Tweak sony x303es

Dogradnja tvorničkih uređaja

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la tom_hifi » 15 kol 2012, 19:36

Backo je napisao/la:Očito ne zna tko mu je dao i koliko hvale vrijedan savijet i dobronamjernu kritiku,pa se malo uvrijedio,jer je mislio da je postigao-napravio pravu stvar a ispostavilo se teoretski pogrešno!Šteta za takvo brzopleto reagiranje. :(


Što je najbitnije, nije sve pogrešno, napravio je dosta stvari dobrih.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la ilimzn » 15 kol 2012, 21:44

Evo par konkretnijih savjeta...

CDP-i ove serije su uglavnom konstruirani 'skolski' ali s nekoliko zanimljivih trikova.
Prije nego sto se toga dotaknem, evo par 'strelica' na stvari na koje treba obratiti paznju kao potencijalne tocke za tweak, pocevsi od analognog izlaza pa prema nazad:

1) Muting sklop na izlazu. Ovaj je CDP vrlo cudan po tome sto na izlazu ima muting relej (na line out boardu) ali uz to i muting tranzistore na main audio board-u, Q521 i Q421. Jedan od standardnih tweakova je maknuti ih. Za razliku od vecine drugih playera power-on muting funkcija nije izgubljena s obzirom da relej i dalje normalno radi. Otpore R521 i R421 treba obavezno ostaviti na ploci. Doduse, uz R571, R471, te R472 i R572 na line out board-u, signal ide direktno kroz njih i tu se eventualno moze eksperimentirati, no to je minorna stvar u odnosu na tranzistore.

2) Vezni kondenzatori na izlazu. C518/519 i 418/419 su u originalu elektroliti s folijskim bypassom. Na prvi pogled imaju znacajno 'prevelike' vrijednosti no razlog tome je smanjivanje distorzije u elektrolitima, koja se pojavljuje ispod donje granicne frekvencije i onda se intermodulacijom siri u audio podrucje. Ovim vrijednostima (100uF) je donja granicna frekvencija pomaknuta u subsonike reda miliHz. Ipak, niti jedan se elektrolit zapravo ne moze mjeriti s kvalitetnim folijskim kondenzatorom, ili jos bolje s nikakvim kondenzatorom! No, sklop je takav da izlazni OPampovi imaju blagi offset, kojeg svakako prije kompletnog micanja veznih kondenzatora treba kontrolirati. O ovome vise u nastavku, pod OP-ampovi. Ako se umjesto postojecih izlaznih elektrolita stave folije, posebni bypass manjom folijom nije potreban jer su struje ovdje vrlo male, radije se treba koncentrirati na kvalitetu samog kondenzatora. Ako j eikako moguce, staviti vrijednost iznad 4.7uF, po mogucnosti 10uF.

3) OPampovi - svaki izlazni stupanj se sastoji od 4 opampa, uz dodatna dva koji implementiraju GIC element u filteru. Pristup je prilicno 'skolski' s bufferom na svakom koraku. OPampovi od kojih ce biti najveca korist zamjenom, su IC512/412 i IC511/411. Pri tome treba dodati da se selekcija razlikuje jer se zapravo traze nesto drugacije karakteristike. IC511/411 je buffer pasivnog filtera koji se nalazi odmah iza DAC chipa. Fusnota ovdje: on bi se teoretski mogao i izbaciti kompletno, no ljudi koji su ovo radili nisu glupi i zapravo su buffer stupnjem doskocili promjenjivoj impedanciji invertirajuceg i neinvertirajuceg ulaza u prvu polovicu IC512/412, koja bi mijenjala karakteristiku pasivnog filtera. Na mjestu IC511/411 bi idealno pasao OPamp s minimalnim ulaznim kapacitetom i ulaznom strujom curenja. Offset nije posebno problematican pod uvjetom da je jednak u oba OPampa u chipu, jer ce biti maknut od strane slijedeceg stupnja. Linearnost ulaznog kapaciteta ovog OPampa je presudna, i tu se moze dogoditi da najbolje zvuce prilicno neocekivan izbor OPampa. Sto se tice IC512/412, sklopovi oko njih su uglavnom niskoimpedantni tako da se treba koncentrirati prvenstveno na preciznost (radi korektne konverzije iz balansiranog sihmala DAC-a u nebalansirani izlaz), i sposobnost tjeranja niskih izlaznih otpora i vecih kapaciteta. Ovdje je cesto iznenadjenje da NE5532 sasvim dobro radi, no moguc je problem s offsetom ukoliko se zelimo rijesiti izlaznih kondenzatora. U tom slucaju izbor nekog OPampa s FET ulazima, niskim offsetom i sposobnim ganjati niske impedancije moze dati optimalan rezultat. IC513/413 moze i ostati NE5532 iako je i ovdje pozeljna sposobnost tjeranja niskoohmskih opterecenja. Ako se stavi brzi OPamp na ovo mjesto, filter postaje precizniji, no tu je vec vecinu posla odradilo filtriranje u prethodnim stupnjevima.

