POLU-DIY ATENUATOR

Stalci, kabeli, podloge...

POLU-DIY ATENUATOR

PostPostao/la tubeman » 22 tra 2012, 18:45

Kada malo ozbiljnije gurneš nos u samogradnje, niti zamisliti ne možeš koliko "potrebnih stvari" nemaš a trebaš.
Odnosno, imaš, ali kad tad ustanoviš da nisu dovoljno dobre i upotrebljive.

Jedna od njih je i solidan atenuator za male signale.
Do sada sam koristio svakakve "baždarene" potenciometre, ali kad tad osjetiš poticaj i potrebu za nečim boljim.
Tako je i meni poticaj bio pronalazak nekakvih zaboravljenih uređaja u kojima sam pronašao upravo ono što trebam, pa i više od toga:
slika

Atenuator je napravljentako da u profi uvjetima funkcionira na 1,6 GHz, pa će valjda dobro poslužiti i u NF u ;)
Atenuacija se odabire binarno u koracima po 2 dB: i moguće je odabrati sve kombinacije od 0 - 62 dB (2 + 4 + 6 + 8 + 16 + 32), a biranje se vrši dovođenjem napona od 5V na odgovarajuće priključke.
Preklapanje je napravljeno sa specijalnim vakumskim minijaturnim relejima.
Pošto imam više komada, odmah sam pomislio na kombinirani uređaj koji bi mogao raditi u stereo režimu, ili u serijskom pa bi se tada raspon mogao proširiti do 124 dB što je više nego dosta za bilo kakvu primjenu.
Par dodatnih releja i mikrokontorler bi tu mogli napraviti dobar posao.
Imam negdje još hrpicu malih Atmela pa ću to probati riješiti u nekom razumnom roku.
Za sada ga prebacujem "ručno", onako , na žicama ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: POLU-DIY ATENUATOR

PostPostao/la zbotic » 22 tra 2012, 21:52

Ja sam svojevremeno osmislio PCB za diodnu matricu koja u binarnom kodu može regulirati 6 releja. Osim matrice potreban je i preklopnik sa 31 položajem.

Nema problema da atachiram PCB, ako ima interesa. Moram ga negdje pronaći, nacrtan je u Autocadu ali mogu ga konvertirati u PDF. Ako nema interesa ne bih se trudio uzalud.

Po istoj logici može se napraviti za bilo koji broj releja samo se onda postavlja pitanje preklopnika s toliko položaja. 31 položaj je sasvim dovoljno za HI-FI.

http://img.photobucket.com/albums/v65/d ... C01571.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v65/d ... C01572.jpg
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: POLU-DIY ATENUATOR

PostPostao/la tubeman » 23 tra 2012, 13:46

Zahvaljujem na ponudi.
Mislim da ću ipak sve protjerati kroz mikrokontroler jer sam isplanirao još nekoliko mogućnosti.
Sve to možda i nema praktičnog smisla, ali svi mi volimo pomalo pretjerivati tu i tamo ;)
Zato će mi mikrokontroler biti najjednostavnije rješenje, a sve skupa ide na eksperimentalnu rupičastu pločicu.
U svakom slučaju zahvaljujem.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin


Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.