eBay Europe

Re: eBay Europe

PostPostao/la zbotic » 05 srp 2013, 13:31

From: Zoran Botić [mailto:Zoran.BOtic@dalmacija.hr]
Sent: Thursday, July 04, 2013 3:32 PM
To: Ured-ravnatelja; Odjel za odnose s javnoscu
Subject:

Poštovani,

S obzirom da dobijam razne informacije i dezinformacije koje osim što svjedoče o potpunoj i tragikomičnoj neorganiziranosti Carine te stvaraju zabunu i troše moje korisno radno vrijeme, molim da mi jasno odgovorite na slijedeće pitanje:

Za pošiljku vrijednosti 10 USD koja mi je stigla posredstvom Fedex- a, trebam li podnositi zahtjev za carinjenje, carinsku deklaraciju ili kako se to već zove, odnosno trebam li imati tz. EORI broj. Sve ovo su vaši carinici u Zagrebu rekli da treba imati, a ovi u Splitu da ne treba imati.


Lijep pozdrav

Zoran Botic
Zadnja izmjena: zbotic; 05 srp 2013, 13:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: eBay Europe

PostPostao/la zbotic » 05 srp 2013, 13:32

Poštovani,

Uvoz iz trećih zemalja

Razlika u postupku carinjenja kada pošiljka stiže putem Pošte (HP) u odnosu na kompanije brze dostave (tzv. kurirske službe)

Sve poštanske koje su predmetom međunarodnog poštanskog prometa, kao i pošiljke brze dostave (kurirske službe) koje se unose u carinsko područje Republike Hrvatske podliježu mjerama carinskog nadzora i postupku carinske provjere, kao i sva ostala roba koja se uvozi u Republiku Hrvatsku.

Međutim, primjena pojednostavnjenog postupku carinjenja podnošenjem poštansko – carinske deklaracije je moguće isključivo kod primanja pošiljke putem pošte, pri čemu se poštansko - carinska deklaracija, uz primjenu propisane stope iz Carinske tarife, podnosi kada fizičke osobe primaju iz inozemstva robu u vrijednosti do 5.000,00 kuna, od fizičkih ili pravnih osoba, a koja se može smatrati robom za osobne potrebe ili potrebe članova kućanstva.

Poštansko – carinsku deklaraciju popunjava poštanski ured i carinska služba, te nema potrebe za angažiranjem špeditera i plaćanja troškova ispostavljanja jedinstvene carinske deklaracije (JCD-a).

U ostalim slučajevima, primjerice kod pošiljka koje stižu nekom od tzv. službi brze dostave, podnosi se jedinstvena carinska deklaracija, uz primjenu propisane stope iz Carinske tarife. Obzirom na složenost postupka i prekršajne odgovornosti prilikom ispostavljanja JCD-a, uobičajeno je da za račun uvoznika (fizičke osobe - primatelja pošiljke) JCD podnese ovlašteni carinski otpremnik – špediter.

Stoga, upozoravaju se građani da prilikom naručivanja robe iz inozemstva, provjere i na koji način će ista biti dostavljena, te da u obzir uzmu sve dodatne troškove, a koji nisu plaćanja na ime carine ili PDV-a, koje će navedeni operateri zaračunati kao naknadu za vlastite usluge manipulacije s robom, ispostavljanja JCD-a i druge troškove.

Ostali troškovi postupka

Osim carinskog duga (carina, PDV i eventualno trošarina) – koje obračunava i naplaćuje carinska služba i koji su prihod Državnog proračuna, kod uvoza robe putem poštanskih pošiljka ili pošiljaka koje se dopremaju putem kompanija brze dostave, mogu nastati i dodatni troškovi za uvoznika (primatelja pošiljke).

Ti dodatni troškovi su uobičajeno troškovi poštanskog posredovanja, manipulacija s robom, troškovi otpremnika za ispostavljanje carinske deklaracije (ako je propisano) i drugi troškovi koje naplaćuje pošta, kompanije brze dostave te otpremnici, odnosno druge pravne osobe koje vrše dopreme robe iz inozemstva i/ili ispostavljanje deklaracije .

Ti troškovi su propisani tarifama i cjenicima navedenih osoba, te ih carinska služba ne obračunava, ne naplaćuje i na njih nema utjecaja.

Sve informacije vezane za EORI broj su javno objavljene na web stranicama Carinske uprave: http://www.carina.hr/e_carina/EORI.aspx, na koje vas upućujemo.


S poštovanjem,
Ministarstvo financija Carinska uprava
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: eBay Europe

PostPostao/la zbotic » 05 srp 2013, 13:33

From: Zoran Botić [mailto:Zoran.BOtic@dalmacija.hr]
Sent: Friday, July 05, 2013 8:46 AM
To: Odjel za odnose s javnoscu
Subject: RE: Zoran Botić

Poštovani,
Vjerujem da niste razumjeli moje pitanje ili na Vašim Internetskim stranicama stoji pogrešna informacija budući se tamo navodi podatak da se pošiljke do 160 kn smatraju pošiljkama zanemarive vrijednosti te su oslobođene plaćanja carine i PDV-a.

http://www.carina.hr/Carina/CarinskiPostupakPosta.aspx

citat:



Pošiljke zanemarive vrijednosti (do 160,00 kuna)
Roba zanemarive vrijednosti (roba čija vrijednost po pošiljci ne prelazi 160,00 kuna) sadržana u pošiljkama koje se iz inozemstva izravno šalju primateljima u Republici Hrvatskoj, oslobođena je od plaćanja carine i PDV-a. Ta se roba ne podnosi carinarnici. Navedeno oslobođenje se ne odnosi na alkohol i alkoholna pića, duhan i duhanske proizvode, parfeme i toaletne vode.
Ukoliko se radi o jednom predmetu veće vrijednosti od navedene, obzirom da je roba nedjeljiva, moraju se obračunati uvozna davanja na cjelokupnu vrijednost predmeta.
Pod vrijednosti pošiljke od 160,00 kuna smatra se samo vrijednost robe, ako su troškovi dopreme razdvojeni od cijene same robe. Ukoliko je roba kupljena sa dopremom i nije razdvojen dio koji se odnosi na dopremu od same vrijednosti robe, ukupan iznos uzet će se kao vrijednost pošiljke.



S obzirom da ste me na taj način krivo informirali putem vaših internetskih stranica tko će mi nadoknaditi možebitne troškove.



Lijep pozdrav,
Zoran Botić
Zadnja izmjena: zbotic; 05 srp 2013, 13:42; ukupno mijenjano 3 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: eBay Europe

PostPostao/la zbotic » 05 srp 2013, 13:34

U međuvremenu su malo pisali i po svojim Internetskim stranicama jer prethodne dvije godine nisu stigli:




Poštovani,
Nove informacije vezane za poštanski promet su objavljene na istoj stranici, prvi po redu pod česta pitanja.
S poštovanjem,
Ministarstvo financija Carinska uprava
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: eBay Europe

PostPostao/la zbotic » 05 srp 2013, 13:36

Poštovani gospodien Zoran,

Zahvaljujemo na poslanim informacijama no prema informacijama koje mi imamo od nadležne carinarnice fizičke osobe koje uvoze u RH također moraju izvaditi EORI broj.
Vaša pošiljka je vrijednosti manje od 160 kn te će biti oslobođena plaćanja carine i PDV-a, ali s obzirom da je zadržana od strane carine mora proći carinski postupak.
Očekujemo da će od ponedjeljka profunkcionirati automatsko dodjeljivanje EORI broja fizičkim osobama no kako još nemamo službenu potvrdu te kako bi cijeli postupak ubrzali zatražili smo od klijenata da zatraže EORI broj ukoliko ga već nemaju.

Srdačan pozdrav!

Lena Nedić
Customer Service Administrator
Rhea d.o.o.
Licensee of Federal Express Corporation
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: eBay Europe

PostPostao/la zbotic » 05 srp 2013, 13:36

Poštovani,

Želimo Vas obavijestiti da od 01.07.2013. prema Carinskom zakonu RH svaka pravna ili fizička osoba koja će raditi uvoz ili izvoz morat će imati EORI broj.

Gdje izvaditi EORI broj možete pronaći na linku http://www.carina.hr/e_carina/EORI.aspx te u uputama u privitku.

Ljubazno Vas molimo da u carinskoj upravi zatražite izdavanja EORI broja kako bi Vaša pošiljka mogla odmah u carinski postupak, bez EORI broja pošiljka se neće moći ocarinit.

Ukoliko bude pitanja stojimo Vam na raspolaganju.



Srdačan pozdrav i ugodan ostatak dana,



Martina Skarić
Customer Service Supervisor
Rhea d.o.o.
Licensee of Federal Express Corporation
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: eBay Europe

PostPostao/la Roko » 05 srp 2013, 14:55

Da, sad će ionako zamršenu i do besmisla iskompliciranu carinsku i poreznu proceduru, za uvoze iz tzv. trećih zemalja, još dodatno zapapriti EU administracijom, za koju su imali godinu i pol vremena da se pripreme, prilagode i objasne ljudima, a što, naravno, nisu napravili, pa sad moraju ad hoc i naprečac donositi ishitrena privremena rješenja i vjerojatno nabrzinu "obrazovati" carinski i porezni kadar po kojekakvim seminarima...tipični balkanisch pristup...
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: eBay Europe

PostPostao/la audio kutak » 05 srp 2013, 21:56

činjenica je da Fedex , tj. Rhea podnosi gotovo sve pošiljke na carinjenje, oni su poznati po tome!

Oni će sada tebi pošiljku staviti u postupak carinjenja i naplatiti svoje troškove iako će u tom istom postupku
carinjenja doći do zaključka da ne treba platiti carinu jer je manja vrijednost od 160 kn?? Tko tu koga?

Ne kužim kakav postupak carinjenja kada se do 150 E ne plaća carina!?! iDE SAMO PDV NA VRIJEDNOST OD 44 DO 150E!

Bilo bi u redu kada bi sada pogledali račun, vidjeli kolika je vrijednost robe i ako je više od 160 kn onda ide pdv na to, a ako je više od 150 E
onda na to ide i carina i pdv! Ako je vrijednost robe manja od 160 kn trebali bi to dostaviti primaocu jer je dostava plačena!

Ja mislim da će ti iz Rhee opet hebati nas hrvate za velike pare.... živi bili pa vidjeli....

Na forumima sam pak vidio da su mnogi pisali centrali Fedexa i žalili se na te iz Rhee ali ove baš briga... to isto govori kakva su firma....

Koliko sam vidio jedino je prek DHL-a bez problema po novom....

JADNA LI SMO MI ZEMLJA......
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: eBay Europe

PostPostao/la Mate » 05 srp 2013, 22:36

prekjučer i danas smo otpremili "dobra" u Italiju, uspješno. Jedini zajeb je bio što su šleperi morali proći preko Neuma. :evil: :lol:
Taj fedex zaista jebe u zdrav muzak.
Žao mi je da sam nedavno pobacao svu dokumentaciju, kuverte s naljepnicama i puste deklaracije na primitak free samplova iz TI.
Međutim sjećam se da sam bio pažljivo koliko sam mogao proučio svu tu papirologiju
Ne sjećam se da li bio fedex ali TI ima ugovor s njima i samo s njima šalje stvari.Zadjnu dionicu do kuće je odvalio neki overseas ili slični i nije bilo nikakve naknade. Ni penija.

Ono čega se sjećam da sam u papirima otkrio slijedeće: Roba nije isporučena iz Amerike nego iz nekog skladišta u Evropi. U to doba to je također bio formalni uvoz u Hr. Danas iz tog istog skladišta ne bi bio uvoz nego stjecanje dobara unutar EU i u teoriji trebalo bi platiti PDV, ukoliko pošiljka ne spada u neku opciju (zanemariva vrijednost) ili slično.
Međutim, logika PVD/VAT-a u EU je da se obračunava na robu kod premještaja iz jedne države članice u drugu, čak i kad ista nije plaćena.
Ovo je samo načelo, Sad slijede razne opcije oslobođenja PDV-a. Također načelno privatna osoba ili općenito osoba koja nije u sustavu PDV-a u EU u pravilu plaća PDV uvijek, ali opet postoje situacije kad se isti ne plaća.

Trebat će neko vrijeme dok povatamo sve te varijante. Upućujem na čitanje EU regulative di je često objašnjena pozadina pojedinih načela i rezultirajućih direktiva pa je lakše shvatiti principe s time i same direktive.
Dosadašnjim proučavanjem našeg ganz novog zakona o PDVunašao sam na neke šlampavo prevedene direktive EU ili prilagodbe koje su nepotpune a ponekad i nejasne. Pravilnik puno ne pomaže. Nije mi jasno da pravilnik (pojašnjivač zakona) ima 105 stranica, a zakon 82.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: eBay Europe

PostPostao/la audio kutak » 05 srp 2013, 23:10

poznavajuć naše, biti će još veće sranje! Od sada naručujem iz Europe a od kineza i amera samo običnom poštom...

nije mi jasna samo jedna stvar glede tih kurirskih službi.... dok sam bio u Njemačkoj, štogod naručio izvan Njemačke a stiže preko Fedexa ili UPS-a
to su mi oni tamo uredno dostavili na vrata i nisu mi zaračunali nikakve dodatne troškove jer je to sve već plačeno u poštarini koja se unaprijed platila.
Njemačke carine nije bilo jer je bila mala vrijednost robe.

A naši zastupnici tih tvrtki zaračunavaju te troškove.... kaj mi onda plačamo Fedexu samo, recimo 50 dolara, za dostavu do Hrvatske?? A ovi
iz Rhee nas još deru za svoje troškove od skladišta do naših vrata?

Mislim da sada treba Rheu prijaviti Europskoj komisiji ili nekome tamo za zaštitu potrošača.... dok je Mimica gore ;)
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.

cron