate li vi kakvu matematiku kao polaznu točku za izradu ripola, ili odokativno po principu ' vidio original, ajde da probam...'

Kako ne.
Imaš driver promjera x i dodaš koji cent preko , to ti je bafle. (Ja stavio 49cm)
Formula iz tvog zipa: x + debljina daske puta 0,2 + 1 (Za moj driver ispada 43)

Širina prednja ja stavio 7 cm
Formula kaže: za xmas manje od 10mm FrontWidth=(0,25xSd/(Visinabafle - 2x debljina daske))
za xmas veći od 10mm FrontWidth=(0,3xSd/(Visinabafle - 2x debljina daske)) (Ovaj je moj i ispada 6,48) Ja stavio 7cm

Širina stražnjeg otvora:
Formula kaže: Dubina zvučnika minus deseti dio daske ili ~0.5xSd /visina bafle, pa jedno ili drugo tj uzme se veća. (Za moj ispada 10,8cm) Ja stavio 10cm

Izgleda sam potrefio poprilično. Odnosno s obzirom na nešto veću dimenziju bafle, površina otvora je nešto veća. Ja sam naime prekrajao kutiju u kojoj je ta 15"ica već bila pa da iskoristim tri strane već gotove, bafla je ispala par centi veća.

Prema drugim izvorima prednji otvor bi trebao biti 1/4 do 1/3 x Sd, a zadnji 1/2 do 1 x Sd. I to je cijela matematika, a na sličnom se temelji i ova na tvojoj spreadsheeti.

Cilj svega je bilo vidjeti kako se to ponaša budući sam drivere već imao.
Unatoč značajno manjoj efikasnosti, volumen kutije je relativno mali pogotovo kad gledaš na veličinu zvučnika. Uz dva takva i odgovarajuće pojačalo to bi bilo prihvatljivo. Zvuk je bio sasvim zadovoljavajući.
Problem s kojim sam se suočio je već spomenuti "kućotres" ali to bi se dalo srediti filterima. Radilo se o preniskim frekvencijama. Drugi problem radi kojeg sam odustao je smještaj. To čudo treba smjestiti daleko od svih zidova, a to je nemoguće. Na netu su se vidjeli rješenja di su dva ili četiri takva složena da glume stolić ispred kauča.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ripol

PostPostao/la zmajz » 17 lis 2013, 06:23

Kad već govorimo o ripolima, ovdje nije spomenuta jedna vrlo bitna karakteristika, a to je da se omogućava rad drajvera na frekvencijama nižim od rezonantne frekvencije samog drajvera, reda 10-ak Hz.
To je vjerojatno bio razlog što je smetalo susjedi, a ne glasnoća.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ripol

PostPostao/la beboni » 17 lis 2013, 14:24

pa to se vrlo lako riješi time da uključi subsonic filter na skretnici i ok.

....pretpostavljam da ima aktivnu skretnicu jer ripol i ostali tip zvucnika bez kutije poput w-frame,h-frame i open baffle nema smisla goniti bez jakog strujaša i aktivne skretnice.

....kad sam prije 3-4 godine bio zagrijan za linkwitzev w-frame i imao 4 komada visaton w400s drivera,meni se najviše sviđala ideja o dva w-frame woofera zamaskirana kao taburei.probao sam dva drivera spojena u h-frame za probu ....spojeni na aktivnu skretnicu i posuđeno razglasno pojačalo od 400 wata.ukratko,zvuk basa je bio čist,dubook i brz :loco: moj susjed penzić je izašao na ulicu misleći da je opet nešto ekplodiralo u đuri đaković :mrgreen: ....super ali prejako i preveliko.

koliko god se meni svidjela ta ideja,to je bilo nemoguće integrirati u životni prostor(slušaonica mala),kako zbog suživota sa ljudima pa i do financijske strane ,jer je i pojacalo od 400wata dahtalo sa ovim gladušima od baseva a trebalo je bar 2 takva napraviti/kupiti.
.... pa tu ima i računa za struju i tak toga...

malo je OT ali ne toliko veliki,ali da sad imam viska 300injak eura,20-30 kvadrata samo za slusaonicu ,ja bi ubo ove drivere:

http://www.njuskalo.hr/zvucne-kutije/zvucnici-eminence-deltalite-ii-2512-12-250-500w-oglas-6274201

....dodam par fullrangera od 13-20cm i da ti izgleda ovako:

slika
Avatar
beboni
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 21 lip 2011, 20:23
Lokacija: slavonski brod


Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.