RIZ 7150

RIZ 7150

PostPostao/la tubeman » 28 srp 2011, 20:53

Vidim da je počela sezona kiselih krastavaca ;)
Evo malo "rada nogu" pa otvaram galeriju zanimljivih uređaja iz svoje kolekcije.

Prvi je RIZ 7150 HI-FI Stereo prijemnik.

Radi se o prijemniku napravljenom u RIZu negdje ranih sedamdesetih godina (najvjerojatnije 1970-71), i to je njihov zadnji radio s cijevima.

Šasija je metalna, a svi sklopovi se nalaze na štampanim pločama.
Cijeli prijemni dio napravljen je s cijevima (ECC85 ECH81 EBF89 EBF89 EM84 i EZ80).
Sve to ide u tranzistorski dekoder, NF pretpojačalo (vrlo raskošno napravljeno), i na kraju svega su dva NF pojačala s dosta velikom hladnjacima i velikim tranzistorima.
Tranzistora ima više od 30. Ima tu svega, i germanija i silicija.
Ugrađeno je i pretpojačalo za gramofon za kristalnu i MM zvučnicu.
Radi jako lijepo i čisto, a prijem na svim bandovima je odličan - UKV je posebno osjetljiv.
Nakon malo poliranja je duboka mahagonij boja drvenog plašta ispala jako lijepa.
Nema se čega stidjeti pred puno novijim uređajima. Težak je nekih 15 kila i vrlo je velik (620 x 135 x 285)

Evo par slika koje mogu zamijeniti puno riječi:
Na slikama se vidi par "mrljica na aluminijskom dijelu. To su, ustvari, nekakve packe koje u brzini nisam obrisao prije slikanja.

slika
slika
slika
slika
.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: RIZ 7150

PostPostao/la Dean » 28 srp 2011, 20:58

Mislim da sam ovaj uređaj vidio na Hreliću, no nisam se obazirao na njega jer sam mislio da je ss, a kad ono; hibrid :oops:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: RIZ 7150

PostPostao/la zuzi » 28 srp 2011, 23:07

U "to doba" konkurencija mu je bio niški HSR 48 za kojeg smo mislili obzirom na sve ss da je bolji od ovoga. Ali onda se na tom RIZ u i te kako slušalo a vrhunac je bio spojiti Toscu (BSR) sa magnetnom zvučnicom i deri po plejkama.
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

Re: RIZ 7150

PostPostao/la Edison » 28 srp 2011, 23:29

Sjecam se tog uredjaja iz RIZ-ovog izloga u gradu. Poslje su dosli pojacalo Transiwat i tuner i kazetofon kao komponente. Negdje 80-tih je i Gorenje izbacilo receiver RS-2000, taj jos negdje imam, a zvucnike (kompresije, Philips driveri, bijedna skretnica) sam nedavno poklonio susjedu. A imam i Tosca 10 gramofon... vec sam ga par puta mjerkao glede otpremanja prema baji, ali zao mi kad se sjetim koliko smo ploca oderali na njemu... :)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka


Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.