heco izrada kutije

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 26 ruj 2015, 10:56

po danu.bit ce tu još megavanja i poliranja
Privitak/ci
2015-09-25-2470_q1_Q1.jpg
2015-09-25-2470_q1_Q1.jpg (52.33 KiB) Pogledano 6913 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Roko » 26 ruj 2015, 23:50

Ma perfekcionista, reka san ja odma :hail: :thumbup:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la TDA » 30 ruj 2015, 21:36

Huh!
Skidam kapu!!!
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Avatar
TDA
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 24 svi 2014, 12:29
Lokacija: Beograd, SRB

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Rade » 02 lis 2015, 21:17

Mate je napisao/la:
Rade je napisao/la:
elvis je napisao/la:.....
off za bas sekciju i te esl-e bi bar po meni najbolje bilo uzeti D klasu od par stotina vati i malo para + onaj mini DSP ........onda napraviš sempl od jedno 50 x , recimo udarac u bubanj ili neki drugi instrument koji ima osnovnu frekfenciju tu oko reza ......i onda pustiš sempl da bubanj 50 puta i samo on udara a ti lagano pomeraš parametre sa DSP ......kada dobiješ da ti je povezan gornji esl sa bas sekcijom onda si tu negde vrlo blizu ......toliko blizu da se korekcija radi pomoću mikrofona i merne opreme ne bi bili daleko od toga . :)

to je procedura preporučena od AR da je može uraditi i rej čarls ...ne vidi ali čuje :)

Kako misliš "povezan". Šta Rej čuje kad nije "povezan" a šta čuje kad jest ?
Koje parametre "pomeraš" na DSP-u ? Samo rez ili još nešto (fazu/delay, nivo..)

A koja razika od tup tup tup i cijele note koja traje i traje.....


biti povezan označava da oba dela sistema rade zajedno a ne svako za sebe ......to znači da ako sub proizvede osnovnu frekfenciju onda ostatak mora da odradi harmonike .....da bi odradio harmonike moraju da rade zajedno i po nivou i po fazi .
Rej je sinonim za nekoga ko ne vidi ali čuje .....tj ne može da meri i vidi odzive ali se predpostavlja da dobro čuje :) .
Rez ....pod tim se posmatra rezna frekfencija i slično ali samim njegovim pomeranjem ne mora da znači da se dobija željeni rezultat .
Rez ili rezna frekfencija ima veliki broj parametara koje treba pomeriti ili namestiti da bi sve radilo kako treba .....recimo Q faktor ......pa recimo RED , gde se ima izbor od 6 db do preko 40 db akustično .....pa onda delay ili faza .
Recimo može da se dogodi da najobičnijim pomeranjem Q faktora odjednom bude sve u redu ........jer najobičnijim pomeranjem Q faktora može da pomeri i rezna frekfencija i faza i nivo .......jednostavno možda legnu faze kako treba pa se sve odjednom ujednači kako treba .
Najobičnijim pomeranjem faze može da se recimo ispegla odziv u zoni reza , bez da se ide na pomeranje frekfencije ili nivoa .
Pomeranjem REDA , tj strmine rezne frekfencije se recimo menja faza ......gde zanemarljivo mali pomak na frekfenciji možda pomeri fazu baš tamo gde treba ....po nivou se nema nekih velikih ili značajnih promena ali na planu faza i povezivanja dva dela i te kako ........u principu pre se namesti nego što se napiše :) .....dobro nije baš tako ali nije ni neki bauk .
U svakom slučaju u dva dana sa DSP se može namestiti rezna frekfencija kao na kutijama od 10000 evra .....ako neko pita kako izgleda rez na kutijama od 10000 evra .....pa jednostavno je nevidljiv :)

