Ugodna iznenadjenja

Ugodna iznenadjenja

PostPostao/la ilimzn » 28 lip 2011, 16:19

Svako toliko covjek naleti na uredjaj od kojeg ne ocekuje nista posebno, i onda se pozitivno iznenadi... ne dogadja se csto, ali ipak se dogodi, i pravo je zadovoljstvo.

Evo jednog pojacala iz te kategorije: Sherwood AX-9030R
Poznavaoci povijesti HiFi-ja ce se sjetiti da je nekada davno Sherwood uz Fisher i Harman-Kardon bio ozbiljan pandan Marantz-u, a inace je to firma koja je prije svih razvila i uspjesno plasirala na trziste prvi posve poluvodicki receiver.
Na zalost, tokom godina se to ime dosta prostituiralo, da bi tek krajem 90-ih ponovo zazivjelo kako treba. Sherwood je u doba 70-ih kada jepoceo bum japanskih uredjaja, potiho otisao 'iza scene' i bavio se od tada i sad vec desetlijecima razvojem i proizvodnjom uredjaja za druge, prije nego sto su se ponovno pojavili pod svojim imenom, uglavnom za Pioneer i Denon. Na kraju 90-ih i pocetkom 2000, odlucili su promovirati svoj vlastiti highend brand, Sherwood-Newcastle. Pod tim imenom se i danas nadju izuzetni uredjaji po vrlo povoljnim cijenama. Pojacalo o kojem je ovdje rijec, nastalo je neposredno prije Newcastle brand-a.

Sherwood AX-9035R 2 x 105 Watt 8 Ohm.jpg


Na slici je AX-9035R koji se od 9030R razlikuje prakticki samo po imenu, radi se o istom uredjaju za ralicita trzista.
Dizajnom nije nista posebno, jednostavno je i cisto, prednja ploca je od eloksiranog aluminija, a ostatak kutije je relativno standardni lakirani celik. Ovdje se nisu ulagali novci u pobakrene sasije, otezanja i drvene stranice, sve sto je bitno nalazi se ispod poklopca:
- Dva transformatora i 2x 27000uF filterskih elektrolita, uz poseban manji trafo za standby, daju set od 5 stabiliziranih i dva nestabilizirana napona za cijeli uredjaj. Ta kolicina zeljeza je odgovorna za veci dio od 20+ kg tezine ovog pojacala, sto je stvarno novac upotrebljen na pravom mjestu s obzirom na relativno tanak lim ostatka kucista (premda je vrlo lukavo i uredno rijeseno).
- Nominalna snaga je 2x105W na 8 ohma, koje u praksi uredjaj s lakocom premasi s obzirom na napon napajanja izlaznog stupnja od +-62V u prznom hodu. Isporuku snage osiguravaju posve diskretna pojacala s kaskodiranim duplim FET-ovima, diferencijalnim driverima i dva para Sanken izlaznjaka za svaki kanal, montiranih na ogromno hladilo sacastog profila. Struja irovanja je prilicno visokih (za bipolarni izlaz) 80mA po kanalu. Sve osim izlaznog stupnja ima posebna stabilizirana napajanja. "Garnirung' sa strane su LED reference u strujnim izvorima, kaskodirani driveri, ekstenzivna zastita - ovo pojacalo cak mjeri temperaturu oba transformatora i odlazi u shut-down ako se pregriju!
- Pretpojacalo odvojeno bufferira svaki ulaz s po jednim dvostrukim OP-ampom, malo naprednija verzija NE5534. Preklapanje signala je izvedeno vrlo zanimljivo - integriranim krugovima za manje bitne signale, te diskretnim FET-ovima i relejima za CD i Phono ulaze. Iza toga slijedi motorizirani mali crni ALPS potenciometar i iza njega prilicno napredan diamond buffer u diskretnoj tehnici. Ovakva je konstrukcija u ovoj klasi uredjaja (a morm reci i u puno visima!) nesto posve nevidjeno.
- Da bi bilo jos zanimljivije, postoje i dva Phono ulaza. Ovdje je Sherwood DALEKO ispred konkurencije, jer se ne radi o jednom phono pretpojacalu s preklapanjem dva ulaza, vec dva POSVE ODVOJENA phono stupnja, jedan optimiziran za MM a drugi za MC. Oba su zapanjujuce niskoshumna, i naravno imaju svoja lokalna stabilizirana napajanja. Nisam siguran da postoji ijedan uredjaj iz ove klase koji bi se po ovom uopce mogao usporediti. Selektiranjem Phono ulaza se dobiva i opcija upotrebe subsonic filtera. kontrolna elektronika pamti treba li filter biti ukljucen za svaki phono ulaz posebno - cak i bez napajanja.
- Dva izlaza za zvucnike se preklapaju kod samih zvucnickih klema, pomocu kvalitetnih releja. Uz to je tu i poseban relej za uklapaje izlaza za slusalice.
- Tok signala kroz pretpojacalo ukljucuje i ton kontrole koje nisu preagresivne, kao i balans potenciometar i opciju za mono rad. Pritiskom na 'direct' tipku se taj dio kompletno zaobilazi, preklapanje se vrsi relejem.
- Na raspolaganju je hrpa ulaza, dakle, 2xphono, CD, Aux, i 3x Tape. Rec out signal se bira odvojeno, a selektor ukljucuje i opciju 'off' kako bi se maksimalno smanjio uticaj ostalih spojenih komponenti na signal kojeg zelimo slusati. Uz sve to postoji i tzv. processor loop, koji omogucava dodavanje equalizera, redukcije shuma ili nekog drugog post-processinga. Alternativno se skidanjem jumpera izmedju Pocessor in i out moze dobiti jos jedan ulaz, s kojeg se doduse ne moze snimati ali zaobilazi ulazni buffering i dolazi ravno do potenciometra glasnoce.
- Na kraju, izrada je na visokom nivou. Plocice su sve od FR3 materijala, dudse lakirane crno, Svi otpori su metal film, svi kondenzatori u vezi s signalom su Nippon Chemi audio grade. Svi ulazni cinchevi su pozlaceni. I sve se to moze daljinski upravljati.

Iako na zalost nemam sliku u nutrasnjosti, izgleda sumnjivo slicno najjacem pioneer-ovom modelu toga godista, samo malo logicnije i jednostavnije slozeno. U svakom slucaju, izrada i zvuk su vrlo ugodno iznenadjenje - sve je na svom mjestu, ima tu autoriteta, rezerva snage nikad nije u pitanju a sve je fino izbalansirano. Zaista uredjaj za koji bi netko mogao pitati, kakav je to 'no-name' do trenutka kada bi se cule prve note. Omjer ulozeno-dobiveno je odlican, tko god da je razradio koncepciju i projekt, zasluzuje kapu dolje.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron