80 i 160!!!
Da li si primjetio da je odnos ta dva 1:2?
To govori da je uzrok tim pikovima zajednički. Kad se nađe uzrok i ako je otklonjiv jednim potezom će se riješiti oba.
Postoji mogućnost da se 160 javlja kao drugi harmonik osnovnog tona. U tom slučaju pri pobudi od 80 čulo bi se i 160. Ali moguće je da uho ne čuje jasno dva tona jer jedan biva zamaskiran drugim. Dobro je istrenirati uho na nekom drugom zvučniku za kojeg vjerujemo da nema isti problem na istom mjestu.
Istina nisam familijaran s matematikom horni pa ne mogu ni pretpostaviti u kojem smjeru tražiti uzrok. No sa velikom sigurnošću može se reći da je riječ o rezonanciji jer se javlja dvaput izraženo i to 1:2 f(). Mogući uzrok i ujedno najnepoželjniji je da je to rezonancija same trube. Budući si sam radio proračun, pregledaj još jednom materijale , što se govori o rezonanciji horne.
Da sam driver ima rezonanciju to bi bilo negdje oko 40Hz, ne bi se ponavljalo kod čiste sinusne pobude na 80 ili 160.
Drugi preostali uzroci su svakako volumen komore (kugle) i veličina grla horne.Iako je grlo elementarni dio izračuna horne same, ne bi ga bilo uputno mijenjati jer pretpostavljamo da je izračun ispravan.
Dakle volumen je prvi sumnjivac i to treba izračunati još jednom i pokušati dotjerati na mjeru.
Dampiranje bi trebalo biti zadnja faza. Naime, dampiranjem ćeš prigušiti sve, a ne samo pikove u ovom području. Dakle prvo volumen.
I još nešto. Ovo što čuješ uhom kao pikove, možeš izmjeriti i bez mikrofona. U-I metodom. Uostalom da ne objašnjavam proceduru i shemu, evo jedan link sa svime: http://www.audiologs.com/ozrenbilan/imp.htm
Ovom metodom se izmjeri impendacijska krivulja zvučnika ugrađenog u tvoju hornu pri čemu će vršne vrijednosti biti one gdje je impendancija najveća a to je ujedno i točka rezonancije. S obzirom na F() naravno.
Evo još jedan pouzdan link za osnove drivera https://www.fer.unizg.hr/_download/repository/OZV_D_2A_Mjerenje_TS_parametara_zvucnika.pdf