Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

Stalci, kabeli, podloge...

Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

PostPostao/la audio kutak » 09 srp 2012, 15:05

Pošto nemam neke dobre kabele već najobičnije prozirne od 1,5 m2 odlučio sam napraviti svoje od žice koja se koristi u računalnim mrežama,
poznatija kao UTP kabel i ima 4 parica sfrkanih ....

Vidio sam kod kolege Gilhooley isto gomilu žičica, upitao ga što radi pa kaže da i on radi "pletenice". :mrgreen:

Ja nisam htio plesti 3 parice u jednu pletenicu pa 3 takve u jednu veću pa opet 3 takve u jednu još veću.... bila bi ko piton! :lol:
Odlučio sam samo skinuti vanjsku izolaciju i onu plastiku iznutra.... zalijepio krajeve tih 4 parica da se ne razbježe i takva 3 komada sam upleo
u pletenicu koja ima ukupno 12 parica.

Razmišljao sam dali da u toj pletenici pol žica odvojim za + vod a pol za - vod ali sam odustao, napravio sam posebno pletenicu za oba voda. Ako mislite da je bolje drugačije, slobodno recite.

Evo par slika da vidite kako sam napravio....

slika
parice sam objesio na žaluzine da se "usviravaju"... :mrgreen:

slika
početak izrade pletenice...

slika
1 pletenica gotova...

slika
druga isto....

žuljeve koje sam dobio od ove 2 pletenice neću slikati.... :mrgreen:

sada treba nabaviti zlaćane nakamichi banane za terminaciju i crveni, crni bužir te onaj snake-bužir pa se fotosession uskoro nastavlja...

ps.još razmišljam da cijelu pletenicu omotam teflon trakom... svaki savjet je dobrodošao...


EDIT.eh, da na zaboravim... od 2,8 m kabela nastala je pletenica od 2,2 m !!!
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

PostPostao/la Mate » 09 srp 2012, 16:01

audio kutak je napisao/la:...
ps.još razmišljam da cijelu pletenicu omotam teflon trakom... svaki savjet je dobrodošao...
....

Ostavi se ćorava posla i ne troši dalje (savjet br.1)
Vrati prozirnjake od 1,5mm2 u igru. (savjet br.2)

i konačno savjet br.3

pogledaj kako je to naš Jurica napravio prije nekog vremena: http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=34


Bonus savjet: Kad razmišljaš o nečem takvom, prvo pitaj ovdje, prije nego kreneš s žuljevima.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

PostPostao/la Mate » 09 srp 2012, 16:39

Kad si već napravio te žuljeve, hajde napravi sebi i svima na forumu uslugu.

Uzmi još dva komada tog UTP-ea po dva metra. Po jedan za svaki kanal. Blankiraj bužir 10 cm. Blankiraj svaku žicu 2 cm. Odvoji čiste boje i ufrkni krajeve za jedan vod (+), ostale boje (s bjelim) ufrkni u drugi vod (-) i dobit ćeš tri kabela u čas posla: Prozirni, pleteni i obični UTP.

Sad probaj jedan pa drugi treći, i javi nam rezultat. :?:
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

PostPostao/la tubeman » 09 srp 2012, 17:06

@Mate
Slažem se sa svime.
Tih temabarem ima cijelo more na Internetu.
Niti Jurica nje izmišljao toplu vodu, i vjerujem da je rezultat sasvim OK.
Najvažnija od svih tih "čarolija i vještičje prašine" je kvaliteta žice (i izolacije) koja će se koristiti.
Ona od 2 kune /m sigurno neće biti vrijedna žuljeva jer se radi o poprilično lošoj žici kojoj nikakva "topologija" ne pomogne ;).
Treba malo progooglati i isplivati će puno toga ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

PostPostao/la audio kutak » 09 srp 2012, 18:33

Mate je napisao/la:i konačno savjet br.3
pogledaj kako je to naš Jurica napravio prije nekog vremena: http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=34

vidjeh ali to nisam htio raditi.... radije ću ostati onda na običnom od 1,5 mm2....

Mate je napisao/la:Bonus savjet: Kad razmišljaš o nečem takvom, prvo pitaj ovdje, prije nego kreneš s žuljevima.

misliš da nisam guglao? uh, još kako....

što se tiče žuljeva, pa moram i ja malo raditi, zar ne? ne moraju stalno drugi za mene raditi.... :mrgreen:

mate, znaći po tebi nema veze kakav se kabel koristi?

moje mišljenje: bilo bi najbolje kada bi kabel bio idealno zalemljen (pričvrščen) na pločicu pa direktno do skretnice... tako bi se izbjeglo puno stvari na putu: žica od pločice pojačala pa do buksne zvučnika, buksna, banana, opet banana, buksne na kutiji, kabel do skretnice....

po meni je dobar svaki kabel odgovarajućeg presjeka koji ima puno licni i koji je od kvalitetnog i čistog materijala, bilo bakar, bilo srebro, bilo....
kabel utječe na zvuk ali mislim da su to sve finese.....

ovo sa pletenicama je eksperiment da vidim jel ima što od toga a i zato što te žice imam ko blata :mrgreen: mislim da ta žica košta oko 4 - 5 kn/m.... nije najjeftinija...

lijep pozdrav svima
Zadnja izmjena: audio kutak; 09 srp 2012, 21:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

PostPostao/la Khadgar2007 » 09 srp 2012, 19:44

Ja sam radio tripple-tnt,to je 6 komada utp kabela ufrkano u jedan. bilo je dosta frkanja ali ne bi rekao da sam polomio prste, zabavno ga je bilo raditi. :)
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Zvučnički kabeli od UTP parica za mrežu...

PostPostao/la audio kutak » 09 srp 2012, 21:33

Khadgar2007 je napisao/la:Ja sam radio tripple-tnt,to je 6 komada utp kabela ufrkano u jedan. bilo je dosta frkanja ali ne bi rekao da sam polomio prste, zabavno ga je bilo raditi. :)


kako ti se čini? kako zvuči?

u svakom slučaju bi trebalo napraviti BLIND-test....
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG


Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.