Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 03 svi 2013, 13:19

zmajz je napisao/la:Pogledaj i razmisli o ovima, hvale ih. Ja sam si kupio 6 komada, da se nađe!
http://www.elgrad.com/index.php?content ... oizvod=869
Ovdje ima nešto više o njima:
http://www.t-linespeakers.org/drivers/ribbon.html#Tom



Zanimljivi malecki riboni. Jesi ih uspio probati?. Nisu skupi, morati ću naručiti bar dva komada da to isprobam. Na sadašnjem line arrayu bi mi baš dobrodošli, onako kao helper za iznad 5k. Nisam imao pojma da postoje ovi malecki. :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la Backo » 04 svi 2013, 14:48

:thumbup:
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 10 svi 2013, 15:27

Popio danas kaficu sa Davorinom, te mi je tom prilikom donio i dva komada SZ-2T. E sada sam baš nestrpljiv to isprobati. Nemam pojma gdje bi inicijalno rezao, te kojom strminom... 6 ili 12 dB... slatki problemi.
Privitak/ci
ribon2.JPG
Slika je mala, ali kroz mrežicu se može vidjeti zavojnica utisnuta na membranu.
ribon2.JPG (25.68 KiB) Pogledano 5923 put/a.
ribon.JPG
SZ-2T, D samo 4cm
ribon.JPG (24.2 KiB) Pogledano 5923 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 07 kol 2013, 14:11

Ostao sam dužan odgovor na gornji post. Naime te male ribone sam probao združiti sa line array-om, no nije išlo. Rezao sam svakako, pozicionirao svukuda, no jednostavno nije išlo. Baš uvjek sam mogao razaznati zvuk koji je dolazio iz tih maleckih i to me je užasno živciralo. Jednostavno color zvuka ribona se nije uklapao u ostatak zvučne slike. Odustao sam od te ideje, danas arrayi rade bez visokotonaca i tako će i ostati.

Po mom negativnom iskustvu nemojte donositi nikakve zaključke o ovom malom driveru, vjerujem da on svoju upotrebnu vrijednost ima. Davorin je "lajnu" od osam komada relativno dobro uklopio u svoje Westra line array kutije. Uspio ih je sakriti u ostatku zvuka... očito pogodan splet okolnosti je bio na njegovoj strani.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la Mate » 07 kol 2013, 15:21

Ja sam baš danas, miješajući estrih, nešto razmišljao o jednoj mojoj modifikaciji na jednim zvučnicima. Ustvari to je više od modifikacije, ali nema veze, kad bude gotovo prezentirati ću to ako bude dobro. No riječ je o tom rezanju.
Kako si rezao?
Jesi li samo rezao visokotonac ili si istovremeno rezao i donji opseg?
Moje današnje razmišljanje (uz estrih) odnosilo upravo na jedan zaheb kad spajamo dva opsega, najčešće visokotonac , na nešto ispod, i onda po defaultu, ajmo samo da čujem, opalimo kond koji više služi da ne spalimo visokotonac nego da napravimo neku tobože skretnicu.

Poanta je u ovome, kad god nam se driveri iz donjeg opsega, preklapaju s driverom iz gornjeg, obavezno bi trebalo raditi lowpass/highpass sa točnim preklapanjem -3db inače je slušni rezultat bljak. (Osim u iznimnim slučajevima)
Ako pustimo donji driver da ide dokle može , a samo visokotonac odrežemo sa 6 ili 12 svejedno, znači da dio spektra odrađuju oba drivera, i za miljun na sto da to čine razjedinjeno. Radi faze naravno. Čak i ako staviš filter strimine 12db, koji obrće fazu 180st, bolje jest ali ipak ne dobro.

Eto samo napominjem. Ukazaše mi se slike u estrihu danas, pa da obznanim :lol:
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 07 kol 2013, 16:11

Mate u pravu si, nisam rezao line array u gornjem djelu. Preklapanja je bilo, ne isključujem da je to problem. Ideja je bila da ribon bude samo helper. Nekako mi vjera ne dozvoljava da bilo čim kočim drivere line arraya da bi to što sam im skinuo onda preuzeo jedan malecki driver.. siguran sam da me shvaćaš... nekako baš nema smisla.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 26 kol 2013, 16:10

POSTIMPLEMENTACIJKI IZVJEŠTAJ
Nekakvom odokativnom procjenom, rekao bi da prođe evo pola godine od kada su Bose subovi došli u kombinaciju sa line arrayom, tu su još uvijek i nemam ih namjeru skoro mijenjati. To je dobar znak da je rješenje koliko toliko prihvatljivo. Tip bassa je lako prepoznati, no meni je dovoljno zabavan i u pravilu guštam u slušanju glazbe, naročito u sitne noćne sate kada imam čitav spektar na raspolaganju uz tek pola watta. Žao mi je što tema nije ponukala druge samograditelje da u većoj mjeri isprobaju line array, zicer je ipak zicer, držati se u „struji“ a ne van nje siguran je dobitak, ne veliki ali je ipak dobitak, pa tako razumijem relativan konzervatizam kada je odbair koncepta zvučnika u pitanju. Tu je i finacijki dio varijable, nije jeftino nabavljati hrpetine malih ili većih zvučnika, uz neizvjestan krajnji rezultat. No ako u ikome tinja i najmanja želja da to proba, evo neka moje dobro iskustvo bude jezičak na vagi koji će odlučiti u korist ulaska u ovakav ili sličan projekt, jamčim dobru zabavu kroz sam projekt a i poslije njega u samom slušanju glazbe. Materija je široka, ja sam samo zagrebao po površini. Određeni minimumi se trebaju poštovati, prvenstveno tu mislim na odabir podesnih drivera, a ostalo će doći na svoje kroz period ugađanja svega.
Proteklih par mjeseci prošlo je kroz „lab“ dosta prijatelja i poznanika, bilo je slučajnih ali i ciljanih tj. naručenih prezentacija i kada bi morao u jednoj rečenici definirati feedback od njih to ne bi bilo jednostavno tj. moguće ali najbilže bi bilo: ili se sviđa ili se ne sviđa. Zapravo sve ovisi koliko je ko kontaminiran nekom od postojećih topologija zvučnika i pratećeg zvuka koji reproduciraju, te na što su se u biti naviknuli. Ako zaobiđem eksteremni slučaj koji isto niti nije htio poslušati jer ovaj koncept smatra ekskluzivnim pravom samo u profi audio tehnike, ostaka bi se mogao podjeliti u dvije skupine tj. na:
A:) one kojima je sve to zapravo bez veze
B.) one koji su istinski pozitivno iznenađeni načinom reprodukcije

U skupinu A ulaze uglavnom konzumenti konzumentske HiFi priče, koji svoj dobro poznat zvuk žele čuti svugdje ali to naravno nije moguće. Koncept line arraya, pa posljedično i zvuk, toliko se razlikuje od mainsterama da je to jednostavno neprihvatljivo za njih, nema tu očekivane zvučne slike i oblika stagea, nema tu kicka, nema tu očekivanog načina reprodukcije vokala, čudan fokus... itd i itd... Ja skupinu A u potpunosti razumijem i ne želim ih uvjeravati u bilo što drugo što se na bilo koji način kosi sa njihovim uvjerenjima o tome kakav zvuk mora biti da bi dobio epitet hifi. Demokratski prihvaćam da im to jednostavno nije to. Smiješno mi je što zbog obzirnosti prema meni često neće kažu direktno da im se to u potpunosti ne ne sviđa.. pa im često i nabrojim samo ono za što znam da im se ne sviđa… a to je upravo razlika u reprodukciji koja postoji između konvencionalnog i onoga što daje line array.

U skupinu B spadaju uglavnom samograditelji sa različitim iskustvom u izradi zvučnih kutija različitih topologija koji nemaju nekakva ograničenja u smislu „samo ono što sam sam napravio svira“, glazbenici, zatim audiofilski polulaici (oni koji vole hifu ali im to nije njbitnije u životu kao nama), potpuni laici, žene….. Ovo je znači jedna grupa manje ili potpuno nekontaminiranih komercijalnim da ne kažem konvencionalnim. Jedna od izjava kolege nakon kratke prezentacije koju ću navesti je „mislio sam da sam do sada čuo hi-fi, no sada znam u kakvoj sam zabludi bio“ (naravno u pozitivnom smislu za line arraye).
B skupina je u pravilu bila iznimno pozitivno iznenađena onim što bi čuli, što bi vrlo vješto usmeno i objasnili, a to bi u pravilu bio „efekt“ koji donosi line array. Za dobar dio od njih mogli bi reći da nemaju hi-fi iskustva, no za mene je to ipak najvažnija porata.

E sada budite pametni i dajte nekakav zajednički zaključak u smislu šta je to točno line array u svjetu kućnog hifija i kako točno radi line array u kućnim uvjetima. Jednostavno to je nemoguća misija, pa bi ja skratio na ponavljam .. "ili ti se sviđa ili ne". Nekome je to kraj priče u zvuku, a nekomu tek dva zvučnika koja se čuju da rade. Zbilja neobična iskustva, trebao sam voditi dnevnik svih komentara. :)

Gdje sam tu ja, pa sve što bi rekao pozitivno može se smatrati subjektivnim, no da li sam osobno zadovoljan? .. jesam jer me zvuk zabavlja do maksimuma. Da li ću tu ostati?… hoću. Čak su i ESL-i koje radim zapravo nekakav izdanak linearraya i efekta usnopljavanja zvuka iz bezbrojnog broja točaka koje isijavaju zvuk na mylar membrani. Vjerujem da će ista priča biti i sa ESL-ima (ako prorade naravno :)), iskreno se nadam da će puno elemenata line array zvuka biti prisutno i u ESL-ima.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la Mate » 27 kol 2013, 00:56

A da su bili full visine, ili barem ono zakrivljeni kao banane? Kakvi bi tek onda bili komentari?

Ja sam slično tebi ali s manje preciznosti, probao razne ustroje i uočio neke značajke pojedinih rješenja.
Onaj moj na brzaka sklepan line array s ovalima iz ranije generacije PC zvučnika, pokazao mi je zaista nekoliko važnih osobina arraya. Kao prvo manje koloracija koje najčešće dolaze kao refleksije od zidova u sobi. Zvuk je dakle fokusiran i manje zagađen neželjenim sekundarnim kopijama istog zvuka pomaknutih u vremenu i fazi.
Opadanje glasnoće na daljinu je također manje nego kao kod točkastih izvora i to skoro linearno na svim frekvencijama koje array reproducira.
To su već karatkeristike koje su više nego dobrodošle. To su sve experimenti i provjere na vlastite uši koncepata na uzorcima stvorenim vlastitim rukama. Ti si to radio daleko temeljitije i s ciljem da ti uradci i ostanu u pogonu. Ja sam radio samo model da dobijem osnovni uvid.
Vjerujem dakle da je i kod tebe a naročito mene, moći nabaviti značajno kvalitetnije drivere u potrebnim količinama, LA je definitivno respektabilan koncept. Nažalost to sada nije dostupno ni našem ministru financija. :D
I na kraju, pošteno je svakome tko uloži truda, znanja i vlastitih vještina i stvori nešto što je ipak nadprosječno ili jednostavno nenabavljivo u trgovini, priznati taj trud pogotovo kad su rezultati solidni i iznad prosječni. Na kraju ako i to izostane, vlastito zadovoljstvo je na samom putu do tamo kao i konačan rezultat. To je nekima valjda nejasno, ali nismo svi jednako genetski kodirani pa su različitosti razumljive i dakako da te parafraziram, demokratski priznate.
Bravo Elvis.

Replika na tvoju usporedbu elektrostata sa LA.
Točno da ovakav dizajn elektrostata, dijelom oponaša line array ali ima tu i openbafle. Kad to proradi, trebalo bi ispitati i taj aspekt koji je dijelom u suprotnosti s konceptom arraya. kod LA se javlja fenomen da se zvuk ujednačeno širi u krug okolo stupa. Open bafle formira famoznu osmicu čije su polutke u protu fazi. Posve drukčiji doživljaj koji računa na refleksije od stražnjeg zida sobe.
To je meni u mojoj glavi zapravo posve neprihvatljivo. Više mi se sviđa izbjegavanje refleksija nego borba s njima, Ja bi elektrostate zatvorio sa stražnje strane (barem u teoriji) :lol:
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 27 kol 2013, 10:00

Mate je napisao/la:A da su bili full visine, ili barem ono zakrivljeni kao banane? Kakvi bi tek onda bili komentari?

