Osciloskop preko kompa

Stalci, kabeli, podloge...

Osciloskop preko kompa

PostPostao/la Klokan » 25 ožu 2012, 13:36

Nabavio sam program koji radi kao osciloskop koji prima signal kroz mikrofonski ulaz na kompu (moze sluziti kao analizator spektra) ili kroz ugradjeni mikrofon na laptopu.

Posto si ne mogu priustiti nekakav osciloskop zanima me dali je moguce sloziti nekakav sklop koji bi isao na komp i na sklop gdje zelim spojiti osciloskop. To sam amislio kao nekakav sklop na kojemu bi birao mjerna podrucija i on bi ih u nekakvom omjeru smanjivao i slao u komp i tako bi mjerio.

Zelio bi cuti vasa misljenja i ideje.

Rijec je o ovom programu.
Privitak/ci
osc251.zip
(88.49 KiB) Preuzeto 279 put/a.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Real Radios Glow in the Dark!
Avatar
Klokan
 
Postovi: 574
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:38

Re: Osciloskop preko kompa

PostPostao/la tubeman » 25 ožu 2012, 15:38

S takvim programima može se napraviti "osciloskop" samo za NF područje, jer sama filozofija audio kartica ne predviđa nešto više.
Teoretski se može napraviti nekakav preskaler, ali izrada preskalera, ulaznog dijela i sl zasigurno nije baš previše jednostavna. Nakon toga to nećemo mođi uskladiti s postojećim programom, pa će opet nastupiti problemi.
Mislim da se to ne isplati previše, osim za onu namjenu za koju je program i napravljen.
Više ti se isplati vrebati kakav osciloskop na buvljacima ili aukcijama.
Nije istina da ih nema, kao što se priča na ovom forumu.
Druga stvar je što odmah prorade strasti pa se za 300 kuna želi kupiti npr. 4 x 300 MHz storage digitalac i to najmanje Tektronix (s dodatnim npr. blesimetrom).
Ionako 95% onih koji tako razmišljaju neće to nikada trebati niti znati koristiti.
Normalnih, vrlo solidnih dvokanalnih 20, pa i 50 MHz skopova se može nabaviti doista za par sto kuna (osobno provjereno).
U zadnih godinu dana sam ih tako nabavio pet ili šest komada (i odmah poklonio dalje ili mijenjao za kakvu bedastoću - jednostavno mi je bilo žao da ne dođu u ruke onih koji si ih stvarno žele i trebaju).
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Osciloskop preko kompa

PostPostao/la Klokan » 25 ožu 2012, 15:51

Meni je ta ideja sinula pa sam ju htio podjeliti s vama i eventualno nesta napraviti od toga. Kako taj sklop nebi bio jednostavan a i sam program je napravljen za win95 ne znam koliko bismo to mogli uskladiti ali morao sam probati xD

Sto se osciloskopa i buvljaka tice nazalost nisam te srece pa da zivim u vecem gradu pa da odem na to vec sam u malom gradicu koji je jedva ziv :S
----------------------------------------------------------------------------------------------
Real Radios Glow in the Dark!
Avatar
Klokan
 
Postovi: 574
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:38

Re: Osciloskop preko kompa

PostPostao/la Mate » 25 ožu 2012, 19:53

Ja sam ovaj programčić pokrenuo i pod Linuxom.
Inače postoje i drugi programi sa OSC funkcijom kao što su truRTA ili ARTA , a sve se to svodi na rad mikrofonom, ili snimanje linijskih ulaza i sve to području akustike kako ti je već tubeman naveo.
Međutim osim frekvemtog opsega tu je još jedan problem. To je opasnost od dovođenja svakakvih napona preko sonde na matičnu ploču ili zv karticu, galvanski spoj, i pitanje mase.

Stoga kao alternativa klasičnim osciloskopima postoje vanjski uređaji koji poslužuju sonde, vrše obradu signala i onda šalju podatke u računalo preko serisjskog ili paralelnog porta koje opet pomoću posebnog programa prikazuje rezultat na ekranu (slično ovom tvom programu) , upravlja funkcijama osciloskopa, radi memoriranje, export podataka itd.
Proguglati "PC osciloscope" . Također pogledati kod Velleman.

Tu su cijene također ne male, pa ti ovaj buvljak savjet svakako ispada best buy.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica


Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.