pucanje iz zvucnika,thule ia150b

pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la mulin » 17 tra 2015, 15:51

ka šta naslov kaže,javlja mi se pucanje iz zvucnika i to jako pa nastivi svirat muzika pa opet pucanje.pratija sam napon na uticnici i pucanje se događa na nekih 239v a penje se na 243v.koliko sam primjetija kad je napon oko 234v sve je ok.sve to neovisno o tome da li je spojen cd player ili ne.i harman kardon receiver mi je riknija par puta.šta mi je cinit?
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la zmajz » 17 tra 2015, 17:44

To su aktivni zvučnici????
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la Roko » 17 tra 2015, 17:54

Ovako po sjećanju, čini mi se da je pred nekih desetak (možda i malo više) godina bilo govora o tome da jedna serija tih Thule 150 ampova ima problem sa ugrađenim napajačkim trafom koji ima primar na 220V, pa mu se uključuje zaštita kad mu dođe napon od >235V. U tom slučaju trebalo bi možda promijeniti taj trafo (skupa sa zaštitom), ili nabaviti neki power regulator (stabilizator), na kojem se može namjestiti izlazni napon na konstantnih recimo 230V.
Kad staviš ruku na dio kućišta iznad trafoa, jeli osjetiš da se trafo dosta grije?
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la zbotic » 17 tra 2015, 18:51

To nije dobar znak i preporučam ti da ne forsiraš takvo stanje. Ako raste s porastom napona mreže postoji velika vjerojatnost da je prekoračen napon elektrolita pa bi lako moglo nešto završiti u plamenu skupa sa tek sređenim zvučnicima. :o

Opcija ti je i da je već pregorila regulacija napajanja ulaznog dijela ili naponskog pojačala tako da je to još i gore......
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la zbotic » 17 tra 2015, 19:28

Pogledao sam shemu i definitivno je ono što sam prvo rekao u kombinaciji sa drugim. :lol:

Naime naponi ulaznog dijela izvedeni su duplikatorima napona sa glavnog transformatora tako da povećanjem napona mreže ti naponi na duplikatorima lete u nebo......

Problem je rješiv uz izvjesnu rekonfiguraciju izvedenog napajanja i pod uvjetom da nije topološki sve unutra spetljano......
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la mulin » 17 tra 2015, 22:27

[quote="Roko"]Ovako po sjećanju, čini mi se da je pred nekih desetak (možda i malo više) godina bilo govora o tome da jedna serija tih Thule 150 ampova ima problem sa ugrađenim napajačkim trafom koji ima primar na 220V, pa mu se uključuje zaštita kad mu dođe napon od >235V. U tom slučaju trebalo bi možda promijeniti taj trafo (skupa sa zaštitom), ili nabaviti neki power regulator (stabilizator), na kojem se može namjestiti izlazni napon na konstantnih recimo 230V.
Kad staviš ruku na dio kućišta iznad trafoa, jeli osjetiš da se trafo dosta grije

nakon nekog vremena se ugrije.ali ako je napon visok pucanje se cuje nakon samo par minuta od paljenja samog pojacala(dok je trafo hladan).koji stabilizator napona preporucuješ pošto nemam adekvatnog znanja za rekonstrukciju( šta spominje botic) i ne znam ko bi se toga vata i po kojoj cijeni.savakako bi ga kupija jer mi je i harman svašta propatija.kakvi su ovi kineski weiduka regulatori sa ebaya?
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la Mate » 17 tra 2015, 23:15

mulin je napisao/la:......šta mi je cinit?

Osim ovoga što ti je započe objašnjavat zbotić i koje definitivno treba odraditi, dobro bi bilo razgovarat s ovlaštenima u elektrodalmaciji. Ali prije toga malo ispitat stvar izokola.
Taj napon nije u redu jer je povećan malo više što nebi smilo bit. Najčešće se to događa ako ovi iz elektre malo "sforcaju" trafo na kojem je i tvoj priključak a tvoja kuća je blizu te trafostanice.
Oni povećaju napon na trafou kako bi na najudaljenijoj točci koju napaja ta trafostanica dobili napon blizu 220V (svakako iznad 200 ako je toliko baš loše). I onda imaš situaciju opterećenog i neopterećenog doba dana radi čega napon mreže varira toliko posebno onima koji su preblizu trafostanici.
Osim pojačala, imat ćeš prekomjerno izgaranje "starinskih" žarulja s žarnom niti grijači bojlera, ali i drugi osjetljivi aparati.
Zato bi to svakako tribalo vidit s elektrodalmacijom.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la zbotic » 18 tra 2015, 07:50

Donesi ga do mene pa ćemo pogledati....
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la mulin » 18 tra 2015, 09:33

zbotic je napisao/la:Donesi ga do mene pa ćemo pogledati....


moze.posalji mi adresu na pm pa cemo se dogovorit kad.
hvala!!
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: pucanje iz zvucnika,thule ia150b

PostPostao/la Roko » 18 tra 2015, 11:35

mulin je napisao/la:
nakon nekog vremena se ugrije.ali ako je napon visok pucanje se cuje nakon samo par minuta od paljenja samog pojacala(dok je trafo hladan).koji stabilizator napona preporucuješ pošto nemam adekvatnog znanja za rekonstrukciju( šta spominje botic) i ne znam ko bi se toga vata i po kojoj cijeni.savakako bi ga kupija jer mi je i harman svašta propatija.kakvi su ovi kineski weiduka regulatori sa ebaya?


Ti kineski su samo neka vrsta filtera, to nebih preporučio, praktično sa tim ništa nećeš dobit. Tebi treba baš pravi regulator kojim možeš sam naštimat izlazni napon. Znači ako je na mrežnoj utičnici recimo 239V, pomoću regulatora ga spustiš na 230V. A takvi pravi regulatori, poput onoga sa linka znaju biti dosta skupi. Međutim, možeš naručiti nešto drugo, recimo da ti se napravi jedan autotrafo koji će imati omjer 1:1 i snagu recimo 1000W (ili 1500W), s tim da pri narudžbi naglasiš da bi želio da ti izlazni napon na sekundaru bude nešto malo niži od ulaznog na primaru. Recimo, napravi neka mjerenja pa pokušaj izračunat neki prosjek mrežnog napona u toku dana, i ako taj bude veći od 235V, recimo između 235 i 240V, naručiš trafo: Prim. 240V : sek. 230V i riješio si problem. Taj autotrafo će imati još jednu prednost a to je da će raditi i kao tzv. DC odvajač, tj. imat ćeš dosta čišću struju za hifu. Naglasiš da treba biti čvrsto namotan i bez bruma, to mnoge firme (kao napr., Toroid) koje se bave motanjem trafoa znaju dosta dobro napraviti.
Što se Elektrodalmacije tiče, iako je to možda i jedini službeni način, bojim se da nećeš napraviti ništa, oni ti dođu, stave mjerni uređaj i nakon nekog vremena utvrde da je sve u redu i da su naponi u skladu sa zakonom, što hoće reć plus minus 8%, te da nemaš osnovu za žalbu :)
Jedino bi njih mogao iskoristiti da ti naprave graf i daju izlistana dnevna mjerenja (platiš pivicu električaru koji ti dođe postavit instrument), pa da možeš pomoću toga odrediti prosječni mrežni napon, što bi pomoglo kod izrade autotrafa. ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Sljedeća

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.