Ja sam slično tebi ali s manje preciznosti, probao razne ustroje i uočio neke značajke pojedinih rješenja.
Onaj moj na brzaka sklepan line array s ovalima iz ranije generacije PC zvučnika, pokazao mi je zaista nekoliko važnih osobina arraya. Kao prvo manje koloracija koje najčešće dolaze kao refleksije od zidova u sobi. Zvuk je dakle fokusiran i manje zagađen neželjenim sekundarnim kopijama istog zvuka pomaknutih u vremenu i fazi.
Opadanje glasnoće na daljinu je također manje nego kao kod točkastih izvora i to skoro linearno na svim frekvencijama koje array reproducira.
To su već karatkeristike koje su više nego dobrodošle. To su sve experimenti i provjere na vlastite uši koncepata na uzorcima stvorenim vlastitim rukama. Ti si to radio daleko temeljitije i s ciljem da ti uradci i ostanu u pogonu. Ja sam radio samo model da dobijem osnovni uvid.
Vjerujem dakle da je i kod tebe a naročito mene, moći nabaviti značajno kvalitetnije drivere u potrebnim količinama, LA je definitivno respektabilan koncept. Nažalost to sada nije dostupno ni našem ministru financija. :D
I na kraju, pošteno je svakome tko uloži truda, znanja i vlastitih vještina i stvori nešto što je ipak nadprosječno ili jednostavno nenabavljivo u trgovini, priznati taj trud pogotovo kad su rezultati solidni i iznad prosječni. Na kraju ako i to izostane, vlastito zadovoljstvo je na samom putu do tamo kao i konačan rezultat. To je nekima valjda nejasno, ali nismo svi jednako genetski kodirani pa su različitosti razumljive i dakako da te parafraziram, demokratski priznate.
Bravo Elvis.


Istina, volio bi se dokopati hrpe kvalitetnijih drivera, ne mora to biti nužno lajna od 16 komada... postoji jedan zanimljiv driver ali cijena je paprena, to je Audience A3 http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?Partnumber=296-220. Isti se koristi u jednom krasnom line source zvučniku pod nazivom Audience ClairAudient LSA8+8 Loudspeakers. Doduše oni koriste 16 komada, nekakvo iživljavanje sa lajnom na bočnoj strani, no mene ne grije ta spika... ali jako mi se sviđa čitav zvučnik... http://www.soundstage.com/equipment/audience_clairaudient_lsa8_8.htm
Privitak/ci
296-220_s.jpg
296-220_s.jpg (11.49 KiB) Pogledano 5661 put/a.
200908_audienceb_2.jpg
200908_audienceb_2.jpg (43.94 KiB) Pogledano 5661 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnički stupovi / Line source / Line Array

PostPostao/la elvis » 27 kol 2013, 10:05

Mate je napisao/la:
Replika na tvoju usporedbu elektrostata sa LA.
Točno da ovakav dizajn elektrostata, dijelom oponaša line array ali ima tu i openbafle. Kad to proradi, trebalo bi ispitati i taj aspekt koji je dijelom u suprotnosti s konceptom arraya. kod LA se javlja fenomen da se zvuk ujednačeno širi u krug okolo stupa. Open bafle formira famoznu osmicu čije su polutke u protu fazi. Posve drukčiji doživljaj koji računa na refleksije od stražnjeg zida sobe.
To je meni u mojoj glavi zapravo posve neprihvatljivo. Više mi se sviđa izbjegavanje refleksija nego borba s njima, Ja bi elektrostate zatvorio sa stražnje strane (barem u teoriji) :lol:



Može ESL biti zatvoren, dapače ništa novog. U samom ishodištu ideje ESL-i su planirani za ugradnju na zidove, no u praksi se pokazalo da ESL-i odmaknuti od zida zapravo ne pate previše od pozadinskog odbijanca, vjerojatno zbog velike usmjerenosti zvuka, a ostatak priče je povjest...

Evo dva dijagrama zatvorenih ESL-a, sviđa mi se ovaj valjkasti oblik, mogao bi se lako napraviti od nekakve deblje PVC cijevi...
Privitak/ci
esltype.jpg
esltype.jpg (35.9 KiB) Pogledano 5661 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron