Low budget mrezni filter

Ovdje možete objavljivati vaše radove

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la diy_ch33ta » 02 vel 2012, 17:13

Ludov je napisao/la:E ovo mi se sviđa, otoliko da sam nabavio djelove i ja i kolega krečemo u pothvat izrade. Samo jedno pitanje kakve su šanse da se prišteka pojačalo snage na ovo? Govorim konkretno o rotelu rb 1080, može li izdržat?
Sorry na glupom pitanju ali ovo mi je malo nov teren.


Ma tjeralo bi ovo i 5 tih pojacala na jednoj uticnici :D
Uzmes zavojnice sa cim debljom zicom i miran si... One iz ATX napajanja su dosta i za 1kW pojacalo, a kamoli za tvojeg Rotela - naravno ovisi opet o debljini zice - 0,8mm otprilike je ok, ispod te debljine nebi iso, jedino ako mislis spajat nekaj tipa DAC ili CD Player na filter (manje potrosace). Ja nazalost nemam s cim trenutno izmjerit induktivitet pa je filter bil slagan "od oka", ali funkcionira ok. Kondice isto tak, cim vise to bolje, 0,22 / 0,47 / 0.68 / 1uF - sve se nađe po starim televizorima, napajanjima...
Avatar
diy_ch33ta
 
Postovi: 133
Pridružen/a: 03 sij 2012, 15:47
Lokacija: Samobor

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la Khadgar2007 » 02 vel 2012, 17:42

E imam jedno pitanjce,dva u vezi ovog filtera. Moxtone na svojim stranicama kaže da se ne koriste jezgre koje su šarenih boja, znači samo one standardne "crne",nešto zbog male permeabilnosti. Pod drugo on je recimo odmotao te jezgre i ponovo namotao sa trifilarom žicom. Ovo pitam jer sam baš prije koji tjedan raskopao jedno atx napajaje i uzeo zavojnice koje imaju na sebi jedno 4-8 izvoda pa ne znam ča bi sa njima, jedino logično mi je bilo da ih razmotam i ponovo namotam.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la diy_ch33ta » 02 vel 2012, 17:54

Za ovo na moxtone stranici znam, isto tak kazu da se ne smiju ni koristit WIMA MKP10 kondici, dok ljudi po forumima okolo kazu da su ti kondici najbolji u mreznim filterima, pa ga sad ti znaj... Kaj se tice jezgri, u ATX napajanjima imas filter na ulazu (220V) i filtere na izlazu iz napajanja (5V, 12V....), ove zavojnice tj. jezgre na izlazu su obicno zute boje, drugacijeg materijala i kolko sam ja skuzil one ne valjaju za mrezne filtere. A to su bas te koje spominjes, sa vise izvoda, one se koriste za filtriranje visokih frekvencija iz SMPS napajanja, no ne znam jel bi bile upotrebljive za mrezni filter, ja ih nisam koristil... S tim da nemaju sva napajanja EMI/RFI filtere na ulazu, neki jednostavno imaju 220V spojeno direktno na greatz, dok neka napajanja imaju postene filtere na ulazu...

EDIT;
mala slikica, jer ipak slika govori 1000 rijeci ;)
slika

Ja sam vadil samo zavojnice iz vec postojecih EMI/RFI filtera - dolje na slici, ispod hladnjaka, cijeli red, tocnije jedna manja zavojnica ra rozom tockom gore i lijevo od nje jedna veca sa zelenom tockom... Ova veca zavojnica, kraj desnog hladnjaka je vjerojatno ono na kaj si ti mislil... Ne znam od kojeg su materijala jezgre i kak bi to funkcioniralo u mreznom filteru pa ih nisam koristil...


EDIT2; :D
naso jos jednu bolju slikicu na netu;
ove dvije zavojnice na zelenim jezgrama su dio EMI/RFI filtera i najbolje kaj se da nac u ATX napajanjima...
slika
Avatar
diy_ch33ta
 
Postovi: 133
Pridružen/a: 03 sij 2012, 15:47
Lokacija: Samobor

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la Ludov » 02 vel 2012, 18:49

Zahvaljujem na odgovoru! :)
Nabavili smo desetak napajanja valjda če biti dovoljno za 2 ovakva.
Bolje živjeti sto godina u bogatstvu nego sedam dana u siromaštvu!
Avatar
Ludov
 
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 lis 2011, 15:03

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tom_hifi » 11 tra 2012, 12:30

Skupljam i ja napajanja polako. Kod mene isto ima pucketanja tu i tamo u zvučnicima, pa ćemo i to riješiti u jedno dogledno vrijeme.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la diy_ch33ta » 12 tra 2012, 00:06

Pametno, pametno... ;)
Jeftinije od ovoga se ne moze, a funkcionira odlicno... Imam i par onih IEC uticnica sa ugrađenim filterom, to ne sluzi skoro pa nicem...
Kod mene je problem svijetlo u hodniku, isto cujem pucketanje kad se pali/gasi, ovaj filter je rijesil taj problem, ali nije moj niti nije vise kod mene :D
Morat cu i ja nekakav slozit...
Avatar
diy_ch33ta
 
Postovi: 133
Pridružen/a: 03 sij 2012, 15:47
Lokacija: Samobor

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tom_hifi » 12 tra 2012, 07:47

Ma da, eto, u 2 dana 3 napajanja došla, pa imam nešto iz televizora, pa iz 2 stara laserska printera, bude se prikupilo toga. Nije ništa uopće hitno.

Nego, odakle si kučište nabavio?
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la diy_ch33ta » 12 tra 2012, 09:38

U starim CRT televizorima zna bit dobrih MKP X2 kondica malo vecih kapaciteta, pa nije lose i tam pogledat...
Woody pribavil kuciste, tj. popigani lim, ja sam kutove samo zalemil skupa, stavil L profile za userafit poklopac i to je to...
Avatar
diy_ch33ta
 
Postovi: 133
Pridružen/a: 03 sij 2012, 15:47
Lokacija: Samobor

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tom_hifi » 12 tra 2012, 09:43

Super .. ma znam, da .. bude tih televizora i monitora podosta, ne žurim nikud s tim. Uglavnom, napravim u jedno dogledno vrijeme, pa ćemo vidjeti kaj bude.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la zbotic » 12 tra 2012, 14:49

Meni Wima MKS4 od 630VDC rade u filterima evo već više od 10 godina bez problema. Za razliku od toga rastavljao sam neke letve od Monstera u kojima su kondezatori X2 klase izgubili više od 30% kapaciteta
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron