Software

Software

PostPostao/la Eko Eko » 24 lip 2011, 13:47

Evo, dok me još drži ushit, da ukažem na zanimljiv freeware programčić za mjerenje zvučnika.
http://www.holmacoustics.com/holmimpulse.php
Malo je jednostavniji i intuitivniji od Arte.
Upravo mjerim odzive na nekoliko pari kutija koje sam sklepao i uživam :D
Eko Eko
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 07 svi 2011, 13:04

Re: Software

PostPostao/la harkonen » 24 lip 2011, 15:11

Što koristiš za mic ?
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Software

PostPostao/la Eko Eko » 24 lip 2011, 17:48

Panasonicovu kapsulu WM 61 A.

Znam da ima kolega koji malo zaziru od mjerenja, ali mene je danas fasciniralo kako je programčić potvrdio slutnje o jednom paru kutija u koji sam osim nade, položio i dosta krznatih.
Naime kutije imaju evidentan lodness :(
Do sada sam to pripisivao stojnim valovima na mjestu slušanja u dnevnoj sobi, ali čini se da je konstrukcijski.
Nema druge negoli se prihvatiti dotjerivanja skretnice.
Eko Eko
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 07 svi 2011, 13:04

Re: Software

PostPostao/la gamgee » 26 lip 2011, 12:56

obzirom smo zajedno uletili u mjerenje, ja ću se prikrpati na tvoju temu :)
slična situacija, Panasonic kapsula MCE 4000 (Eko mi je velikodušno poklonio jednu od svoje dvije WM 61 A pa ću i to isprobati - Hvala lega!), mikrofon je sklopljen prema ovom naputku:
http://gainphile.blogspot.com/2008/11/c ... ement.html
i sad, prva mjerenja, isto sa HOLMimpulsom koji se doima znatno jednostavniji za uporabu od ARTE što je za mene "Absolute Beginner-a" glavna vrlina...
Driver je Visaton BG 20, sa stažem od par desetaka sati svirke...ovako to izgleda...
DSC01347.jpg
Avatar
gamgee
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 08 svi 2011, 13:29

Re: Software

PostPostao/la gamgee » 26 lip 2011, 13:01

evo i prvo mjerenje...na osi, udaljenost 1 metar (nije kao na slici), 1/6 smoothing...
BG 20 1metar na osi 1I6 smooth.jpg
Avatar
gamgee
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 08 svi 2011, 13:29

Re: Software

PostPostao/la gamgee » 26 lip 2011, 13:04

E, sad, ako bi netko sa iskustvom mogao malo pomoći...ja nemam blage veze da li ovo išta vrijedi...
Avatar
gamgee
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 08 svi 2011, 13:29

Re: Software

PostPostao/la zmajz » 26 lip 2011, 21:35

Mjereno u kutiji ili u zraku??
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Software

PostPostao/la Eko Eko » 27 lip 2011, 08:28

Na svježem zraku na OB.
Gamgee toliko zazire od kutija da je lokalni pogrebnik već sad u nedoumici ;)))
Eko Eko
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 07 svi 2011, 13:04

Re: Software

PostPostao/la gamgee » 27 lip 2011, 09:23

ja sam rekao, kad dođe vrijeme, samo na dasku i teraj!
;)
ne, zaozbiljno, mjereno je na bafflu koji je samo centimetar, dva, širi od drivera (22 cm) ali koji ima "krila", tj. bočne stranice od nekih cca 10 cm (ne sječam se više točno).
To je moj, kako bih rekao, "eksperimentalna platforma" zvučnik, koji je već duže vrijeme u stanju stalnog povremenog mijenjanja, isprobavanja, a evo sad i mjerenja.
Izredalo se raznih drivera gore, šta se imalo pri ruci, nabavilo od kolega iz kluba, a evo nedavno sam nabavio i ganc nove - par BG 20 i par planar visokotonaca (koji su otvoreni i sa stražnje strane). Dakle, na tom bafflu su osim BG 20 i planara, još uvijek smontirani jedan 16 cm driver i jedan soft dome tweeter koji nisu više u funkciji - oni su svoje odradili i sada još samo služe da ne bude rupa na bafflu...plan je da nakon što naučim pošteno izmjeriti zvučnike i protumačiti rezultate, napravim neku "konačnu" verziju sa ovim novim driverima i jednim ili dva para 12" woofera...
Wooferi su spakirani u N ripol kutiju - sve u duhu eksperimenta - jer me nakon standardnog baffla sa krilima zanimalo da li je moguće smanjiti "footprint" zvučnika a zadržati pri tome karakteristične osobine OB basa...itd, itd.
Avatar
gamgee
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 08 svi 2011, 13:29

Re: Software

PostPostao/la beboni » 27 lip 2011, 16:49

N,H ili U frame će smanjiti footprint i biti će WAF prihvatljiviji,ali zato gubiš na širini sweetspota i osjetljivosti drivera(po tom pitanju su ripoli najgori).Kako god okreneš potrebno je puno mjerenja i eksperimentiranja.Ja sam se ipak odlučio na tablu širine 40 cm i aktivnim biampingom(aktivna skretnica).
Aktivom sam bar malo riješio problem pada osjetljivosti bas drivera(2 komada visaton ws25e u seriju po panelu).....
Avatar
beboni
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 21 lip 2011, 20:23
Lokacija: slavonski brod

Sljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.