Izrada zvucne kutije

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Rade » 24 lis 2014, 20:23

kao što je rečeno pošto nema podataka teško je bilo šta predložiti ...osim da je to stara generacija zvučnika koja se ne proizvodi više ...mislim da je dobar pravili bi ga i danas .....to je prevaziđena tehnologija i današnji ampovi to razvale za jedno prepodne :D .
Za ovaj drugi , pošto ga imaš jedan .....ja verujem da vrlo lepo radi ono za šta je pravljen ....ali sa Qts od 075 i fs od 50 hz se ne ispalti raditi ništa , osim napraviti kutiju i kao takvog ga prodati .......
U principu sad ja ne znam gde je nastao problem ali ja sam razumeo da imaš mogućnost nabavke pa da se vidi nešto od toga ......a ne da imaš nešto u kući , pa onda od toga .......i neznam zašto ali mi se svidelo kako je jedan izjavio ...petnaestice ne pevaju ......sviraju svakako ali ne pevaju . :D
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la zmajz » 24 lis 2014, 20:34

I jedan i drugi traže ogromne kutije pa mislim da nisu dobri za namjenu koju si spomenuo. Za neke razglase ili gitare, možda. Ovaj RCF inače uspoređuju sa JBL K140, kojehg je RCF izgleda radio po licenci JBL-a. Ili kao pomoćni basovi u nekom OB projektu.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la toma » 24 lis 2014, 20:37

Napisao sam sta imam da prvo vidim moze li se to kako iskoristiti.Za pocetak gledam raditi nešto jednostavnije i jeftinije pa trazim savjet u vezi toga.Ti zvucnici ce biti spojeni na pc pa cu preko nejga puštat muziku a i filmove gledat.Po zvucniku sta sa drivera tice da bude do 100 eura.Drvo bi bilo 18mm špera od breze na to cu lipit furnir od javora jer njega imam.Samo izrezan je u plocama do 900mm duzine i širine 500mm .Tako da mi ne bude vece od toga.hahahah
Iz ovog ducana bi narucivao pošto je tu u Hr a cini mi se ok izbor.
http://www.novelius.eu/wstest/index.php ... path=35_39
toma
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 18 svi 2011, 09:40

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Rade » 24 lis 2014, 21:22

toma je napisao/la:Napisao sam sta imam da prvo vidim moze li se to kako iskoristiti.Za pocetak gledam raditi nešto jednostavnije i jeftinije pa trazim savjet u vezi toga.Ti zvucnici ce biti spojeni na pc pa cu preko nejga puštat muziku a i filmove gledat.Po zvucniku sta sa drivera tice da bude do 100 eura.Drvo bi bilo 18mm špera od breze na to cu lipit furnir od javora jer njega imam.Samo izrezan je u plocama do 900mm duzine i širine 500mm .Tako da mi ne bude vece od toga.hahahah
Iz ovog ducana bi narucivao pošto je tu u Hr a cini mi se ok izbor.
http://www.novelius.eu/wstest/index.php ... path=35_39


ajde kontra pitanje ...jel ima u tom dućanu neki bolji bas od ovog .....81 euro dođe + poštarina .........da ne bude zabune , ja samo pokušavam sada da guram jednu filozofiju koje ću se držati u budućnosti ......zašto koristiti zvučnike za hifi kada postoje profesionalni koji za istu cenu pružaju daleko više . Stvar je vrlo jednostavna , u poslednjih nekoliko godina pažnja proizvođača je usmerena na one koji imaju para i koji se ne daju tako lagano lagati i prevariti , a to su profesionalci . :)

Makar bas područje koje je kod hifia zaista kritično .....ako hoćeš iole kvalitetno oma cena ko nebo visoka ....
Privitak/ci
SM110N beyma.PDF
(113.93 KiB) Preuzeto 609 put/a.
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la toma » 24 lis 2014, 21:46

