Gramofoni iz garaže

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Dacho » 20 svi 2011, 17:35

To te ja pitam. Motor je I meni donekle jos uvijek boljka, u biti dobro odradjuje posao I ono smetje od 30kn ali pitanje je njegova stabilnost I najveca boljka buka, loker na osovini I sl.
Ostali dijelovi su nekako nabavljivi, tanjur je narucen u Kemoboji kao rinfuza kvadratnog oblika. Znacio dio je izrezan motorkom iz ploce 8cm debljine, kvadrat 35x35 cm je kostao 1000kn. Taj materijal postoji u razlicitim gustocama, a cijena je po tezini, ja sam naravno uzeo najgusci, ali je I najskuplji.
Oni manje gustoci sto tokari upotrebljavaju za izradu remenica nisu toliko dobri jer su pre mekani.
U takav sirovi komad se uglavi broncana cahura od sto bolje bronce I prema osovini izbusi rupa s tocnoscu od 1/100, znaci prakticki bez tolerancije. Tek tada se prema toj broncanoj piksi obradju cijeli tanjur, ako se to dobro napravi tanjur ce se sigurno savrseno ravno vrtjeti.
Nisam napomenuo da sam ja radio upsidedown lezaj, znaci kuglica je na vrhu osovine I cijeli tanjur visi na vrhu lezaja. U istoj toj ravnini gdje je kuglica se nalazi I pogonski remen, dakle u neutralnoj poziciji tako da je bocna sila svedena na minimum.

Ostatak tijela gramofona sam uglavnom radio od debelog MDFa ali sto je moguce tvrdjeg I gotovo uvijek u sprezi s sperplocom od 20mm da se postigne krutost.
Te materijale je lako obradjivati I lijepo se daju obojati tako da sve izgleda vrlo fancy. Budem I nekih slika okacio.
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la zmajz » 20 svi 2011, 17:45

Mislim da će stvar krenuti. Trenutno nemam vremena za šire lamentacije, ali to pitanje osovine me uvijek otjera u direk drajv vode, tamo je to integrirano u motor. Za drugu varijanti je problematično naći tokara/bravara koji će ti napraviti ležaj/osovinu uz tako male tolerancije, ali i tome ima lijeka. Sve se može. Stoga se ja više bacam na kućišta jer tamo puno lakše rješavam probleme. Potrudit ću se i ja da uslikam neka svoja rješenja. nadam se da će nam se još netko pridružiti.
Uostalom, ako se i ne pridruži, odradit ćemo to mi za sve, ali će onda svi morati to platiti u tekućoj valuti.
A može i nešto okretljivo na štangi iznad vatre....
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Mate » 23 svi 2011, 13:05

Evo dok se još ugrijava tema, a budući sam ponovo trebao ovu stvar, da ubacim link i ovdje. Trabat će i phono gradtiteljima kao i drugima.

Stroboskopski predložak za 50Hz , 33/45RPM
http://www.extremephono.com/free_turntable_strobe_disk.htm

Ja sam koristio 160gramski papir za ispis. Deblji je i čvršći od običnog 70/80 gramskog. Prilikom ispisa vodite računa budući je ovo pdf da na print dialogu ne bude nekakva Fit opcija. Neka ide 100% full ispis.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la markone » 23 svi 2011, 13:25

Pozdrav svima!
Iznimno me zanima samogradnja gramofona pa sam se odlučio pridružiti raspravi. Nadam se da je tema živa.
Već dugo planiram sastaviti jednu vrtilicu ali sam tek nedavno došao do nešto materijala i napravio tanjur.
Odlučio sam srednje težak tanjur i ispao je debljne 75 mm sa težinom od 7 kg. Što se tiće materijala u planu je bio Aluminij ali sam došao do komada Sipasa (poliamid) pa sam se odlučio za njega.
Čitam gornje postove ali mi nije jasno je li tanjur od gramofona iz prvog posta od istog materijala? Dacho?
Radi se o plastiki koja se koristi za remenice, ležaje i druge strojne dijelove a uglavnom odgovara onome što je i Dacho gore opisao. Uglavnom mislim da je to dobar odabir.
Druga stvar je bio ležaj a odlučio sam se za ležaj koji u postolju ima košuljicu a osovina je u tanjuru.
Poput onoga koji se može na netu naći pod Teres projekti ili Galibier Design. Osovina je od nerđajućeg čelika a košuljica od ležajne bronce. Predviđeno je da osovina pliva u ulju.
Evo linka sa mob fotkom tanjura:

http://www.flickr.com/photos/63229494@N04/

Naljepit ću kasnije fotke i skice kako sam zamislio postolje gramofona te se nadam vašim komentarima.
Pozdrav!
markone
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 23 svi 2011, 08:05
Lokacija: ZG vs VŽ

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Edison » 23 svi 2011, 14:50

Mate je napisao/la:Evo dok se još ugrijava tema, a budući sam ponovo trebao ovu stvar, da ubacim link i ovdje. Trabat će i phono gradtiteljima kao i drugima.

Stroboskopski predložak za 50Hz , 33/45RPM
http://www.extremephono.com/free_turntable_strobe_disk.htm


Mate, a kako to moze pomoci phono graditeljima? Da ga stave kao tabletic ispod phono prepojacala? ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Mate » 23 svi 2011, 15:50

Edison je napisao/la:Mate, a kako to moze pomoci phono graditeljima? Da ga stave kao tabletic ispod phono prepojacala? ;)

Ma ne nego sam ja cijeli u krugovima. Sjećaš se da je moj izum ono okruglo pomagalo za izradu ishmaelovih kablova, pa su većina mojih zvučnika u okruglim cijevima, čak je i jedan lampaš u okrugloj cijevi.
Okruglo mi je fetiš. :lol: :lol:

ajde ajde čistunac gramafon građevinci
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Dacho » 23 svi 2011, 20:48

markone je napisao/la:Pozdrav svima!
Iznimno me zanima samogradnja gramofona pa sam se odlučio pridružiti raspravi. Nadam se da je tema živa.
Već dugo planiram sastaviti jednu vrtilicu ali sam tek nedavno došao do nešto materijala i napravio tanjur.
Odlučio sam srednje težak tanjur i ispao je debljne 75 mm sa težinom od 7 kg. Što se tiće materijala u planu je bio Aluminij ali sam došao do komada Sipasa (poliamid) pa sam se odlučio za njega.
Čitam gornje postove ali mi nije jasno je li tanjur od gramofona iz prvog posta od istog materijala? Dacho?
Radi se o plastiki koja se koristi za remenice, ležaje i druge strojne dijelove a uglavnom odgovara onome što je i Dacho gore opisao. Uglavnom mislim da je to dobar odabir.
Druga stvar je bio ležaj a odlučio sam se za ležaj koji u postolju ima košuljicu a osovina je u tanjuru.
Poput onoga koji se može na netu naći pod Teres projekti ili Galibier Design. Osovina je od nerđajućeg čelika a košuljica od ležajne bronce. Predviđeno je da osovina pliva u ulju.
Evo linka sa mob fotkom tanjura:

http://www.flickr.com/photos/63229494@N04/

Naljepit ću kasnije fotke i skice kako sam zamislio postolje gramofona te se nadam vašim komentarima.
Pozdrav!

Super što si se odvažio u izradu grema. Što se tiče tanjura izgleda da je sličan materijal, po kilaži bih rekao da je to gotovo isto ali možda i nije jer materijal od kojeg je moj je dosta krt (iznenađujuće) i išao je po narudžbi iz tvornice jer je pre skup za izradu remenica. Ali sve je moguće...
Uglavnom, samo naprijed, dobar početak. Koliko sam skužio išao si na klasičan ležaj, ja sam taj sistem zaobišao jer je osovinu na taj način teže centrirati a sama osovina je puno osjetljivija zbog solidne mase tanjura. Po nekim teorijama bočna trenja u upsidedown ležajevima su puno manja jer je vrtnja na vrhu osovine, tj. kuglice tako da su pritisci na bočne stijenke ispod točke brtnje minimalni. Kod tvog sistema ležaja, pogotovo pri vrhu, je uvijek dosta veliko opterećenje, pogotovo ako grem nije apsolutno u horizontali (što bi svakako trebao biti).
Teorije su svakakve, ima i jedan i drugi mana i prednosti ,ja sam se odlučio za upsidedown što je malo kompliciranije ali je konačan rezultat dobar. Nadam se da tvoja osovina nije tanka jer bi moglo biti problema oko iskrivljenja što se na žalost nekima dešavalo.
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la markone » 25 svi 2011, 14:08

Išao sam na ležaj sa osovinom kao dio tanjura a kućište odnosno košuljica ležaja je u postolju gramofona. Sviđala mi se ideja korištenja ulja u kojem osovina "zapliva" (hidrodinamičko plivanje-klizni ležajevi) i teoretski ako je izrada i ulje po proračunu nema dodira osovine i kučišta. U tom slučaju niti ne trebam košuljicu od bronce. Opravdano treba sumnjati u izradu ako nisi sto posto siguran u majstora koji izrađuje osovinu pa sam ostavio kao malu sigurnost kompenziranje zračnosti sa različitim uljima (gustočom) kako bi dobio hidrodinamičko plivanje plus kučište od bronce. Za sada, za probu, u priručnom kučištu ležaj se pokazao ok. Težište tanjura je u ovom slučaju istina na vrhu samog ležaja (dok je kod obratnih ležajeva negde oko sredine) pa bi i bočna sila, na kraju osovine, ako je tanjur pod nagibom bila veća, ali s pretpostavkom da je tanjur u vagi sve je to sve zanemarivo. Osovina je promjera 16mm a košuljica 30mm što je po mojoj procjeni i više nego dovoljno za ovu kilažu tanjura.

Evo skice grama: http://www.flickr.com/photos/63229494@N ... hotostream

Kaj se tiče kučišta idem na klasični tvrdi ovjes, trokraki sa masivnim nogama, sa brtvama od mekanije gume na dodiru noga-tjelo gramofona. Dvije drvene ploče sa šper pločom između njih u području ležaja i po obodu kao povečanje mase sa metanim valjčičima. Težina postolja bi trebala biti min 2x težina tanjura ili veća. Svi metalni dijelovi od nemagnetičnog inox čelika. Sve skupa čini mi se kao dobra početna verzija a ako zasvira ima puno prostora za poboljšanje.

Evo slike nekih sirovih dijelova kao model: http://www.flickr.com/photos/63229494@N ... otostream/
http://www.flickr.com/photos/63229494@N ... otostream/
Pozdrav!
markone
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 23 svi 2011, 08:05
Lokacija: ZG vs VŽ

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Mate » 25 svi 2011, 14:23

markone je napisao/la:...... Osovina je promjera 16mm a košuljica 30mm ........

Ovo je dobro - palac gore :!:

markone je napisao/la:Evo slike nekih sirovih dijelova kao model: http://www.flickr.com/photos/63229494@N ... otostream/
http://www.flickr.com/photos/63229494@N ... otostream/
Pozdrav!

... a ovo.... mi liči na paški sir :D
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Gramofoni iz garaže

PostPostao/la Dacho » 25 svi 2011, 17:14

Napokon sam slikao jedan rastavljen grem pa ću pokušati to malo postaviti.
Daklem, ležaj, osovina od poliranog čelika, tj to je čelična osovina s navlakom od chroma pa onda polirano.
Ležaj grema, osovina.jpg
Ležaj grema, osovina.jpg (13.58 KiB) Pogledano 9409 put/a.
Osovina grema, ležaj.jpg
Osovina grema, ležaj.jpg (11.6 KiB) Pogledano 9409 put/a.


Na vrhu osovine se vidi rupa u kojoj je kuglica u ulju. Cijela osovina je fiksirana velikim maticama s gornje i donje strane 2cm debele šperploče koja je u sendvichu dvije betonske ploče od 2cm ljepljene posebnim silikonskim ljepilom.
Osovina grema, ležaj.jpg
Osovina grema, ležaj.jpg (11.6 KiB) Pogledano 9409 put/a.


Ovo je okvir tj šasija grema s nogicama koje imaju regulaciju visine i točke ovjesa subšasije. To je isto senvich konstrukcija, mdf+šperploča+mdf.
Šasija gramofona.jpg
Šasija gramofona.jpg (20.18 KiB) Pogledano 9409 put/a.
Privitak/ci
Subšasija grema.jpg
Subšasija grema.jpg (14.42 KiB) Pogledano 9409 put/a.
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

PrethodnaSljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.