Eagle pomoć i upute

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la micro » 10 sij 2013, 23:11

sonny je napisao/la:Micro, to je bio problem prije... Sa verzijama 4.x...
Sad nema tih problema...
Probao sam već 2 puta Kicad ( između ostalog i na tvoju preporuku ) i nikako mi nije "legao"...
Nikako mi nije "user friendly"...


To sam i ja mislio kad sam kupio mikrosoftov trakbal onaj sa reptilskim okom, a kad sam se usalto da radim sa njim, to je bio odmor u odnosu na misonje , nazalost to vise ne moze da se kupi(oni logitech nisu ni za q).
micro
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 17 srp 2011, 14:42

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la micro » 10 sij 2013, 23:29

Neki da ne kazem svi narucioci(ozbiljniji) sa zapada traze "certifikat" da je softver licenciran (placen) sa kojim radite PCB, tako su mene obavijestili iako nisam radio nista za mani :D .

Davno sam radio sa orlom ali mislim da treba da postoji opcija da otvorite biblioteku koju zelite i snimite postojeci ili mijenjani element, a u editu dodavate shematskoj oznaci PCB oznaku i spajate pinove odnosno odredjujete koji pin na shematskoj oznaci pripada padu na PCB oznaci , tako je nekada bilo a pretpostavljam i sada jer se nije pomakao ni za milimetar, mislim orao :D .
micro
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 17 srp 2011, 14:42

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la Khadgar2007 » 10 sij 2013, 23:35

Auuuu. Deane, osim onoga ča sam predložio copy+paste package i symbol pa u novi library nikakav jednostavniji način nisam pronašao. A za to ćeš bome imati posla itekako pogotovo ako misliš sve to napraviti odjedanput. Ja sam na preporuku S@kija počeo "podebljavati" padove na elementima koje koristim tako da kada upotrijebim element prepravim ga i tako redom, nikako sve odjedanput.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la Khadgar2007 » 10 sij 2013, 23:36

Da to postoji Micro ali Dean hoće koliko sam skužio te elemente iz libraryja "počupati" van na neki način i preseliti u novi a da naravno ne crta sve ispočetka.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la micro » 10 sij 2013, 23:55

Khadgar2007 je napisao/la:Da to postoji Micro ali Dean hoće koliko sam skužio te elemente iz libraryja "počupati" van na neki način i preseliti u novi a da naravno ne crta sve ispočetka.


To ti objasnjavam kod snimanja elementa odaberes biblioteku u koju hoces snimiti taj deo i tu je snimis. Vidis kod glumpavog kicada samo napravim export iz postojece PCB u postojecu biblioteku ili u novu a tako i kad mijenjam nesto ili prebacujem iz neke biblioteke u neku drugu, jedino prave problem biblioteke exportovane iz orla sa svojim genijalnim NAME> i VALUE> :mrgreen:
micro
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 17 srp 2011, 14:42

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la micro » 10 sij 2013, 23:59

Khadgar2007 je napisao/la:Auuuu. Deane, osim onoga ča sam predložio copy+paste package i symbol pa u novi library nikakav jednostavniji način nisam pronašao. A za to ćeš bome imati posla itekako pogotovo ako misliš sve to napraviti odjedanput. Ja sam na preporuku S@kija počeo "podebljavati" padove na elementima koje koristim tako da kada upotrijebim element prepravim ga i tako redom, nikako sve odjedanput.


Nekada davno sam ja to u orlu radio sa obicnim tekst editorom ,imali su onaj programcic koji dekompajlira biblioteku u tekstualni fajl razumljiv ljudskom bicu onda samo startujes u tekst editoru replace ******** to ////////// i gotovo za pola sekunde svi padovi koje hoces ili rupe , onda ponovo kompajliras sa programom, imao eagle exe fajl i za to, i gotovo, a kad hoces da nacrtas neki element jednostavnije je to napisati u tekst editoru pa iskompajlirati u biblioteku , tako je radio orlic dok je nesto vrijedio.

Znas koliko mi treba da prosirim pad u kicadu , pritisnem edit na komponenti baci me u libeditor editujem jedan pad odnosno upisem velicinu pad itd. zatvorim i onda samo kursom pozicioniram na pad koji isto hocu da mijenjam u novi pritisak na tipku i gotovo, izmjenis padova koliko hoce svaki moze biti drugaciji , snimim komponentu i vratim se u PCB editor i kazem mu mijenjaj sve takve elemente ili samo odredjene u nove i gotovo sve za 20 sekundi citava pcb sa min 500 padova :admin: .
Zadnja izmjena: micro; 11 sij 2013, 00:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
micro
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 17 srp 2011, 14:42

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la s@ki » 11 sij 2013, 00:07

odustajem.....pojma nemam kaj si sprtljao...
uvijek ti ostaje obrisat .brd i krenut na novo...to radi, probao :D

s druge strane, imaš 100 čuda na toj shemi gdje si "zeznuo"
u principu može i tak al se eagle voli tu zblesirat.
prilikom crtanja sheme, nemoj konekcije radit tako da staviš jedan izvod preko drugog i veliš to je to. uvijek odmakni i net toolom spoji skupa.
također, nema apsolutno nikakve potrebe junction pointove na svaki božji izvod, podrazumjeva se da je to spojeno, eagle to zna.
itd
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la micro » 11 sij 2013, 00:10

To najvise volim kad izgubim 10 sati i onda ne mogu otvoriti PCB to je radio nekad OrCAD onaj u dosu , brzo je dobio krila, mislim da je bila losa medicina upotrebljena za pretvaranje inacice koja se kupuje u besplatnu :mrgreen:

Imas u orlicu cekiranje sheme i PCB-a , zasto to ne radis on ti pokaze ne spojene elemente.
Ili "zasvijetli" odredjeni net i sam ce ti pokazati sta je spojeno jer svijetle svi pinovi i ta net odnosno linija.
micro
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 17 srp 2011, 14:42

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la Khadgar2007 » 11 sij 2013, 00:27

Hvala S@ki,mene baš zanimalo di sam ga uprskao ali ja sam već napravio izmjenjene verzije pcba prema uputama Appartusonitusa,odvojio signal gnd i power gnd i napravio par verzija di je masa samo vod ili pak ispuna cijele pločice. Dobro je da sam postao ovdje slike gotove pločice jer bez toga bi bila hebada. :twisted:

Ti junction su mi ostali od 4xx verzije di mi je jedan prijatelj rekao da se eagle zna upravo tu zblesirati i kaže da "to nije spojeno". Kažeš da koristim net tool,jel to misliš kada vučem vodove od elementa do elementa ili nešto drugo? Do sada sam uvijek vukao vodove sa wire toolom. E sada da nikada ne vučem žicu preko žice ne sjećam se kada sam to radio, ali šema je crtana prije 7 godina tako da ne odgovaram za tada nastale greške. :lol:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Eagle pomoć i upute

PostPostao/la Khadgar2007 » 11 sij 2013, 01:32

@Micro dosta stvari u Orlu ja ne znam jer mi nije bilo potrebno i jednostavno sam se držao onoga ča znam.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

PrethodnaSljedeća

Natrag na Za početnike

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron