Nešto za gnjavljenje ukućana

Ovdje možete objavljivati vaše radove

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la sira » 17 svi 2011, 16:40

Nisko ohmska ima 3 pina sa žicama, visokoohmska ima tri pina ali su spojena samo dva koliko sam vidio i izmjerio, sad opet postoji mogučnost da nisam pazio dovoljno pa sam previdio da ima žica i na srednjem pinu, ali ne vjerujem da sam baš toliko šlampav, idem na posao popodne pa ću premjeriti i pregledati opet.
Avatar
sira
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 17 svi 2011, 14:31
Lokacija: Solin

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la LesFaul » 17 svi 2011, 16:52

Ako hoces spojit onako kako ti je sstrsat predlozi (kao u original ampu) nadji 4 ohma zvucnik jer je 99,99% u tom starom radio bio takav. Inace ces sa 8 ohma zvucnikom imat 2x veci Rp sto u konacnici nije dobro, ali ce i tako spojeno "svirat".
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la sira » 17 svi 2011, 20:38

Ipak sam bio šlampav, ali podvalili su švabe zamku, srednji donji izvod nije od sekundara nego od primara, smjestili su izvod primara između dva izvoda sekundara.

Dakle ovako to izgleda

slika

Otpori:

A-B = 472 ohma
A-D = 16 ohma
B-D = 489 ohma
C-E = 1 ohm

Sad slika šta mi je sstrsat dao dobiva na važnosti.
Avatar
sira
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 17 svi 2011, 14:31
Lokacija: Solin

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la tubeman » 17 svi 2011, 21:15

Dobro je sstrsat nacrtao šemu odmah na početku.
Radi se o standardnom izlaznom transformatoru za EL84 kakve je SCHAUB ugrađivao u svoje aparate u drugoj polovici pedesetih godina.
Sekundar ima samo jedan namotaj (4 ohm), a primar ima tri izvoda na koje se (A-B po tvojoj skici) spaja anoda (B) i + napon (A) .
Na ta dva izvoda bi se trebala spojiti kombinacija od 2.2 nf + 3 KOhm ili samo 2,2 nF koji donekle korigiraju frekventnu karakteristiku.
Namotaj D-A se koristi kao prigušnica i zaključena s pedesetak uF osigurava relativno stabilno napajanje ostalim sklopovima.
Dakle, bez problema ga možeš iskoristiti za SE pojačalo s el84, naravno s napomenom da je aparat šteta rasturiti radi tih par komponenti.
Ali, bojim se da je već prekasno ;(
Zadnja izmjena: tubeman; 17 svi 2011, 21:21; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la sstrsat » 17 svi 2011, 21:17

Eto, priblizavamo se identifikaciji trafa.

Ako je tako kako si napisal onda ocito je da ce ovdi anoda ic na B, dovod napajanja na A a ono napajanje za ostale stupnjeve na D. Naravno, ako se drzimo te sheme. A u praksi to nije neophodno. Ocito je trafo dimenzioniran tako da pri poznatoj struji prethodnih stupnjeva u tom radiju taj dio namotaja A-D sudjelujeu filterskom lancu. Kako tesko da ce tebi na ampu bit bas ista takva potrosnja prethodnih stupnjeva onda se nima puno smisla sa time zamarat i nije toliko bitno da li ces za primar uzet samo jednu selciju ili obadvi. Pogotovo ca je to za gitarski amp di neka uobicajena pravila za hifi amp bas i nimaju ca trazit. Moj ti je savjet da cistom probom dojdes do toga ca ti slusno vise pase. ispravljac naravno neka bude sa pristojnom filtracijom i to je to.
A isto tako, mozes ga spojit kako i je na toj originalnoj shemi a sa vridnosti onok konda koji je oznacen sa 2,2nF se poigrat. Na nekoj frekvenciji ce doc do rezonancije i izdizanja podrucja oko te frekvencije a to itekako ima uticaja na 'ton" gitarskog ampa. I inac se gitarski ampi kroje puno vise po uhu nego po egzaktnim proracunima.

Sad, postoji mogucnost da zbog drukcije struje kroz taj pomocni namotaj bude i drukciji primarni induktivitet (citaj manji) ali ni to ni kriticno kod gitarskog ampa
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la sira » 17 svi 2011, 21:25

tubeman je napisao/la: naravno s napomenom da je aparat šteta rasturiti radi tih par komponenti.
Ali, bojim se da je već prekasno ;(


Davno je aparat rasturen, ima sigurno bar 25-godina, kad se zapalio, djeda ga je htio naložit, ja sam rekao da ću ga ja jedan dan popravit, u međuvremenu sam zaboravija na njega, negdje je nestao gramofon iz njega, koji je i onako bio bez ručice, sječam se da je imao tarni pogon na gumeni kotačić, i stalno je mjenjao brzinu vrtnje, guma je bila poprilićno konusna.

Lani sam ga iskopao iskoristio šasiju i popriličan broj kondenzatora za svoje pojačalo, čak i sam i limove naponskog trafa iskoristija za izlazni za gitarsko. Barba je uzeo drveni dio da će ga iskoristit za nešto, ali mislim da ga je poklonio nekome, mislim da su još negdje po kući u Tučepima zvučnici.

Vjerovatno ću ukomponirat one lude preklopnike u ovo kućno pojačalo, sigurno će imat neki neuobičajeni dizajn.
Avatar
sira
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 17 svi 2011, 14:31
Lokacija: Solin

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la Dean » 17 svi 2011, 21:31

sira je napisao/la:... kad se zapalio, djeda ga je htio naložit, ja sam rekao da ću ga ja jedan dan popravit, u međuvremenu sam zaboravija na njega, ...


Sad ti se deda (ak je ošo) vrti negdje..., a ak nije onda bumo mu mi rekli da si ga sjeba... :lol: :lol:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la sira » 17 svi 2011, 21:51

Ma volija bi on to, ima još jedan mali aparat još od pradjeda, još stariji mislim, stari ga je odnija u konobu di piju za ukras, možda bi ga moga pogledat, možda i radi.
Avatar
sira
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 17 svi 2011, 14:31
Lokacija: Solin

Re: Nešto za gnjavljenje ukućana

PostPostao/la bepone » 17 svi 2011, 23:15

sira je napisao/la: još stariji mislim, stari ga je odnija u konobu di piju za ukras.

e to, to. 8-)
bepone
 
Postovi: 704
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:51

Prethodna

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.