Bitno je da je zvuk ok a sada koja marka i kako se doslo do toga nije bitno.Mogu i sa thomannana narucit tamo mi se cini ok izbor.Imaš li kakvu ideju?Neki nacrt dobar jer mi se jos ne radi svoj dizajn.Mislim da ni to bio potpuni promašaj.
toma
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 18 svi 2011, 09:40

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Rade » 25 lis 2014, 10:11

toma je napisao/la:Bitno je da je zvuk ok a sada koja marka i kako se doslo do toga nije bitno.Mogu i sa thomannana narucit tamo mi se cini ok izbor.Imaš li kakvu ideju?Neki nacrt dobar jer mi se jos ne radi svoj dizajn.Mislim da ni to bio potpuni promašaj.


Ovako , projekat za tu Beymu nemam .....ali imam je u planu kao deo mog budućeg skoro definitivnog sistema :) .....juče sam naprimer naručio visokotonce )) ......na simulacijama dobijam u serijskom basreflexu u nekih 60 litara da mi ide ravno do nekih 35 hz 90 db ...za mene i previše ...za komšije da ne pričam .
Sada pošto tebi treba neki gotov projekat , a ja u ovom momentu u kući ima PET pari kutija koje sve do jedne rade dobro .....i problem je u tome da ili su skupi zvučnici / to što su skupi ništa ne znači jer sam ih ja povoljno nabavljao što ne mora da važi i za tebe / ili nekih čak nema .....stim što sam ja te projekte razvijao na bazi zvučnika koje sam tog momenta imao u kući ili garaži . .....ja zvučnike kupujem iz radoznalosti da vidim kako rade :) . Projekte ne mogu staviti na internet jer bih pravio samo gužvu i zbog toga što bih morao staviti posebmo levu i posebno desnu skretnicu jer nisu baš svaki put iste zbog toga što ponekad i zvučnici nisu isti ......dakle kao projekti totalno neupotrebljivi jer ako ja imam dva različita možda neko ima dva koji su još različitiji ........nije bez razloga da ja već dugi niz godina insistiram na merenjima .

Meni je sad potrebno vreme da se oslobodim ovih silnih kutija jer sam ih radio kao poklon nekim klincima iz familije , stim da pre Beyme imam još dva para kao poklon da završim .......

Kao direktan odgovor na neki gotov projekat ja bih ti toplo preporučio ovaj Ciare za koga imam šemu njihove skretnice i gde ga oni preporučuju u kompresiji od nekih 12-15 litara .....smešno ali oni tvrde da to cepa onako baš pravo . Koliko sam bio ozbiljan da ih kupim su gotova dva para kutija / drvenarija / koje mi stoje u garaži i koje sam uradio sa željom da njih koristim za taj Ciare ......stim što sam umesto kompresije išao na DCCAV koji ide poprilično nisko . Zapelo je oko cene jer sam te drvenarije radio u januaru i tada su mi tražili oko 220 evra za komad a mislio sam da ću ih dobiti jeftinije / kriza je i ovde / ......pošto se radi o poklonu a po malo i nekonvecionalnom zvučniku da ne bih ispao smešan tamo gde ne treba ja sam promenio odluku i sad radim klasičnu malu kutiju :) .

Ovde sada taj zvučnik dođe nešto ispod 290 evra za par / 143 komad / i po meni je zaista dobra kombinacija .....bas od 20 cm , dakle nije velik a nije baš ni mali i kompresioni drajver koji nema limita po pitanju dinamike ......da nisam letos pazario SEAS midbasove ja bih sasvim sigurno ponovo aktivirao ovaj projekat jer imam gotovu drvenariju .

ps sada sam kontrolisao cene i ponovila se greška koju ima prilikom logorovanja na sito .....sve cene koje sam spominjao su bez poreza :evil: .......dakle nisu smanjili cene , nego su samo bez poreza .......otacgaebo i porez i internet :)
Privitak/ci
hx205.pdf
(159.23 KiB) Preuzeto 605 put/a.
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la toma » 26 lis 2014, 13:23

To je malo preskupo meni za pocetak.Tražim nešto povoljnije,da se upoznam sa gradnjom a opet da ne bude bacen novac u smisliu nek se samo radi pa nebitno šta.KAko ti se cine ovi driveri ?http://www.njuskalo.hr/zvucne-kutije/b-c-10hpl-64-8-10-200-400w-2-komada-ispod-cijene-oglas-13000381
Znam da su za bas gitaru odlicni zvucnici.Cesto se nalaze u markbass kutijama za bas pojacala.Iz malog volumena kutije izvlace prilicnu kolicinu basova.
toma
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 18 svi 2011, 09:40

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Roko » 28 lis 2014, 13:25

Sjetih se jednog vrlo zanimljivog projekta transmisijskih kutija sa izvrsnim drajverima. Jako dobro razrađen projekt koji evo već desetak godina radi puno samograditelja i, koliko vidim, ljudi su iznimno zadovoljni zvukom i odnosom uloženo-dobiveno.
Možda bi vrijedilo pokušati, evo ga ovdje:

http://www.humblehomemadehifi.com/downl ... o_copy.pdf


Za drajvere pogledaj malo po netu, vrijedi biti strpljiv i pronjuškati malo.

Na talijanskom ebayu:

http://www.ebay.com/itm/Scan-Speak-Reve ... 45fe65c276

I na engleskom (UK):

http://www.ebay.com/itm/Scanspeak-Revel ... 4ade7e9312

To su originalni drajveri iz projekta, ali mislim da bi se dalo pronaći i dosta (povoljnije) alternative ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Mate » 28 lis 2014, 17:57

Roko je napisao/la:Sjetih se jednog vrlo zanimljivog projekta transmisijskih kutija sa izvrsnim drajverima. Jako dobro razrađen projekt koji evo već desetak godina radi puno samograditelja i, koliko vidim, ljudi su iznimno zadovoljni zvukom i odnosom uloženo-dobiveno.
......

Roko, prvi put vidim ovaj projekat, ali mi to nitko nije kriv.
U najmanju ruku mi je čudan put kojim je autor , bar prema tekstu koji piše, napravio ovu kutiju, da bi na kraju presudilo ono "ovo mi je draže". To je često samo alibi.
Meni se čini da TL općenito ima jednu osobinu a ta je da kad se tu negdje pogode mjere, da to onda zvuči impresivno, posebno u području basa a često i u midu.
Međutim postoji razlika između dobro proračunate kutije kad to zvuči skoro perfectno za razliku od onoga, "tu negdje" ili "sviđa mi se".
Možda je lik stvarno dobio kvalitetan output (mada po onim waterfallima se ne bih zakleo). Kad ima Martin King alate na raspolaganju a i pozamašnu teoriju, kutija se mogla precizno i s pouzdanjem dovesti do mjere blizu perfekcije. Ovako ispada da je on analizirao tuđe uratke i neke empirijske formule, probavao i na kraju dobio nešto "ovo mi se više sviđa".
Čak i ako je iskren u tome "sviđa mi se", tu postoji problem. Naime stvarna Visoka vjernost reprodukcije se mnogima ne sviđa. To je kao sa spizom. Svi će mo rađe janjetine s ražnja i prasetine nego mahune, leću, bob, što je zdravije.
Idem, zove silanećista, triba bacit dvi lignje na gradele. :lol: (hebeno je, već ima ura da su ulovljene, da se ne pokvare)
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Izrada zvucne kutije

PostPostao/la Roko » 30 lis 2014, 11:53

Ako sam dobro skužio, tip je napravio probne kutije za svih šest prijedloga, premjerio i izveo grafove, tek na kraju je onako po svom nekom guštu (i sluhu) izabrao njemu u tom trenutku najzanimljiviji zvuk, iako to, teoretski, nije najstriktnije rješenje.

Ovaj švabo ima nešto jeftinije jedinice od onog talijanca:

http://www.ebay.de/itm/111481045564?_tr ... EBIDX%3AIT
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Prethodna

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron