Osjetljivost zvučnika

Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la tom_hifi » 26 lip 2012, 14:22

Otvorio sam novu temu poradi jednog brzinskog pitanja, no, ova tema je svakako podosta opširna.

Naime, čitao sam na forumima da je Sabama Greencone u Reso kutiji dovoljno već cca 2W u triodi. Jučer sam ih spojio na svoje pojačalo 'free air' bez visokotonaca, no danas ću spojiti i visokotonce (4uF kondić) pa ću vidjeti kako se ponaša to zajedno.

No, to nije moje pitanje. Pitanje glasi dali kutija povećava efikasnost, tj. osjetljivost zvučnika? Ja sam Sabe 'free air' morao nafrljiti sigurno do nekih cca 5W da bi radile onako kako to ja volim. Znači, to nije ništa glasno, neka srednja glasnoća. Driveri se nisu ništa bunili, nikakvih distorzija nije bilo itd. Naravno, sad to sve ovisi o kutiji i kako će se driver ponašati u njoj, no, recimo to generalno, ako radim RESO kutiju ili OB, dali će se osjetljivost zvučnika povećati, smanjiti ili ostati ista? U ovom konkretnom primjeru nema skretnice (osim kondenzatora koji nikako na to ne utječe), atenuacija tako da, zasad, možemo izbaciti skretnicu iz jednadžbe.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la tom_hifi » 26 lip 2012, 14:52

Pronašao sam odgovor :)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la zmajz » 26 lip 2012, 17:13

Otkrij odgovor i ostalima!
Naime, to je vrlo važna stvar!!!
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la tom_hifi » 26 lip 2012, 19:41

Pronašao sam, tj. naišao sam na pojam akustični kratki spoj koji mi je sve objasnio.

"Akustički kratki spoj nastaje kada je vanjska dužina puta između prednje i stražnje strane manja od λ/2. Tada nastaje interferentni minimum zbog protufaznosti, pa zvučni tlak pada sa 6 dB/okt.

Evo još jedan citat:

"Zvučnik za vrijeme reprodukcije isijava zvuk s obje strane membrane(jer se ista kreće u oba smjera što vam je i tcode objasnio izmjeničnom strujom zavojnice i +-xmax pomakom membrane ). Zvučni valovi koji nastaju s jedne strane membrane idu najkraćim mogućim putem oko zvučnika do druge strane membrane zbog kružne usmjerne karakteristike. Tu se zbog razlike u fazi djelomično poništavaju s valovima koji nastaju na toj strani membrane. (To Vam je ono što tcode kaže da ne postoji "(ne)pravilno" spojen jedan zvučnik, a ja ću ga malo dopuniti tvrdnjom da postoji pravilno odnosno NEpravilno UGRAĐEN jedan zvučnik. Ta pojava se zove akustički kratki spoj, a očituje se u slabljenju jakosti zvuka.

Da bi se taj problem riješio, zvučnici se ugrađuju u ozvučne ploće, zatvorene i otvorene zvučne kutije, akustički labirint, bas-refleks kutije, trube... Na taj način se produljuje put zvučnih valova do druge strane membrane. Naravno, idealno rješenje bi bila ugradnja zvučnika u beskonačno velik zid, no to naravno u našim malim limenim kutijicama nije moguće.

Što je više zvučnika i ploha mjesta za pogrešku je više, jer efekt akustičkog kratkog spoja i samim time mogučnost nastanka stojnih valova gotovo eksponencionalno raste.
Isto tako treba i paziti na putanje zvučnog vala i izbjegavati stavljati druge zvučnike u putanju zvučnog vala ako nisu ugrađeni u kutije, labirinte i dr.
Česti primjer vam je kada u gepek ekipa stavi bas a iznad njega u policu ugrade neke srednjetonce koji su s doljnje strane otvoreni pa ih bas "napuhuje i ispuhuje" onako kako on želi a ne kako im električni signal diktira...."

Time dolazimo do zaključka da zvučnik poradi "akustičnog kratkog spoja", pogotovo dok je free air, ima puno manju osjetljivost nego dok je u kutiji, na nekoj plohi itd.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la ilimzn » 26 lip 2012, 19:51

Hmda... na kojim frekvencijama, i jesi li bas siguran da je 6dB puno :)
Drugim rijecima, odgovor na tvoje pitanje iz prvog posta je da i ne - sve ovisi o kojoj frekvenciji pricamo.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la tom_hifi » 26 lip 2012, 20:01

Dosta je 6dB. Dobro, možda sam prenaglio kad sam rekao puno, ali 6dB je dosta. A kaj se tiče frekvencija, sigurno sve ispod 200Hz, možda i nešto niže, jel? Ne vjerujem da nešto iznad 200Hz ima toliki pad dok je driver 'free air', jel.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la ilimzn » 27 lip 2012, 01:18

tom_hifi je napisao/la:"Akustički kratki spoj nastaje kada je vanjska dužina puta između prednje i stražnje strane manja od λ/2. Tada nastaje interferentni minimum zbog protufaznosti, pa zvučni tlak pada sa 6 dB/okt.


Dakle, gdje je pad 6dB a gdje je vise? I sto je lambda/2? Mislim da nisi bas shvatio princip...
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la tom_hifi » 27 lip 2012, 07:24

Očito nisam skroz dokraja shvatio princip :)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la pamook » 27 lip 2012, 08:04

Ex. Find the wavelength of a 100 Hz sound.
vs = 340 m/s
f = 100 Hz
λ = ?
v = f λ so λ = v/f
λ = (340 m/s) ÷ (100 Hz)
λ = 3.4 m


λ za 1kHz je 0,34m
λ za 10kHz je 0,034m

al ne kuzim sto je vanjska duzina puta izmedju prednje i straznje strane - duljina hoda membrane? (zasto onda "vanjska") ili kruzni odsjecak kako se val siri? jel se racuna na duljinu tog odsjecka ili kao pravac?

probam skuzit ali :o , to je zato sto sam mator :mrgreen: (Tom, ti se ne mozes vadit na ovo) :lol: :lol:
Zadnja izmjena: pamook; 27 lip 2012, 08:18; ukupno mijenjano 1 put/a.
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Osjetljivost zvučnika

PostPostao/la tom_hifi » 27 lip 2012, 08:13

Ja se mogu vadit na pospanost ... dobro, još kojih pola sata :mrgreen: :lol:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Sljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron