CONRAD CMA8000

CONRAD CMA8000

PostPostao/la tubeman » 16 vel 2012, 21:52

Jedan zgodan uređaj iz prošlosti, ne toliko davne (80-te), ali zanimljivom zbog svoje tadašnje inovativnosti.
Ostao je pomalo nezapažen jer je u to doba bio poprilično skup. Koristio se uglavnom kod razglasa.
Radi se o mikrokontrolerom upravljanom stereo 12 pojasnom grafičkom ekvilajzeru i audio analizatoru spektra.
Danas to i nije neka velika stvar budući da se raznih Behringera koji dosta dobro odrađuju svoj posao može nabaviti već za par sto eura.
Ovo je možda pradjed takvih uređaja, jer, podsjetimo se, mikrokontroleri u to doba i nisu bili previše česta pojava u audio uređajima, bar ne u konzumnim.

Osim prilično naprednog sustava kontrole funkcija koji ne koristi niti jedan "pravi" prekidač ili tipku, uređaj ima još jednu značajnu osobinu: Pomoću dodatnog mikrofona može sam napraviti ekvalizaciju prostora.
To funkcionira, ali je zanimljivija opcija ta što sami možemo napraviti setup i pospremiti ga u neku od 4 memorije.

O kakvom inženjerskom poduhvatu se radi, može se vidjeti na par slika ispod.
Uređaj je standardnog formata, ali je elektronika unutra složena "na katove" jer toliku hrpu komponenti ne bi bilo lako strpati na jednu ploču.
Na desetke čipova, više od stotinu tranzistora itd...
Na slici se baš ne može dobiti pravi dojam jer je na "donjoj etaži" smještena elektronika vezana uz mikrokontroler, a na gornjoj najveći dio audio dijela.
Ispravljač je prilično raskošan.
Uređaj ima mogućnost tri ulaza i izlaza s raznim mogućnostima preusmjeravanja, "pink noise" generator i kalibrator, te hrpu điđa popraćenih efektnim gumbićima sa višebojnom signalizacijom.
Sve skupa svijetli ko' božićno drvce, ali nije kičasto.
Dizajnom ga ne bih smjestio tako duboko u "povijest".
Ima i daljinski upravljač koji ima još neke funkcije koje se ne vide na prednjoj ploči.

Nabavio sam ga prije par godina kao neispravnog, za pedeset kuna (s poštarinom), spremio u hangar 52 i zaboravio na njega. Do danas ;)
Popravak je trajao ravno 10 minuta ;)
Uređaj je u super stanju, bez ikakvih ogrebotina i vidljivih tragova "popravka".
Prije slikanja sam tek grubo obrisao prašinu.
Na internetu nema previše informacija osim nešto na eBayu gdje se može dobiti za prilično malen novac.

slika

slika

slika

Stvar radi prilično dobro, ali ga vjerojatno neću puno koristiti jer ne vjerujem previše u nasilnu ekvalizaciju prostora.
Zato ga neću niti tweakati ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: KONRAD CMA8000

PostPostao/la Mate » 16 vel 2012, 22:11

Meni ta firma Soundcraft nikad nije bila jasna. Poznajem je isključivo kroz Conrada koji je kao bio u vlasništvu tog brenda. Bilo je dosta audio proizvoda pod tom markom. Dojam je da su uređaji bili solidno građeni i korektni ali ne nužno i zvučno impresivni.
Međutim izgled vanjski i unutrašnji, čak i natpis na prednjoj ploči: "COMPUTER MEMORY GRAPHIC......" pa čak i oznaka modela "CMA-8000" , sve me to jako podsjeća na Sony. Imao sam integriranu mini liniju Sony (cassete deck, pojačalo, tuner i vrlo sličan equalizer) Mislim da je model bio TA-800. Čak su dugmad i ledovi isti. Unutrašnja tehnologija je na dlaku ista kao i kod tog Soundcrafta.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: CONRAD CMA8000

PostPostao/la tubeman » 17 vel 2012, 12:17

Teško je to reči, jer se nigdje u unutrašnjosti ne vidi nikakav logo, natpis ili bilo što a da bi upučivalo na kakvog proizvođača.
Izgled pločica je japanski, a s druge strane komponente su od svuda ;(
Izrada prednje ploče (elektronika) i korištene komponente upućuju na vlastite izvore.
Samo lemljenje mi više sliči na neku manufakturu nego na, u to doba već jako picajzlave japance.
Moguće su japanci dizajnirali ploče, a sklapao ig je bog-zna-tko bog-zna-gdje ;)
Ožičenje definitivno nije japansko (radi se o standardnim ribonima koji su se mogli nabaviti i u Conradu, i vidi se da je šlampavo ručno razdvajano).
U krajnjoj liniji, mnogi njemački brandovi se svode na japanski OEM.
Moguće je da je dizajn njemački jer su se u to vrijeme njemci prilično "ispucavali" na tom području.
Sjetimo se samo projekata u Elektoru ......
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: CONRAD CMA8000

PostPostao/la Backo » 02 ožu 2012, 17:39

Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: CONRAD CMA8000

PostPostao/la audio kutak » 07 srp 2012, 21:02

Ja sam se nagledao jako puno mikseta, ekvilajzera i ostalih uređaja od Soundcrafta. Imao sam ko mlađi nekoliko prijatelja DJ-eja pa sam
imao prilike zaviriti unutra i kopati po tome kada je trebalo.

Koliko je meni poznato, to su japanci za njih radili ali ni ja nisam uspio saznati tko im je to sklapao.

Uglavnom su njihovi uređaji bili kvalitetniji i pristojne cijene.
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG


Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.