4) Komponente filtera - pazljivi promatrac ce primijetiti da su komponente na izlazu iz DAC-a koje cine prvi stupanj pasivnog filtriranja specificirane na 1% tolerancije. No, dalje od toga su malo namjerno 'pokvarili', da daju mjesta visim CDP-ima u gami - vrlo je pozeljno da R505, 506, 511, 512, 513, 514, 516 i 515 budu takodjer 1% tolerancije ili bolje, uz pandane u lijevom kanalu. Pri tome nije potrebno pretjerivati s deklariranom preciznoscu vec odabrati parove da imaju cim slicnije vrijednosti, R505/6, R511/512, R513/514, R515/516. O preciznosti ovih komponenti ovisi korektna pretvorba balansiranog signala iz DAC-a u nebalansirani. Premda to na prvi pogled nije toliko bitno, stvar je u tome da DAC koristi noise-shaping koji ostavlja jednu malu kolicinu rezidualnog suma u korisnom signalu, koju korektna pretvorba moze maksimalno potisnuti, o cemu je direktno ovisna spsosobnost da se iz DAC-a dobije i zadnji raspolozivi bit preciznosti. Slicno vrijedi i za komponente pasivnog filtriranja, R 501/502, 503/504. Ovdje je medjutim pozeljno da su sva cetiri cim slicnije vrijednosti. Uz to, signal ide direktno kroz ove otpore, i to s nosecom frekvencijom PWM-a od preko 45MHz. Vrlo je pozeljno ovdje staviti otpore bez feromagnetskih mehanickih dijelova. Osim ovog, filteri se sastoje i od veceg broja kondenzatora. Najkriticniji su C509 i 409, na kojima se prvi puta pojavljuje rekombinirani audio signal s upotrebljivom amplitudom. Neinduktivnost i kvaliteta dielektrika je ovdje izuzetno bitna. Pozeljno je da to bude neinduktivni stiroflex, mica ili teflon. Zadatak je ovih kondenzatora da maksimalno ociste signal od najvisih frekvencija nosioca, sto znaci da moraju biti najidealniji oguci - na ploci se vidi da su povezani posebno pazljivo. Cim manje 'smeca' od nosioca ide prema OPampovima, to ce manje problema biti s njima. Jedna od opcija je i NPO keramika ali u SMD verziji (za visok napon, barem 200V) uz blagu preinaku linija na ploci pomocu strateski zarezanih dijelova voda kako bi se osiguralo da sav signal MORA proci kroz pinove tog kondenzatora. Nakon toga slijede daljnji stupnjevi filtriranja, tu je pozeljno staviti kvalitetne kondenzatore na pozicije C511, C512, C513, C514. Naravno da je pozeljno da to bude nesto tipa mica ali nije presudno, osim toga i u originalu odabir komponenti nije uopce los. Na kraju ostaju C515 i 516 - dijelovi GIC filtera. Ovdje je izbor radi vrijednosti dosta suzen, ali srecom i uoriginalu je kvalitetan. Ako se nadje, nekakav neinduktivni stiroflex ili nekim cudom mica tako velike vrijednosti bi odlicno radila posao, no kao sto sam rekao, gro tog posla je obavljen u prethodnim stupnjevima.

5) Lokalna napajanja - ovo je mjesto gdje se u konstrukciji CDP-a 'poznaju junaci', i tu se nije stedilo, osim u jednoj tocki, lokalni elektroliti i decoupleri za OPampove. Pozeljno ih je staviti - barem jedan par elektrolita (100-220uF) plus bupass, jedno od potencijalnih mjesta su C703 i 704 kod konektora CN702, umjeto 0.1uF staviti elektrolite a 0.1uF lokane decouplere premjestiti s donje strane ploce na pinove OPampova. Na main audio boardu se nalaze 3 lokalna napajanja samo za potrebe DAC chipa. Za njih nije od presudne vaznosti tocnost napona, nego malen shum i niska impedancija. IC601, digitalni filter, dobiva napajanje 5V s ploce ispravljaca, digitalnog napajanja. Ovdje nije potrebno posebno poduzimati mjere s obzirom da do izlaza iz ovog chipa sustav po prirodi stvari potiskuje jitter. No, DAC radi na puno vecim frekvencijama i za njega je zato izvedeno lokalno regulirano napajanje 5V, odvojeno za digitalnu i analognu sekciju. Oba su napajanja izvedena diskretnim elementima, za analogno je tu i OPamp za ispomoc. Digitalno je napajanje jednostavan serijski regulator i tu ne treba previse mudrovati. Glavna prica nije regulacija, nego osiguranje niske impedancije a ono se postize jednom hrpicom folijskih i elektrolitskih kondenzatora oko amog DAC chipa. Osim C714 uz regulator, pozeljno je da C508 i C408 budu low ESR elektroliti, a njihov bypass C507 i 407 kvalitetne neinduktivne folije. Uz to, slijedi bitan tweak - ispod elektrolita je pozeljno zalemiti 1nF NPO keramicke kondenzatore u SMD izvedbi, a izvode bypass folija treba maksimalno skratiti! Posebna paznja je potreba i analognom napajanju. Ono je izvedeno pomocu diskretne reference s zener diodom i serijskog tranzistora, gonjenog OPampom M5238P. Bitno je uzeti u obzir prilikom tweakanja da je izlazni audio signal direktno proporcionalan iznosu ovog napona napajanja, i bilo kakva smetnja se direktno prenosi u izlaz!!! Radi toga je pozeljno da IC701 bude cim niskoshumniji, ali jos bitnije, da je referenca cim niskoshumnija. Ovo je posebno bitno jer se iz istog napajanja dobiva i lokalno napajanje za generator clocka. Za referencu je upotrebljena zener dioda od 5.1V koja po prirodi stvari nije bas najniskoshumnija. Nesto tipa lanac LED-ova, referentna dioda za 5V ili sl bi ovdje puno bolje legao. Pri izboru OPampa se ne smije pretjerivati s brzinom jer moze doci do oscilacija koje ce rezultirati nestabilnim napajanjem i unistenjem DAC-a, dakle OPREZ. Sam DAC chip ima veci broj pinova za analogno i digitalno napajanje, za svaki izlaz posebno. Oni su na ploci vezani u paralelu ali tako da su najprije dovedeni na relevantne lokalne decoupling kondenzatore. To su elektroliti C505, C502, C626, C401 i C405, te njihovi lokalni folijski bypass-i, C506, 504, 501, 503, 625, 401, 403, 404 i 406. Ponovno, pozeljno je ovdje staviti cim kvalitetnije elektrolite s niskim unutrasnjim otporom i parazitnim induktivitetom. Za razliku od digitalnog napajanja, nesto tipa OSCON ce odlicno odraditi posao kao i tamo, ali ne mora biti idealan izbor. Audio elektroliti tipa fine gold ili sl su potencijalno bolji izbor jer se za razliko od digitalne sekcije ovdje pojavljuju znacajne niskofrekventne strujne komponente. PRavilo da cim vise treba skratiti izvode folijskih bypass-a i ispod svakog staviti i SMD NPO keramiku 1nF treba i ovdje postovati. Ovdje postoji potencijal za radikalniji tweak. Naime, DAC chip ima poseban izvod napajanja i mase za interne sklopove za generiranje i distribuciju clocka. U ovom CDP-u je rabljen eksterni oscilator (iskreno, nije bas jasno radi cega, struktura je identicna internom), ali je taj izvod napajanja spojen na analogno napajanje. S druge strane, iz analognog se napajanja se dodatnim filtriranjem (L671, C624, C623 kod IC622) dobiva lokalno napajanje za clock generator. Jedan moguci tweak je prerezati spoj pina 8 DAC chipa i analognog napajanja, te na pin 8 dovesti napajanje s IC622 koje je dodatno filtrirano. Sto se samog clock generatora i njegovog napajanja tice, za C624 i 623 vrijede ista pravila kao za selekciju kondenzatora za digitalnu stranu, kao i bypass SMD kondom od 1nF. Uz to, treba presjeci vezu izmedju pina 4 i 5 IC622 te pin 5 spojiti na masu. OPREZ: prije toga pogledati ide li clock prema DAC chipu s pina 4 ili 6, postoje dvije veezije ovog playera, u ranijima je clock s pina 6 uz dodatne komponente i to se onda nista ne smije dirati. Kod kasnijih verzija, izlaz na pinu 6 nepotrebno tjera 45MHz clock 'u prazno' i glumi antenu, sto se rijesava ovim tweakom. Radikalniji tweakovi bi se svodili na zamjenu L621 diodom prema IC622, stavljanje shunt regulatora za cca 5V u paralelu s C624, te dovodjenjem napajanja iz analognih 12V preko izvora konstantne struje, npr. odgovarajuce odabranog JFET-a. Pazljivo oklapanje ovog dijela plocice i dampiranje kvarca 45MHz takodjer nije na odmet.

Fusnota o strukturi clocka za ovaj CDP i ostale iz serije:
Ovdje je upotrebljeno prilicno neuobicajeno rijesenje jer DAC radi na frekvenciji 1152Fs, filter na 512Fs a ostatak sustava na 384Fs. DAC ship interno generira 512Fs za filter, no ne postoji izlaz 384Fs pa je on dobiva iz signala 128Fs tako da se iz tog pravokutnog signala filtrira i pojacava njegov treci harmonik, dakle 3x128 = 384Fs, pomocu kvarcnog filtera 16.9344MHz. Dakle, X611 NIJE kvarc nego filter. Istot ako, jitter ovdje vise nije bitan s obzirom da ga se sve skupa resinhronizira na ulazu u DAC chip.

6) dodatni DAC trikovi - DAC ima ulaze za selekciju izlaznog polariteta i dubine dithera, s kojima se takodjer moze igrati, ivedeni su kao lemni jumperi na ploci, vidjeti DAC pinove 31 i 51.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la tom_hifi » 15 kol 2012, 23:06

Ako bude prilike, možda ja negdje ili s ebaya nabavim takvu ili sličnu igračku. I meni se nešto tvika :mrgreen:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la s@ki » 16 kol 2012, 08:09

tom_hifi je napisao/la:Ako bude prilike, možda ja negdje ili s ebaya nabavim takvu ili sličnu igračku. I meni se nešto tvika :mrgreen:

eh,,eto...o ovakvima je Backo pričao :lol: :P :P
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la Backo » 16 kol 2012, 11:17

:lol: ;)
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la tom_hifi » 16 kol 2012, 11:24

Naravno, majstori prve klase .. :mrgreen:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la Deenon-xd » 22 kol 2012, 12:01

Drage kolege nisam se ja naljutio ili uvrijedio,a čitam sve što se radi ovdje no ako ste vi dobro čitali od početka ja sam stavio ovu temu za sve koji imaju ovakav cd da mogu napraviti isto što i ja pa da uživaju u kvaliteti cd diskova više nego prije prerade. Ovo što je napisao kolega ilimzn je ok. no morate priznati da svatko nema ovoliko znanja i ne može sam prema tim uputama napraviti takav tweak. Zato još jedanput ima potpuni tweak za profesionalce i djelomični za amatere no rezultat koji se dobije na gore spomenutim riječima je ogroman. Uz to u mojih 30 godina twikanja uređaja još ni jedan nije izgorio i sve je bilo besplatno. Isto tako morate priznati da i onaj koji se apsolutno ne razumije u elektroniku kad zamjeni tvornički strujni kabal sa kupovnim ili DIY čuje bitno bolji zvuk, a to je isto jedan vid twika zar ne. Zato kolege kad se o nečemu piše prvo treba vidjeti o čemu autor priča i kome pa onda komentari, naravno da su sugestije ove vrste dobre. Evo kolega me poslušao metnuo cd plejer na Rudku brezu i ne skida osmjeh sa lica te me pita što mu ranije ne rekoh za nju. Pozdrav.....
Avatar
Deenon-xd
 
Postovi: 61
Pridružen/a: 15 lis 2011, 10:20

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la ilimzn » 22 kol 2012, 12:49

Deenon-xd je napisao/la:Drage kolege nisam se ja naljutio ili uvrijedio,a čitam sve što se radi ovdje no ako ste vi dobro čitali od početka ja sam stavio ovu temu za sve koji imaju ovakav cd da mogu napraviti isto što i ja pa da uživaju u kvaliteti cd diskova više nego prije prerade. Ovo što je napisao kolega ilimzn je ok. no morate priznati da svatko nema ovoliko znanja i ne može sam prema tim uputama napraviti takav tweak. Zato još jedanput ima potpuni tweak za profesionalce i djelomični za amatere no rezultat koji se dobije na gore spomenutim riječima je ogroman. Uz to u mojih 30 godina twikanja uređaja još ni jedan nije izgorio i sve je bilo besplatno. Isto tako morate priznati da i onaj koji se apsolutno ne razumije u elektroniku kad zamjeni tvornički strujni kabal sa kupovnim ili DIY čuje bitno bolji zvuk, a to je isto jedan vid twika zar ne. Zato kolege kad se o nečemu piše prvo treba vidjeti o čemu autor priča i kome pa onda komentari, naravno da su sugestije ove vrste dobre. Evo kolega me poslušao metnuo cd plejer na Rudku brezu i ne skida osmjeh sa lica te me pita što mu ranije ne rekoh za nju. Pozdrav.....


Lijepo je da je dat primjer koji radi, ali ja isto tako mogu dati i primjere navodno 'garantiranih' tweakova koji su dali losije rezultate, i gle cuda, medju njima su upravo strujni kabeli i razni podmetaci. Dapace, osobno sam rijesavao dva slucaja da je SID (sound improvement disc) sredio mehanizam CDP-a tako da uopce ne radi, a u jednom slucaju upravo na Sony playeru iz ove serije je jedan takav tweak izveden tako da je jedino s SID-om i radilo. Inace, pokazni primjer je bio tweak koji ja nisam htio napraviti, pa je vlasnik uredjaja to dao nekom drugom. Nekoliko mjeseci kasnije, ista osoba me molila da izvedem 'un-tweak' tj. sve vratim na staro usprkos ukupnoj cijeni posla (koji je odlicno tehnicki izveden) i ugradjenih dijelova od gotovo 1000 EUR, uglavnom u butik kondenzatorima i srebrnoj zici u teflonu jer je rezultat bio katastrofalan (konkretno, radilo se o CDP-X707ES).

Nemojte krivo shvatiti, 30 godina iskustva i besplatnost tweakova nije izgovor za nauciti nesto novo, niti iz liste mogucih tweakova izbaciti ideju da neki 'uvijek' rade pa se 'refleksno' automatski izvode, niti za ne ispolirati procedure tweakanja, a na kraju niti izbaciti s te liste neke stvari o kojima kruze fame i legende a jednostavno su krive. Uporavo zato smo tu.

Poanta druzenja ovdje je upravo razmjena i filtriranje informacija kako bi svi skupa mogli unaprijediti svoje metode i prosiriti svoje znanje. Iskustvo puno znaci ali i fleksibilnost - a puno puta i sreca.
Tu cu odmah reci da se ja ne postavljam u nikakvu ulogu autoriteta i stovise NE ZELIM biti smatran istim, pa bih zamolio kolege na forumu da me ne podizu na taj lazni piedestal. IStina, elektronikom se bavim od 14. godine zivota, i osim hobija to je kruh na stolu zadnjih 20 i kusur, vise ni ne znam broj uredjaja i sklopova koje sam projektirao, kamo li modificirao ili popravljao ili tweakao. Dakle, ono sto sam napisao napisano je iz iskustva, koje na zalost ukljucuje i un-do raznih tweakova pa i vlastitih. No sve to iskustvo ne vrijedi pisljiva boba ako ne postoji kritican odnos prema rezultatima, to je izuzetno bitno. Treba znati razlikovati drugacije od boljeg, a istovremeno biti svjestan da su sve te kategorije nuzno velikim dijelom subjektivne, a kad tome jos dodamo onu inzenjersku, da ne postoje rijesenja, samo razni kompromisi, postaje jasno da kad zakljucis da nesto znas, onda si gotov. Nista nije samo po sebi garancija, ni iskustvo, ni znanje, ni dobre ideje, zato i postoje ovakvi forumi, a ja se nadam da nisam napisao nesto sto bi avucalo kao da pricam 's visoka', ako jesam, to nije bila namjera, a uz to, zamolio bi kolege ovdje da me upozore ako se u tom smjeru zaletim.

No, ovom prilikom bi istaknuo jedno od osnovnih iskustava: informacije na netu, a i puuuuno sire, NE uzimajte zdravo za gotovo, pri cemu ni najmanje ne kritiziram namjere i dobru volju autora. Vise puta sam se nasao u polemiziranju ovakve vrste po raznim temamam i ljudskim djelatnostima. Moje je iskustvo da je jedan od najboljih nacina da se opise procedura tweakanja, da se obavezno kod svake tocke i operacije tweaka napise ZASTO je taj korak poduzet, i zasto bas tako, pri cemu bi svakako trebalo izbjegavati razloge tipa 'jer tako je bolje zvucalo' - ne zato jer tvrdim da to nije istina, vec zato jer bez poznavanja razloga ne mozemo biti sigurni da je tweak univerzalan (zapravo ima jako malo takvih). Odmah cu reci i da neki tweakovi istina bolje zvuce, ali mogu na dugi rok biti opasni (uglavnom je to slucaj u pojacalima, ali ima ih i sire), tako da tu lezi odgovor 'zasto to firma nije odmah napravila'. Tehnicka izvedba i pouzdanost ne smije biti kompromitirana u svrhu boljeg zvuka - badava uredjaj koji super zvuci KAD radi kako spada, ako tih 'kad radi' nije barem 99.99% vremena.

Da se razumijemo, navesti razloge nije toliko tesko cak ni kod kontroverznih tema, ako se malo razmsili. Evo primjera: mrezni kablovi. Jedno sasvim dobro objasnjenje na tu temu bi islo ovako: ovaj player nema (efikasan) mrezni filter sto znaci da ce mijenjanje mreznog kabela potencijalno biti jedan od cujnijih tweakova. Ja sam stavio kabel XXX jer je taj najbolje odgovarao mom osobnom poimanju sonicnog balansa, a druge korisnike pozivam na daljnje eksperimentiranje. Rekli bi, YMMV, iliti, your mileage may vary - drugim rijecima, ovdje vec ulazimo u subjektivnu sferu, a svaki iskusni tweaker ce znati da je to potencijalno sklizak teren.

Druga stvar, napisite listu tweakova po prioritetima, tj. po percipiranom uticaju na zvuk. Ta lista moze biti vrlo iznenadjujuca ali za razliku od 'shoping liste' tipa napravi to to to i to, moze potencijalnom tweakeru, pogotovo pocetniku, ustediti puno vremena i smanjiti potencijal greske, a da se opet dobije jako dobar rezultat. Osim toga, s vremenom se usporedbom takvih lista prilicno lako moze vidjeti koji su to tweakovi koji se mogu smatrati 'univerzalnima' a koji to nisu.

Na kraju, posebno oznaciti tweakove koji su potencijalno opasni ako se u izvedbi pogrijesi. Primejrice, spajanje lokalnog regulatora na clock generator gdje ga prije nije bilo, u slucaju krivog spoja moze unistiti puno toga, pa bi bilo fer postaviti i upozorenje kao i neke korake u modifikaciji gdje se moze provjeriti ide li sve po planu prije nego sto se sve na kraju finalno spoji.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Tweak sony x303es

PostPostao/la zbotic » 22 kol 2012, 13:43

Odlično kazano. Za primjer mogu navesti da sam se skoro dvije godine mislio da li na svom Marantzu CD14 izvesti tweak clocka i pripadnog napajanja i na koji način. Prelistao sam svu dostupnu literaturu i prevrtio sve forumske rasprave. Informacije su bile vrlo šture, a problem ne baš jednostavan, sa mogućim katastrofalnim ishodom.
Inače na playeru sam napravio bezbroj tweakova pa kada jednom uhvatim vremena možda napišem i mali esej o tome uz svu pripadnu elaboraciju. Prepravke traju od 2007. godine ako se dobro sjećam. ;)
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Prethodna

Natrag na Tweak

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.