Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 31 pro 2014, 19:14

Evo svira "na lampe" :lol:

Imat ću doček Nove godine u slilu pedeset i neke. Idem stavit Red Norva :D

sviranalampe.jpg
sviranalampe.jpg (97.05 KiB) Pogledano 8418 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 31 pro 2014, 19:33

...aaaa...ruskinjice ;) ...dakle švabice (ipak) čuvaš... :D


...u novu sa dvi (vruće) :lol: :lol: ruskinjice :party2:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la audio kutak » 31 pro 2014, 21:47

zbotiću, jesi uzimao samo pločicu ili i kučište i trafo...?
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 01 sij 2015, 10:02

Uzeo sam samo pločicu. Transformatori i kutija su privremeni, radni.
Zadnja izmjena: zbotic; 01 sij 2015, 10:15; ukupno mijenjano 1 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 01 sij 2015, 10:11

Pretpojačalo je potpuno bešumno i nema nikakvog traga brumu, zujanju ili bilo čemu. Bolje je nego što sam očekivao. Promjenom cijevi karakter zvuka se značajno mijenja. Elvise, Simensice su idealno uparene i rade odlično. Još jednom puno hvala. Detaljnije usporedbe Telefunken - Simens kada sve bude tip-top u konačnoj kutiji. Ruskinje sviraju drugačije, a to također nekome može biti najdraže.
Evo i jedna brzinska sa osciloskopa sa ruskinjama. Nije loše za tehnologiju iz prošlog tisućljeća. :lol: Vrćenjem potenciometra to se malo i naruši (blagi overshoot ili rollof ovisno o položaju), ali sve je u granicama vrlo dobrog. ;)
Kinez je sve odradio besprijekorno, nemam ni jedne riječi zamjerke. Nikad lakše nisam sastavio neki uređaj da svira.....

osc.jpg
osc.jpg (88.18 KiB) Pogledano 8266 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 01 sij 2015, 14:06

Odlično, zbilja dobre vijesti. Malo me je brinula ta PCB priča u kombinaciji sa lampama, naime u koliziji je sa mojim viđenjem cijevnih utradaka, a tu fobiju od PCB-a + cijevi mi je "ugradio" Davorin prije jedno 10-tak godina kada mi je nabrojao xy razloga zbog kojih ne bi nikako trebao koristiti PCB kada su lampe u pitanju i svaki argument koji je dao u tom momentu mi se čino itekako opravdan, a tako je i danas. No danas i on lemi cijevna pojačala na tiskanim pločicama pristiglim iz Kine i sve to fino radi, eto kako stoje stvari vremana donose novotarije i trebalo bi se prilagoditi, tj. ne biti isključiv (a kada je isključivost u pitanju, e to mi je jedna od "vrilna", mamlaz znam :)).

Inače sa E88CC sam napravio svoj prvi cijevni uradak tamo negdje 1997. godine, bijaše to preamp za gram iz elektrora (na PCB-u :) ), tada smo do te lampe dolazili bez problema. Malo po malo makli smo se sa E88CC pod optužbom i presudom "sterilan" zvuk, ne znajući da smo imali hrpe drugih problema u sustavima, prvesntveno sa zvučnicima, a da je ta lampa zapravo bila i ostala mala legenda kada je primjena u audio priči u pitanju. Izmišljali smo kojekakve "šmDrljp" lampe za line preampe, u pravilu su imale hrpu šuma te su u pravilu bile i mikrofonične. Sa ove točke gledišta potraga je bila pa gotovo uzaludna, no ne žalim, zbilja je bilo zabavno.

Raduje me da je preamp proradio iz prve i ktomu bez ikakvih neželjenih prizvuka te sa kvalitetnim zvukom što je u biti i najvažnije. Eto jedan odličan cijevni projekt za sve, bez potrebe za previše mudrijanja. Mali problem je dakako ta E88CC, no nabavi se i to, nije to sada baš nepremostivi problem, a kada se jednom upregne u preamp ta lampa može trajati iznimno duuuugo, 10+ godina da ne kažem i 20. Zato se isplati malo uložiti u tu priču i komad egzotike prošlog stoljeća krasiti će vaše hifi police, a pri tome neće samo skupljati prašinu, dapače, često će biti u upotrebi.

Javi svakako kako je prošao okršaj Telefunken / Siemens, sumnjam da je fama oko Telefunkena slučajna, ima tu nešto.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 01 sij 2015, 17:11

zbotic je napisao/la:Detaljnije usporedbe Telefunken - Simens kada sve bude tip-top u konačnoj kutiji.



Polako, nema potrebe za žurbom, lampadinice traže i vole strpljive... :D ...i ta je karakteristika izraženija što su elektronke kvalitetnije.
Recimo TFK E88CC, par kakvih pretpostavljam da imaš, traži barem 200-300 sati rada u, ajde da tako uvjetno kažem, "normalnom" režimu, pa da joj se pravilno uformira sloj barijevog i stroncijevog oksida, kojim su obložene katodice. Treba imati uvijek u vidu da su te lampadinice stajale desecima godina nekorištene i da im se treba malo, opet uvjetno rečeno, "popraviti" vacuum, tj., treba i geteru dati malo vremena da "pokupi" ostatke kisika i ostalih rezidualnih plinova, te da cijev dođe opet u stanje tzv. visokog vacuuma.
Za to vrijeme svaka NOS elektronka obično pokazuje pomalo, uvjetno rečeno, "tvrđi" zvuk, koji zna u tom periodu čak i dosta varirati, pa to može zavarati čak i malo iskusnije lampadinaše :)
Kod Ruskinja je, radi dosta, ajde opet da se uvjetno izrazim, "labavih" standarda kod izrade, moguće očekivati gotovo svašta, od debelog sloja barijevog i stroncijevog oksida pa do onog izrazito tankog, pa su i tu moguće varijacije na temu u svim mogućim smjerovima, a nerijetko zvuče, upravo radi toga, i "bolje" i "zanimljivije" od amerikanki i švabica napr. Tako da i to zna zavarati, pogotovo što se one (vrlo česta pojava) i vrlo različito "troše", pa to ima i neki dodatni začin u cijeloj priči.
Što se Telefunkenica tiče, pogotovo E88CC verzije, to su (pojedinačno i ručno mjerenjem) selektirane elektronke koje su predviđene za rad od preko 10 000 sati pri maksimalnim opterećenjima u kojem periodu neće izgubiti više od 10% svojih (deklariranih) vrijednosti. A to znači u praksi, odnosno u topološkim uvjetima naših (hi-fi) uređaja u kojima se dovode do cca 20-30% opterećenja, da bi trebale odraditi i preko 20-25000 sati bez ikakvih problema. To je preko 20 godina, gotovo svakodnevnog slušanja.(prosječan audiofil rijetko sluša uređaje preko 1000 sati godišnje, najčešće 700-800 sati) :D
Ista stvar je i sa Siemensicama, iako je Siemens svoje elektronkice znao proizvoditi, vrlo često i u recimo Philipsovim postrojenjima u Nizozemskoj (tamo gdje ih je radio i Mullard ;) ), ali specke svih tih lampadinica sa Siemens logom su gotovo savršene, iznimno kvalitetno napravljene i selektirane i, barem po mom iskustvu, nisu ništa lošije od TFK.
I za njih vrijedi isto, pusti ih da rade neko vrijeme prije nego ih počneš pažljivije "osluškivati" i mjeriti, uživaj u novim igračkicama :D
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 04 sij 2015, 19:08

Mali update. Važno!

Podigao sam potencijal cjelokupnog grijanja za 35VDC, tako što sam ga dodao sa anodnog napona. Na taj način smanjio sam razliku napona katoda - grijanje na prvoj triodi, a što je bilo na granici dozvoljenog. Malo sam produljio i odgodu anodnog napona.

potencijal1a.jpg
potencijal1a.jpg (132.14 KiB) Pogledano 8070 put/a.
potencijal2a.jpg
potencijal2a.jpg (106.81 KiB) Pogledano 8070 put/a.
Zadnja izmjena: zbotic; 05 sij 2015, 23:50; ukupno mijenjano 1 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la audio kutak » 04 sij 2015, 19:45

može mala pomoć glede FLATBT projekta, ako se sjećaju oni koji su to radili ili netko drugi...

na shemi mi samo ovo piše: RED 5mm L-53ID te druga BLUE LED L53MBCK

Radi se o tome da po shemi idu gore KINGBRIGHT ledice... gledao sam u Farnellu, no ima svakakvih,
sa svakakvim dodatnim slovima u nazivu, npr. na blue ledici nema zadnjeg slova K itd...

dali su to ledice za 12v ili manji napon?

za plavu mi nudi ovu koja ima Forward Voltage 3,8V :
http://si.farnell.com/kingbright/l-53mbc/led-5mm-blue/dp/1142536?ost=kingbright+l53mbc

a za crvenu mi nudi ovu koja ima Forward Voltage 12V :
http://si.farnell.com/kingbright/l-53id-12v/led-5mm-red-30-mcd-625nm/dp/1142557?ost=led+l-53id

dali mogu staviti neke druge i na što paziti kada uspoređujem, na koje oznake, vrijednosti?

hvala
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 04 sij 2015, 22:35

Ako je u pitanju neka naponska referenca onda treba biti isti For. Volt., a bilo bi najbolje i da im je u toj točki sličan i For. Current. Ako samo nešto osvjetljava onda je svejedno.....
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.

cron