PS pošto sam i sam zainteresovan za aktivne filtere u pripremi imam novu verziju za ARTA koja če moći da meri i aktivne filtere i eletrične odzive i još ponešto .....uz to imam u planu seriju aktivnih filtera tj tri osnovna , niski prolaz, srednji i visoki sa skoro svim funkcijama koje ima i DSP , samo što je DSP digitalan i ograničen na 20KHZ a ovi moji će biti analogni .
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Rade » 03 lis 2015, 07:42

elvis je napisao/la:
Rade je napisao/la:
off za bas sekciju i te esl-e bi bar po meni najbolje bilo uzeti D klasu od par stotina vati i malo para + onaj mini DSP ........onda napraviš sempl od jedno 50 x , recimo udarac u bubanj ili neki drugi instrument koji ima osnovnu frekfenciju tu oko reza ......i onda pustiš sempl da bubanj 50 puta i samo on udara a ti lagano pomeraš parametre sa DSP ......kada dobiješ da ti je povezan gornji esl sa bas sekcijom onda si tu negde vrlo blizu ......toliko blizu da se korekcija radi pomoću mikrofona i merne opreme ne bi bili daleko od toga . :)

to je procedura preporučena od AR da je može uraditi i rej čarls ...ne vidi ali čuje :)


Tek sam sada kada je Mate komentirao ovaj post vidio ovu preporuku... a ne znam nisam pametan, probao sam dosta toga u kombinaciji sa zbilja iznimno brzim esl panelima. Ovi paneli koje sada testiram su druga generacija, membrana je debljine oko 5u, mylar. Nije neka mudrost dodati elektrostatiku nekakvu klasičnu elektrodinamičku bass sekciju, to se napravi u 10 minuta, no veliki je problem sašiti te dvije potpuno različite topologije. Ja sam probao gotovo sve izuzev transmisije, a upravo je transmisija ono što preporuča Sanders... ali eto nisam jer o TL-u nemam pojma pa postoji nekakav skriveni strah od ulaska u taj projekt. Oni koji nešto o TLu znaju (mislim na iskustvo stečeno izradom) više nisu na forumima, šteta... Probao sam znači kompresiju, bassreflex, open baffle, sub 4-tog reda kef, te na kraju sub 8. reda bosse. Većina koja je bila kod mene čula je upravo ovu kombinaciju sa 8. redom sa 2 bose suba. Koliko god da je nesretna kombinacija i dalje je najmanje loša od sveg drugog što sam probao i to me malo brine jer svoje prve "konačne" esl ne vidim u kombinaciji sa bosse subom. Bilo je tu gimnastike dok nisam odredio pravu attenuaciju u odnosu na esl module, no sve drugo je ostavljeno akustici, tj. dsp-a praktično na subovima nema.

da je TL toliko dobra predpostavljam da bi je koristili i ostali , mislim ne bi propustili šansu da poprave dodatno zvuk svojih komercijalnih kutija . Nije štos u izboru tipa kutija jer se sve svodi na to kako ta kutija ide prema dole .......tj i bas refleks se može namestiti da ide kao kompresiona a i kompresiona da ide kao basrefleks

Znači tek sam prije par dana našao pravu "dozu" suba u odnosu na trenutne esl panele, ali to je samo dio priče. Ajmo prvo gdje je problem kod svih drugih bass topologija izuzev subova 8.reda i TL-a (ovaj drugi nisam probao). Ako odrežeš DSP-om 48dB strminom bass od esl-a, ne možeš se oteti dojmu da postoji rupa u tom djelu, ESL-i zvuče tanko, bez obzira što mjerenja frekventnog odziva govore da esl sasvim dovoljno glasno radi na 200Hz i da rupe nema. Ako se prebaciš na 24 dB, što je i dalje jako strmo, javljaju se preklapanja onoga što bi trebao odraditi sub i onoga što bi trebao odarditi esl i karton menbrane suba se počinje čuti kao neugodan bass midle, zapravo evo te na koloracijama kojih se želiš riješiti u ESL priči i onda kreće beskonačna igra sa grafičkim i dinamičkim EQ u području reza, a igra u pravilu završi gašenjem uređaja i odlaskom na pivu za živce. Problem ostaje ako želiš podići rez na 450Hz, membrana elektrodinamičkog drivera se čuje i osjeti se da je strano tijelo u zvučnoj slici. Bar ja je čujem...

koristiš termine 24 i 48 db a to se predpostavljam odnosi na električne padove , što u velikom broju slučajeva nema veze sa akustičnim .......tebe treba da interesuje samo akustični odziv .

Tu je naravno hrpa kombinacija koje nudi DSP koji imam, ali što ih više koristim udaljavam se od dobrog spoja.. igre bez granica. Jedino kod 8. reda nema te izražene čujne koloracije kartonske mebrane, bez obzira što su ugrađene baš te kartonske membrane čudne nekvalitete.... čudno šta ne?

kod 8. reda pad u zoni reza je vrlo oštar , što znači da vrlo mali deo opsega učestvuje u rezu što dodatno znači da se kod te kombinacije najmanje čuju problemi .......kod 1. reda se čuju svi što je i logično

Kod mene je trnutna situacija:

ESL: rez na 205Hz, strmina 48dB, nema attenuacije, nema ispravljanja tj. peglanja frekventnog odziva na EQ-ima, faza je u normali, delay je 2,5ms, esli idu preko 24000 Hz desno, dalje ne mogu mjeriti jer mic tu prestaje hvatati
Sub: 1xBose AC5 serija III, full range, samo attenuacija -8dB u odnosu na ESL, faza normalna, nema intervencija na EQ, delay na skretnici naravno isključen jer se subove u pravilu čeka :)

2,5 ms je skoro metar .....čini mi se previše :)

(Ovo sa fazama treba odrediti decibelmetrom u području reza, tj, u području preklapanja.... ostaviš onako kada decibelmetar mjeri najviše decibela.. jednostavno šta ne. U kombinaciji sa decibelmetrom i Behrigerom to možeš vrlo precizno "ufazirati")

kakav to decibelmetar imaš :)......zar ne radiš sa ARTA

I tako do daljnjeg ja sam osuđen na vulgaris bose sub... Sanders me gura da odradim TL, ja se ne usuđujem to sam dizajnirati, ne znam ni koji bi driver upotrijebio.., no prije ili kasnije ću morati. Još kada bi mi poslao nacrte eh eh... :)

Mate pita što je važno u spoju elektrodinamičkog drivera i esla... probati ću poredati po važnosti


- rez (meni je 250 Hz nekakav plafon, znači područje od 200 do 250 Hz ima smisla)

Logično jer se izbegava čuveni telefonski opseg / 350-3500 hz
- strmina reza na subu i manje bitno strmina reza na ESL-u prema subu
strmine bi trebale biti akustično iste , e sad koliko je to elktrično nije bitno ......stim što možda bi trebalo izbeći oštre rezove i tako dozvoliti da prelaz ne bude baš oštar , nego da zona mešanja bude nešto malo veća a samim tim i sam prelazak manje osetljiv
(no hebiga moraš esl membranu osloboditi onoga što ne može odsvirati, zbilja nema smilsa gurati 60 Hz na esl )
- iznimna usklađenost faza

- točan delay na esl-a u odnosu na sub (što zbog sporosti bass drivera u odnsou na ESK, što zbog pozicije suba u prostoru... u gotovo stopostotnom pravilu idealna pozicija suba nije baš na mjestu gdje stoje sami ESL-i...
problem pozicioniranja suba je velik , takozvani problem tri zida , ali zato postoji DSP da sve te probleme ispegla ili da se sub stavi u ćošak ......ili da se ugradi u onaj mali stolčić koji obično stoji ispred fotelje na mestu slušanja .

Za sada tako razmišljam... nadam se da će Nino uskoro krenuti sa svojim projektom hibridnih esl-a, tu ćemo ići malo drugačijim putem do istog cilja... no nikako on da počne :)

I za kraje ovog posta... nakon nekog vremena eksperimentiranja bi mogao reći da bi recimo pravi put bio...

- Sub do 100Hz - 150Hz
- manji vrlo brzi elektrodinamički driver za područje od 100 Hz do 250Hz ispod esl panela,
- i onda sve ostalo na ESL...
.... al bato vidi nereda, ko će sve to ufazirati, izdilejati, izatenuirati i konačnio sašiti a?


Pa Nino... :) :)


Kada bi ti okačio frekfetni odziv iz blizine od suba i od ESL bilo bi mnogo zanimljivije za komentarisanje ......a kako to da se uradi kad ESL ima svoje pojačalo a dsp ide preko drugog a ARTA koristi treće ......praktično signal koji ide na pojačalo od ARTA se preusmeri na drugo pojačalo i na izlaz tog pojačala se postavi atenuator sa kog se skida signal koji dalje ide tamo gde JE IŠAO atenuirani signal od ARTA pojačala ......u toj konfiguraciji recimo možeš da meriš AKUSTČNI ODZIV ESL sa svojim pojačalom .....bilo bez filtera ili sa filterom .
To isto uradiš , tj preusmeriš signal na ulaz pojačala bas sekcije a izlaz tog pojačala preko atenuacije vratiš nazad i onda imaš realne snimke i jednog i drugog sa mogućnošću vrlo preciznih podešavanja u realnom vremenu ......dakle snimiš odziv i onda ga DSP odmah koriguješ .....onda opet snimiš pa ga onda opet koriguješ ...pa onda malo slušanja i tako .........kada se malo izvežbaš onda možeš i da konvertuješ DSP sa pasivnim filterom ili obrnuto :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la Rade » 03 lis 2015, 08:11

mulin je napisao/la:po danu.bit ce tu još megavanja i poliranja


moja teorija o zvučnim kutijama kaže sledeće : svi mi imamo po pet kilograma strpljenja za izradu jedne kutije i od nekih ličnih afiniteta zavisi ko će na šta da ih potroši .....da li na izgled ili nešto drugo .....ja moje strpljenje trošim na zvuk , tako kada dođe da treba malo strpljenja za finiširanje , ja sam moju dozu odavno potrošio :mrgreen: .....nema teorije da recimo ja sam sebi tako lepo uradim .....jednostavno nema volje ......a što bi i imao kada znam da od toga što sam uradio može i bolje .....i tu opet kreće nešto novo i novih pet kila strpljenja ......i zašto bih dragoceno strpljenje trošio na stare i već prevaziđene kutije :mrgreen: .....ali moram priznati da se svetlo na kraju tunela nazire .

PS nedavno sam po Srbiji napravio krug po nekim malim firmama koje prave nameštaj .....konkretno su me interesovale kuhinje .....i onda kada se najmanje nadaš , vidiš nešto što bi moglo da reši neke probleme . Recimo pokazan mi je deo MDF koji je presvučen nekom plastičnom folijom visokog sjaja i vrlo efektnog izgleda .....navodno se koristi za izradu vrata za kuhinjske delove . Postoji vrlo veliki broj raznih dezena ......a postoji i CNC mašine .....e tu je meni palo na pamet da se za cenu od 50 evra , koliko traže za metar kvadratni može dobiti praktično dve male kutije koje imaju zaobljene krajeve i to sve sa rupama za zvučnjake .....dobro možda nije 50 evra ali nije ni daleko od toga .
JEDINI problem su samo ivice spoja raznih delova kutije ako to nekom može biti problem . Sa druge strane može da se usvoji dizajn od SF ili OPERE i da se samo bočne stranice urade tom tehnikom a ostali deo sa veštačkom kožom .....video sam da jedna firma iz Srbije ima vrlo interesantne dezene od te veštačke kože ......u zadnje navedenoj konfiguraciji , dakle bi išle samo bočne stranice i to sa oborenim ivicama po želji jer sve to radi CNC a na sve se to nalepi debela plastika visokog sjaja i sve to skupa izgleda kao komad drveta a + je otporan na mehanička zezanja jer je previđen za rad sa ženama , tj kuhinjske delove :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 03 lis 2015, 14:16

Rade je napisao/la:ali moram priznati da se svetlo na kraju tunela nazire .
:)


meni je svitlo cilo vrime :D ,baš guštan
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la boca » 03 lip 2016, 16:31

Moram priznati da me jaaako zanima kraj ovog projekta.
Posebno zvučni napredak kutija jer imam takve iste kod brata doma.
Ako se ti isplati raskupusat i slozit nanovo i da svura bolje od originala......hmmm :D
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la mulin » 03 lip 2016, 20:02

boca je napisao/la:Moram priznati da me jaaako zanima kraj ovog projekta.
Posebno zvučni napredak kutija jer imam takve iste kod brata doma.
Ako se ti isplati raskupusat i slozit nanovo i da svura bolje od originala......hmmm :D


ovo je telepatija :lol: .baš sam neki dan krenija završit ove kutije.stavit cu veceras par slika kako napreduje
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: heco izrada kutije

PostPostao/la boca » 03 lip 2016, 20:03

Ajde bas bih htio vidjet a i cut kako to svira jer sam originale slusao 5 godina.
boca
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 25 ožu 2016, 16:28
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron