Kućno računalo kao izvor zvuka

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la zbotic » 06 lip 2011, 15:11

Ako pričamo o kompjuteru kao izvoru visokorezolutnih audiofilskih formata, dvije su sopcije za početak:

1. Računalo je klasično koje proizvodi buku. Rješenja nema osim premjestiti računalo u susjednu sobu. Zatim ga povezati sa HI-FI sustavom preko optičkog kabela (da se izbjegne ground loop) ili preko USB veze. Optička veza omogućava prijenose do 24/196 što mogu skoro sve moderne kartice. U slušaonici treba imati pošteni DAC koji može primati na optičkom ulazu barem 24/96 ili još bolje 24/192. Od kartica dovoljan je jednostavni Xonar DS ili nešto slično budući nećemo koristiti njen analogni dio. DAC može biti i neki kineski, a Cambridge Audio ili Musical Fidelity sasvim lijepo mogu svirati na HI-END razini. Korak više je neki PS Audio, Benchmark, Belcanto ili slično. Moj favorit je kineski HLLY ili nešto slično. Tema na susjednom forumu http://www.diyaudio.rs/topic/3822-inter ... na-ak4396/
Ukoliko se koristi USB veza potrebno je imati neki USB konverter koji prima 24/96 nativni signal. Takvih je malo, vrlo su skupi, ali postoji ultrajeftina kineska alternativa npr. "Taralab Native 24bit 96k USB to Spdif I2S Converter DAC". Potražiti na ebay-u. Taj u sebi ima Tenor chip koji prima nativno 24/96 preko USB-a. Ustvari radi se o predprogramiranom chipu koji se sam instalira na kompjuter pa nije potreban nikakav software. Više od 24/96 ni ne može preko USB-a, iako neki i to prodaju. Moje mišljenje je da se radi o varanju odnosno upsamplingu. U ovom slučaju ne treba zvučna kartica, a DAC ostaje slično kao gore. Još je bolje imati DAC koji u sebi ima integriran nativni 24/96 usb receiver. Npr ovo.: http://www.hllyhifi.com/hlly-high-end-s ... p-260.html

Urpavljenje računalom preko wireless veze sa laptopom, ili preko wireless veze tipkovnicom i mišem, a da se nekakv LCD koristi kao monitor (HDMI spojen na PC). Ovo ne iziskuje nove troškove jer navedeno svi uglavnom već imaju.

2. Računalo ne proizvodi buku. Tako nešto mogu sofisticirani laptopi ili kompjuteri sa pasivnim hlađenjem namjenjeni audiofilima. Kombinacije su nepregledne...... Neki drugi put o tome.....
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la LesFaul » 06 lip 2011, 15:46

zbotic je napisao/la:.....
2. Računalo ne proizvodi buku. Tako nešto mogu sofisticirani laptopi ili kompjuteri sa pasivnim hlađenjem namjenjeni audiofilima. Kombinacije su nepregledne...... Neki drugi put o tome.....


Evo da i ja doprinesem da opet ne dobijem po usima:

http://us.acer.com/ac/en/US/content/model/PT.SEM02.011

Ima sve sto treba i USB i SPDIF i bezzicnu tastu i misa i tih je i malo struje trosi....

slika

slika

Cijena?

http://mikronis.hr/shop/item.asp?itemid=15887&catid=402

Sitnica! :mrgreen:
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la harkonen » 06 lip 2011, 16:01

To zanimljivo izgleda. Je li neko probao?
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la LesFaul » 06 lip 2011, 16:05

Ja imam najbolju namjeru! Ovog novog nisam ali stariji model vrti Ubuntu konfiguriran kao CS server. Zasarafljen na jedan 19" monitor radi bez prestanka vec godinu dana 24/7/365...
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la harkonen » 06 lip 2011, 16:09

I nakon toga je ostao tih i dalje ili se razina buke povećava? Koje su mane, ne tehničke - toga će uvije biti, nego korisničke?
Da li više vremena treba namjestiti da pleja ili od samog plejanja?
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la ninja » 06 lip 2011, 18:45

Ja upravljo sastavljam jedan za tu svrhu, CDp sam spakovao. Cim stignu dijelovi javljam se sa informacijama. Odlucio sam se za Intel® Desktop Board D525MW, pasivno hladjenje a ima i PCI mjesto za RME.

A ovdje ima nesto sto moze biti pravo dobro: http://www.cicsmemoryplayer.com/index.php
ninja
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:36

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la ninja » 06 lip 2011, 19:06

Zorane, je li imas tog Hllya? 300$ sa danasnjim kursom je vrijedno da se proba. U najgorem slucaju moze koristiti na poslu 8-)
ninja
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:36

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la sira » 06 lip 2011, 21:43

zbotic je napisao/la:BTW što se tiče novootkrivenih audiofila i tehnologije "od prije pet/šest godina" ispod mog stola još uvijek stoji Creative Extigy, vjerojatno jedna od prvih USB eksternih kartica uopće, a posebno u kućne svrhe, dakle stara više nego li neki ovdje znaju za pojam HI-FI.
Kupio sam je u svrhu ripanja gramofonskih ploča iz kolekcije jednog poznanika audiofila, a što je uglavnom izazivalo podsmjeh tadašnjih "pravih audiofila".


Super kartica za sve koji vole pri snimanju imat dodatno usnimljeno nekakvo pištanje.
Bar je ova na poslu koju iman takva, ali ajde ima i godina več, radi bez prestanka več pet-šest godina, i to svo vrijeme je bila ugašena cca dva dana efektivno :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar
sira
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 17 svi 2011, 14:31
Lokacija: Solin

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la zbotic » 06 lip 2011, 22:19

sira je napisao/la:
zbotic je napisao/la:BTW što se tiče novootkrivenih audiofila i tehnologije "od prije pet/šest godina" ispod mog stola još uvijek stoji Creative Extigy, vjerojatno jedna od prvih USB eksternih kartica uopće, a posebno u kućne svrhe, dakle stara više nego li neki ovdje znaju za pojam HI-FI.
Kupio sam je u svrhu ripanja gramofonskih ploča iz kolekcije jednog poznanika audiofila, a što je uglavnom izazivalo podsmjeh tadašnjih "pravih audiofila".


Super kartica za sve koji vole pri snimanju imat dodatno usnimljeno nekakvo pištanje.
Bar je ova na poslu koju iman takva, ali ajde ima i godina več, radi bez prestanka več pet-šest godina, i to svo vrijeme je bila ugašena cca dva dana efektivno :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Možda su ti ušli gremlini u nju. Ja to ne bih držao u uredu. Što ako ti eksplodira ispod stola. Ostat ćeš bez potomstva.
Zadnja izmjena: zbotic; 06 lip 2011, 22:25; ukupno mijenjano 1 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la zbotic » 06 lip 2011, 22:22

ninja je napisao/la:Zorane, je li imas tog Hllya? 300$ sa danasnjim kursom je vrijedno da se proba. U najgorem slucaju moze koristiti na poslu 8-)


Nemam. Valja isprobati, pogotovo ako živiš u državi gdje postoji šansa da naletiš na normalnog carinika (na pošti, da se moj prijatelj ne uvrijedi).
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.