Univerzalni ispravljač

Stalci, kabeli, podloge...

Univerzalni ispravljač

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 lip 2011, 17:09

Već duže vrijeme imam u planu napraviti neku mrcinu od ispravljača za testiranje tranzistorske tehnike. Znači da ide do jedno 40-50V i struje oko 5A. već sam imao u planu neki ispravljač ali je relativno kompliciran(nešto slično kao ča je Pinco napravio). Neki dan sam malo gledao po Borinoj svaštari i našao na jedan projekt ispravljača http://bas.elitesecurity.org/indexV.html koji mi se čini ok samo ča je napon malo premali za moj ukus ali opet možda to nije tako niti bitno.

Uglavnom od glavnih dijelova imam šaku 2n3055,dvije šake elektrolita od 63V, mrcinu od trafoa 500VA sa dva odvojena namota od35V za glavno napajanje i još dva odvojena namotaja 2x12V da se nađe za zaštite,logiku i sl... Po ladicama će se sigurno naći još i ostalih dijelova za ovaj ipsravljač a ako ne neće biti skupi za nabavu.

Jel ima tko kakvih prijedloga za nastavak ovoga projekta?

P.S.
Već mi se mota i po glavi neki trafo i za visoki napon ali bolje ne razmišljati još i o tome, treba ići nekim redom.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la zendral » 22 lip 2011, 17:21

Zanimljiva tema, to sam i ja imao namjeru napraviti. Kad čopim malo vremena postat ću neke primjerke pa da vidimo za što smo.
zendral
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 07 svi 2011, 23:47

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la pinco » 22 lip 2011, 17:27

Ja bi ti ipak ovaj iz elektroa priporućija, jedina je mana šta tribaš drugi trafo......, mada ni to ako nećeš onaj sklop koristit za priklapanje sekundara, tribaju ti još 4 sekundara 12V male snage, tu moš neki mali trafić...
Ova moja pločica djeluje komplicirano al je skroz jednostavna, i lako se sve montira, nema žica, i ima brdo jeftinih dijelova, ništa skupo, ako budeš iša na 40-50V i 5A raćunaj na ogromnu disipaciju, zato san ja uradija onaj sklop da priklapa automatski sekundar, mislin da ti baš i netriba tolka struja za testiranja i sl......
Prednost ovoga je ispravljaća šta nisi ogranićen naponon trafa, zi radi stabilno i provjereno.....
Ako tribaš neku pomoć tu smo..... :)
pinco
 
Postovi: 210
Pridružen/a: 09 svi 2011, 09:59

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 lip 2011, 18:03

Za disipaciju sam ja spreman i znam da će biti itekako velika a to mi je bilo i u planu. Ajde ako bi mogao baciti shemu toga ispravljača pa da baš vidim na ča liči. Inače ja već imam govote pločice za jedan ispravljač(Majstor 2/97) i neki su mi dijelovi već polemnjeni na njega ali kao ča rekoh čini mi se prekompliciranim.

Ovo mi se sviđa da nisam ograničen naponom trafoa a to je zapravo i slučaj i sa shemom iz Majstora. Glavni vodovi ispravljača idu na izlazne tranzistore dok logika koja upravlja naponom i strujom se napaja iz drugog malog ispravljača. Samo ča taj ispravljač ima još jedno 5 izlaznih vodova koji služe za tko zna ča,kao neka povratna veza i sl...
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 lip 2011, 18:19

tribaju ti još 4 sekundara 12V male snage,
Pa to i imam na glavnom trafou. 2x35V i 4x12V za logiku. Sada sam malo bolje proučio pločicu i koliko vidim imaš ti još neka dva integrirca osim 723, možda 741? Ako je tako onda je to nešto jako slično onom ispravljaču iz Majstora.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 lip 2011, 20:09

Pinco baš sam skinuo sve elektore iz 1982, jel možda znaš koji je to broj?
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la pinco » 22 lip 2011, 22:04

Khadgar2007 je napisao/la:Pinco baš sam skinuo sve elektore iz 1982, jel možda znaš koji je to broj?


Pa ta iz majstora je kopija elektora.......
Dakle sve je isto, lik je malo uradija drugćiju pločicu.
Iman negdi projekt iz elektora, triba bi prikopat i isti štampan u Srbiji za potribe njihova časopisa....
Ne vidin razlog da radiš išta drugo kad ti ima 4 sekundara 12V........ još ako bi moga malo odmotat sekundare pa staviš ka ja, da imaš do 24V jedan napon sekundara poviše drugi puno bi pomoglo, imaš 723 i 741, ja san ima u metalnon kućišto NOS zalihe pa san iskoristija, bolje kad radiš uradit kako triba......
pinco
 
Postovi: 210
Pridružen/a: 09 svi 2011, 09:59

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la pinco » 22 lip 2011, 22:08

Khadgar2007 je napisao/la:Pinco baš sam skinuo sve elektore iz 1982, jel možda znaš koji je to broj?


12. misec 1982, ako ne nađeš poslaću ti.

Mislin da si pita ćemu svi izlazi, imaš izlaze za senzore, koje moš spojit direkt na trošilu, da anulira pad napona u vodovima, to moš koristit i nemoraš...
pinco
 
Postovi: 210
Pridružen/a: 09 svi 2011, 09:59

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 lip 2011, 22:49

Sve mi se čini da je to isto ča i ovaj iz Majstora, ali pošalji mi shemu. Baš sam sada pogledao taj broj Elektora i ne mogu naći taj ispravljač. Možda imam i krivo izdanje tog časopisa,meni se čini da je na španjolskom.

davor_starcevic@yahoo.com mi je e-mail.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Univerzalni ispravljač

PostPostao/la Khadgar2007 » 22 lip 2011, 23:51

Ne vidin razlog da radiš išta drugo kad ti ima 4 sekundara 12V........ još ako bi moga malo odmotat sekundare pa staviš ka ja, da imaš do 24V jedan napon sekundara poviše drugi puno bi pomoglo, imaš 723 i 741, ja san ima u metalnon kućišto NOS zalihe pa san iskoristija, bolje kad radiš uradit kako triba......


Ovo nisam baš skužio. Misliš da za napajanje glavnih tranzistora imam dva napona, jedan koji ide recimo od 0-24 a drugi od 24-35V? Inače ti namoti od 12V ča imam su predviđeni baš za napajanje integriraca a ne za napajanje glavnih tranzistora. Za glavne tranzistore imam dva namotaja od 35V.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Sljedeća

Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.